editorial

31. října 2005 /

Vážené dámy, vážení pánové,

podzim se neodmyslitelně pojí — vedle sklizně vina či jablek — s počátkem nového školního roku. Pravě škola jako jen máloco jiného výrazně (de)formuje lidskou bytost. Naznali jsme tedy, že stoji za úvahu podívat se na české školství zblízka. A protože se naše zážitky ze základní školy pojily především s nudou, biflováním nesouvisejících informaci, strachem ze zkoušení a nezájmem o názory žáků, rozhodli jsme se poodhalit povinnému vzdělávání jeho alternativní cíp. Navštívili jsme montessori třídu i školu zapojenou do programu Začít spolu. Zajímali jsme se o současný stav domácího vzdělávání, kterému stát moc nepřeje. Stranou jsme však nenechali ani již zmíněná negativa, jež jsme doplnili o málo diskutované téma genderové diskriminace.

Podzimní Drobnohled jsme zaostřili na situaci v Tatrách po listopadové ničivé vichřici, státní miliardovou infuzi do nebezpečné jaderné elektrárny ve slovenských Jaslovských Bohunicích, špinavý původ oblečení nablýskaných světových značek či jednu malou dílnu, kde staročeské perníky peče samotná Ježibaba. A nakonec přišlo i na to víno — v dalším díle seriálu o ekologických zemědělcích.

Plodné jsou i Názory. Vedle tří zajímavých komentářů v nich najdete rozhovor s Vladimírem Buřtem, zastupitelem Horního Jiřetína. Obce, kterou chce Mostecká uhelná společnost ruku v ruce s některými politiky zbourat. Důvodem není nic jiného než zásoby hnědého uhlí. Horní Jiřetín by se tak stal v pořadí 117. obcí, jejíž název by natrvalo zmizel z map. Jak se žije v kraji na „odpis“ a co se dá dělat proti „vyššímu zájmu“, si můžete přečíst na straně čtyřicet dva.

A ještě si vás dovolujeme upozornit na předplatitelskou akci, kterou vyhlašujeme v rámci 15. narozenin Sedmé generace. Podrobnosti najdete na vnitřní straně zadní obálky. Zde jen prozradíme, že pro všechny zúčastněné máme připravený (nejen) dárek v podobě kalendáře na rok 2006 s fotografiemi Podkrušnohoří. Místa, které ač bylo po desetiletí krutě zkoušeno a drancováno, má stále co nabídnout.

Přejeme vám pestré podzimní čtení.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.