editorial

31. prosince 2005 /

Vážené dámy, vážení pánové,

nápad na předvánoční téma Sedmé generace vznikl trochu prvoplánově. Co jiného si většina lidí s tímto obdobím spojuje víc než právě darování; a třebas i v tom nejširším slova smyslu? Nechtěli jsme však jen nahánět vodu na mlýn nejrůznějším neziskovým organizacím a poukazovat na těžkopádnou obnovu desítky let dušené tradice české filantropie a dárcovství. Spíš nám šlo o jiný pohled, jenž se v záři celebrit showbyznysu hrající na city občanů často poněkud ztrácí v hledáčku médií. Opravdu koupí jogurtu podpoříme nemocné děti? Opravdu naše peníze pomůžou ohrožené přírodě? Opravdu stačí podpis a boj s chudobou třetího světa nabere jiný směr? Žádný jednoduchý návod, jak se proplést džunglí natažených rukou, však ze Sedmé generace nevypadne. I pro dárcovství platí staré známé: dvakrát měř a jednou řež. Věříme však, že vám poslední letošní číslo alespoň poskytne jeden z možných metrů.

Z pestré nabídky šestého čísla si vás dovolujeme upozornit na články o politickém pozadí francouzských jaderných testu a příliš drahých banánech za super nízkou cenu. Určitě si nenechte ujít ani recenzi dvou českých dokumentů Zdroj a Kamenolom Boží a rozhovor s Tomášem Halíkem, katolickým knězem a univerzitním profesorem v jedné osobě.

A co pro vás Sedmá generace připravila na příští rok? Letošní seriály nahradí tři nové. Jeden nás bude provázet světem médií tak, abychom propříště už mohli odlišit manipulaci od seriózní zprávy. Druhý nás formou reportáží zavede do světa starých řemesel, která si i v dnešním high-tech světě uhájila své místo na slunci. A třetí se formou esejů od různých autorů pokusí odpovědět na otázku, zda řešením devastace životního prostředí skutečně mohou být moderní, čisté technologie. Čekají vás také tři nové rubriky: Společensko-ekologicky kompost se zasvěceným výběrem události, jež během posledních dvou měsíců zásadně (ne)změnily svět; Před sedmi generacemi, jež se podívá na to, jak se v této době žilo; a Mediana s přehledem aktuálního dění z oblasti sdělovacích prostředků.

A ještě dvě zprávy z redakce: Dušan Lužný po pěti letech předal žezlo šéfredaktorství svému nástupci Vítu Kouřilovi, sociologovi působícímu na brněnské FSS MU. Redakci opouští také Míla Palánová, aby mohla ve Velké Británii sbírat zkušenosti. Dušanovi a Míle přejeme hodně plodných období…

…a vám zase inspirativní, už téměř sváteční čtení.

Dagmar Smolíková

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.