Duch daru aneb Co je naším jedinečným darem světu?

2. dubna 2017 /
foto: Peter Brueghel – Babylónská věž.

Charles Eisenstein (*1967) je americký spisovatel a učitel a jeden z nejinspirativnějších vizionářů přechodu k udržitelné civilizaci; sám se označuje za aktivistu ne-růstu. V roce 1989 absolvoval na Yale University obory matematika a filosofie a poté odjel na Tchaj-wan studovat čínštinu; deset let zde působil jako překladatel a dvacet let studoval východní spirituální tradice. V současné době žije s rodinou v pensylvánském Harrisburgu a vyučuje na Goddard College. Zaměřuje se na problém transformace lidského vědomí a civilizace, na otázku proměny ekonomiky a peněz, respektive na artikulaci „nového příběhu“. Jeho texty publikované v internetovém časopise Reality Sandwich oslovily velké množství čtenářů. Významný americký autor David Korten (mj. Když korporace vládnou světu) označil Charlese Eisensteina za „jednu z velkých myslí naší doby“. Charles Eisenstein napsal knihy The Ascent of Humanity (Vzestup lidstva, 2007) a Sacred Economics (Posvátné hospodaření, 2011), v nichž zkoumá avantgardní koncepty nové ekonomiky, a též The More Beautiful World Our Hearts Know Is Possible (Krásnější svět je možný, naše srdce to ví, 2013 české vydání připravuje nakladatelství Maitrea), v níž z mnoha stran artikuluje vznik „nového příběhu spolubytí“. Tento autorův text je úryvkem ze VII. kapitoly knihy The Ascent of Humanity;přeložil Jiří Zemánek, mezititulky redakce. V češtině vyšel ještě Eisensteinův článek Proč selhalo Rio+20 v Deníku Referendum(červenec 2012). Viz www.charleseisenstein.net, www.ascentofhumanity.com či www.sacred-economics.com.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.