Díky spolupráci Sedmé generace a Arniky teď můžete podpořit divoké a druhově rozmanité louky. K elektronickému i tištěnému předplatnému tak můžete adoptovat cenné luční květiny.
Vybrali jsme pro vás tři certifikáty na podporu různých květin. Na každé listině „Dárek pro přírodu“ je prostor pro Vaše osobní věnování obdarovanému. Listiny zasíláme v elektronické podobě jako dárek k elektronickému i tištěnému předplatnému.
Ladoňka dvoulistá (100,-) 
Ladoňka dvoulistá je silně ohrožená, teplomilná bylina s drobnými modrými kvítky a jemnými zelenými lístky. Kvete záhy na jaře po roztání sněhu. Asi ji znáte z babiččiny zahrádky, ale viděli jste ji také někdy v přírodě? Pak jste měli velké štěstí. S moderním zemědělským využitím totiž mizí z naší krajiny vlhké nehnojené louky s remízky a mezemi porostlými keři, které jsou pro ladoňku dvoulistou vhodné. Babička na zahrádce přesazuje cibulky, ale v přírodě se rostlinka šíří drobnými semínky, které roznášejí mravenci. Šíření na delší vzdálenosti je tak nepravděpodobné a ladoňka dvoulistá patří ke kriticky ohroženým druhům.
Arnika formou pozemkového spolku Tým Bořena již od roku 1985 pečuje o pozemky v Českém středohoří. Na jednom z nich, na rozhraní louky a keřového pásma můžete zjara najít také rozkvetlé ladoňky dvoulisté. Každoročním kosením zabraňujeme zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. Díky neustálé péči dnes vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše.
Hvězdnice chlumní (200,-)
Hvězdnice chlumní je ohrožená rostlina slunných lesostepí a na suché stráni ji v létě nepřehlédnete. Je vysoká, fialově kvetoucí květina a má lehkou vůni po vanilce. Na Slovensku jí lidé říkají astra kopcová, v Česku ale ubývá kopců, kde by mohla růst. Potřebuje slunce nad hlavou, volné místo v trávě kolem sebe a vápnitou půdu pod nohama. Zákon ji chrání jako ohrožený druh.
Arnika formou pozemkového spolku Tým Bořena již od roku 1985 pečuje o pozemky v Českém středohoří. Na jedné ze strání, o které se staráme, jsme vytvořili takové podmínky, které hvězdnici chlumní vyhovují. Stráň průběžně udržujeme a sečeme ručně až koncem léta. Rostliny, které ještě kvetou, necháváme neposečené, aby mohla dozrát semena. Každoročním kosením zabraňujeme zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. Díky neustálé péči dnes vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše.
Len žlutý (300,-)
Len žlutý se dokonale přizpůsobil extrémním podmínkám takzvaných bílých strání, na kterých se vyskytuje. Bílé stráně jsou extrémně suché lokality s vápnitým podkladem a jen mělkou vrstvou humusu. Proto má len žlutý kořeny rozprostřené do šířky. Patří mezi silně ohrožené druhy. Jen v jedné jediné lokalitě (Bílé stráně u Pokratic) je tento neopakovatelný typ rostlinných společenstev přísně chráněn. Jak však společenstva bílých strání mizí z naší přírody, jsou i jejich obyvatelé stále vzácnější.
Arnika formou pozemkového spolku Tým Bořena již od roku 1985 pečuje o pozemky v Českém středohoří. Ještě předtím, než byla zničena stráň pod vrchem Bělák v Radovesickém údolí, stihli spolupracovníci Týmu Bořena přestěhovat několik stovek trsů této vzácné rostliny do náhradní lokality. Len žlutý patří k rostlinám, které se v novém domově nejen ujaly, ale i mnohonásobně rozrostly. Každoročním kosením zabraňujeme zarůstání travami a křovinami, ve kterých by jedinečné rostliny neměly šanci přežít. Díky neustálé péči dnes vzácné druhy rostou na desetkrát větší ploše.
O Arnice
Organizace Arnika chrání přírodu a zdravé prostředí pro budoucí generace doma i ve světě. Dlouhodobě prosazuje méně odpadů a nebezpečných látek, živé řeky a pestrou přírodu a právo občanů rozhodovat o životním prostředí. Příběhy s dobrým koncem dokládají, že práce lidí v Arnice přináší konkrétní výsledky.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář