Editorial

25. dubna 2023 /
foto: Xenia Jakovleva.
V tomto čísle se věnujeme esoterice, konspiritualitě a mnohému dalšímu.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

esoterismus, okultismus či hermetismus se v dějinách projevoval různě, například v podobě alchymie, astrologie, magie, tarotu, theosofie nebo rosikruciánství. V prvním textu tohoto čísla jejich vývoj stručně přibližuje religionista Ivan O. Štampach. V dalších článcích se věnujeme některým kontroverzním aspektům současného esoterického světa, například konspiritualitě, ezoterapii nebo ezoinfluencerství. Esoterická praxe je však mnohem širší a jak v anketě připomíná religionistka Andrea Beláňová, „alternativní religiozita může přinášet mnoho pozitivních aspektů. Na individuální rovině může dojít ke zlepšení zdravotního stavu (propagace zdravého a vědomého životního stylu), osobních vztahů (například rodinné konstelace) či psychické pohody (práce s traumaty, regresní terapie). Na úrovni společenské to může být zvýšená citlivost k ochraně životního prostředí (propagace vegetariánství/veganství) nebo důraz na sociální soudržnost (komunitní bydlení a aktivity).“ Těmto aktivitám se budeme v Generaci průběžně věnovat. 

Opět připomínám, že na našem webu najdete několik dalších článků tohoto čísla: rozhovor s Lukem Marshem z mezinárodní komunity Sadhana Forest, esej Luďka Čertíka Nenechat opici a tygra zemřít nebo recenze filmu Avatar: The Way of Water a knih Manifest za tmu a O času a vodě. 

Na závěr mockrát děkuji brněnské tiskárně Arch, která nás dlouhé roky posílala do světa a která bohužel končí. 

Objevné jarní dny přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.