Co může feminismus udělat pro muže

27. února 2021 /
foto: Sarahmirk, Wikimedia Commons. Pochod za naše životy, Portland, Oregon, 24. března 2018
Nedávno se mě tatínek ptal, jestli dělá feminismus něco záslužného i pro muže.

Nedávno se mě tatínek ptal, jestli dělá feminismus něco záslužného i pro muže. A já jsem si vzpomněla na toxickou maskulinitu.

Pojem toxická maskulinita se používá asi od 80. let minulého století. V roce 2019 se kolem něj rozbouřily vody kvůli firmě Gillette, která v reklamě tematizovala negativní mužské chování, třeba šikanu a sexuální obtěžování, a rámovala ho právě konceptem toxické maskulinity. Ta označuje soubor negativních společenských stereotypů, které si v naší společnosti spojujeme s mužstvím. Samozřejmě že ne všechna na muže kladená očekávání musí být negativní, ale právě přívlastek toxická referuje k těm z nich, která mohou být pro společnost, a hlavně pro muže samé, škodlivá a zraňující. Je to například obraz silného nezlomného muže, který neprojevuje city a neříká si o pomoc. Nebo normalizace násilného a necitlivého chování, omlouvaného tím, že muži jsou zkrátka takoví.

Když pustím fantazii z řetězu, jako příběh o toxické maskulinitě můžu jmenovat svůj nejoblíbenější film z dospívání, Pomádu. Ústřední dvojice, Sandy a Danny, se potká na prázdninách a strašně se do sebe zamilují. Na konci léta se musí rozdělit a odjet domů. Pak se ale Sandy s rodiči nečekaně přestěhuje a začne chodit do stejné školy jako Danny. První den školy se potkají a vypadá to na euforické shledání. Tuhle scénu miluju úplně nejvíc — Danny se podívá na Sandy, je nadšený, že ji vidí… a pak se ohlédne za sebe na svoje kamarády v drsných kožených bundách, a místo aby ženu svého života přivinul na hruď, začne se chovat jako frajírek, aby před kamarády neztratil tvář. Sandy se na něj naštve a zbytek filmu se snaží dvojice dát znova dohromady. A jsme v romantickém muzikálu, takže se to nakonec podaří.

Kdyby se Danny nebál před kamarády projevit city, mohli být se Sandy šťastní až do smrti o něco dřív. Toxická maskulinita ale v běžném životě způsobuje i méně úsměvné situace než v romantických filmech. Muži s psychickými potížemi například méně vyhledávají odborníky, protože nejsou zvyklí žádat o pomoc a mluvit o svých pocitech, což může mít fatální následky jako vyšší počet sebevražd mezi muži. Takže ano, tati, například tematizací toxické maskulinity dělá feminismus něco dobrého i pro muže.

Autorka je doktorandka na Katedře sociologie, andragogiky a kulturní antropologie na FF UP v Olomouci.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.