Editorial

25. října 2022 /
foto: archiv F.
V tomto čísle se věnujeme současným osudům prvních obyvatel několika kontinentů.

Vážená čtenářko, vážený čtenáři,

lidé spojení se Sedmou generací často čelí otázce, co náš název znamená. K odpovědi už můžeme dodat i odkaz na toto číslo. V rozhovoru s Barrym Lopezem totiž člen Rady náčelníků Irokézské konfederace Oren Lyons říká: 

„V jedné ze svých mnoha instrukcí Mírotvůrce prohlásil: ,Rádcové, vůdcové, teď, když jsme vás zde vychovali, teď, když jste tím, čím jste, když se radíte pro blaho lidu, nemyslete sami na sebe ani na svou rodinu, ba dokonce nemyslete ani na svou vlastní generaci.‘ Řekl: ,Rozhodujte se jménem přicházející sedmé generace. Vy, kteří vidíte daleko do budoucnosti, to je vaše zodpovědnost: starat se o ty budoucí generace, které jsou bezmocné a které nám jsou zcela vydány na milost a nemilost. Musíme je ochránit.‘ A to je v dnešní době skvělá rada, pokud chceme, aby tu byla sedmá generace a měla to, co máme my.“

Na milost a nemilost nám byli vydáni i první, či chcete-li původní či domorodé národy. Tímto vydáním se vinou jejich příběhy, tragické, oduševnělé i povzbudivé. 

V e-verzích na vás čeká dalších sedm textů, například netopýří kauza Mladých reportérů nebo reflexe děl fotografa Miloše Šejna a básníka Radka Štěpánka. Nepředplatitelům pak připomínám, že si na webu nově mohou zakoupit konkrétní články z našeho více než třicetiletého archivu. Děkujeme za přízeň. 

Milostivý podzim přeje 

Vít Kouřil 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.