Editorial

26. října 2020 /
foto: archiv F
V tomto čísle se věnujeme zdravotnictví, permakultuře, plastům i ekozemědělství.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

na konci minulého editorialu jsem vyjádřil přání, aby už byl nový rok — a to bez Trumpa, Lukašenka a koronakrize. Obávám se, že tak jednoduché to nebude. Navzdory úctyhodnému občanskému odporu zůstává běloruský diktátor pevně opřen o Putinovo dubisko, a nadto brzo přijdou mrazy, které demonstracím nesvědčí. Navzdory Bidenovu náskoku v průzkumech to vypadá, že se autoritářský americký prezident pokusí dosáhnout vítězství sérií žalob zneplatňujících volební výsledky v klíčových státech, a na konci mnohaměsíčního patu může Kongres Trumpa vyhlásit prezidentem, aniž by získal většinu hlasů ve Sboru volitelů. A navzdory veškerým snahám se nemoc COVID-19 šíří po planetě čím dál rychleji: jestliže v květnu postihla 100 tisíc lidí denně, v červenci už to bylo 200, v září 300 a v půlce října 400 tisíc. A patrně bude hůř, lidnatější severní polokouli totiž čekají zimní měsíce.

Vedle negativních důsledků zdravotních, ekonomických, sociálních či psychických zhoršuje nový koronavirus i ekologickou bilanci — například tím, že výrazně zvyšuje poptávku po jednorázových plastových výrobcích. Podrobnosti se dočtete v článku Štěpána Jindry, zatímco naše nové stážistky Tereza Tlapáková, Tereza Bálková a Karolína Kupková zjišťovaly, jak si zdravotnictví vede i v jiných environmentálních aspektech.

Ale nebojte, v tomto vydání nabízíme i ryze pozitivní příběhy: komunitní práci, Farmářskou školu, permakulturu nebo oživení světa.

Světlo na koncích každodenních tunelů přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.