Editorial

28. dubna 2021 /
foto: archiv F
V prvním letošním čísle přibližujeme různé podoby obnovy krajiny i lidí.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

zatímco covidová pandemie globálně eskaluje k milionu nakažených denně, u nás dojíždíme dlouhou čtvrtou vlnu a rozvolňujeme. Doufejme, že nám to tentokrát vydrží déle než posledně a že tento čas využijeme k obnově individuální, společenské i přírodní. V tomto čísle přinášíme řadu textů, které vás k tomu mohou inspirovat. Ať už jde o regeneraci lesů, revitalizaci biotopů, rekultivaci po těžbě, rekonstrukci památek, renesanci svobodné hry dětí nebo znovunalezení vztahu s přírodou díky lesní terapii. Terminologii ekologické obnovy vám na úvod zpřehlední Vilém Jurek, obzvláště pak doporučuji esej Luďka Čertíka na téma naslouchání. Mimo jiné se v ní dočtete toto: „Musíme se lidsky i posluchačsky otevřít; začít vnímat životy mimo sebe, vylaďovat se na jejich vibrace, frekvence, melodie, rytmy, tep. Říct si: zpěv kosa nebo rehka, který za rozbřesku proměňuje strohý vnitroblok v perskou zahradu, je stejně důležitý jako naše vlastní zvukotvorba, a chci jej uchovat nejen pro budoucí generace, ale zejména pro něj samý — pro emoce i příběhy, které nese, pro krásu, historie a potřeby, které vyjadřuje, pro otisk konkrétního místa v něm obsažený.“

A abych nezapomněl: ke sloupku Nedej se!, v němž Karolíny Kupková přibližuje poslední díly stejnojmenného pořadu České televize, přidáváme Eko-sLovník, ve kterém Mariana Arkai vysvětlí nové eko-přírůstky do českého jazyka.

Oživující dny přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.