Editorial

25. října 2021 /
foto: Juan Encalada
V tomto čísle se věnujeme především klimatické krizi.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

sobota 9. října 2021 byla jedním z těch dnů, které se vryjí do paměti. Napjatému sledování volebních výsledků totiž sekundovala premiéra divadelní hry Mojmíra Vlašína a Josefa Ference Stoka nad soutokem aneb Návštěva staré báby, kterou ve vyprodané Huse na provázku předvedl navýsost amatérský soubor Verdis. V redakci jsme tudíž prožívali — jakožto voliči i organizátoři — dvě paralelní dramata: pěkně od expozice, kolize, krize, peripetie až po kata… rzi. Na divadelních prknech to znamenalo vznik kýžené chráněné krajinné oblasti Soutok, na těch politických pak kýženou sněmovní většinu pro pětikoalici. Na tepání jejích špatných environmentálních politik budeme mít příští roky dost času, teď si dovolme užít pár měsíců úlevy, že se republika po osmi letech vymanila ze sevření paktu Babiš—Zeman.

K promýšlení toho, jak do budoucna posílit strany a hnutí, které sice mají skvělý environmentální program, ale česká společnost je spolehlivě vylučuje na okraj, si můžete číst články z tohoto čísla. Vedle klimatického tématu obzvlášť doporučuju inspirativní Konec přírody od Ľuboše Slováka, kritiku ekopolitiky Babišovy vlády od Daniela Vondrouše nebo pronikavý vhled do tajů ptačího zpěvu od Davida G. Haskella,

A závěrem průběžná zpráva k naší sbírce na knihu rozhovorů: mockrát děkujeme všem 330 dárcům a dárkyním, kteří nám poslali 200 tisíc korun. Knihu již sázíme a doufáme, že aktuální nedostatek papíru její tisk příliš neoddálí.

Opatrně pozitivní podzim přeje

Vít Kouřil

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.