Vážená čtenářko, vážený čtenáři,
„zde je způsob, jak začít. Sežeňte si někoho, kdo vám ukáže, kde se nachází souhvězdí Střelce, a pak se vydejte s malým dítětem ven a zaměřte tam svou pozornost. Když to takto uděláte, budete hledět do samého středu galaxie Mléčné dráhy, do osy, kolem níž se otáčí všech jejích tři sta miliard hvězd. Když budeme mladé lidi uvádět do naší galaxie jako celku, a když jim umožníme, aby sami sebe chápali jako živé bytosti, které jsou součástí tohoto obsáhlého galaktického procesu, vydají se na hlubokou cestu do mnohem rozsáhlejšího kontextu, v němž mohou objevit skutečný smysl svých životů,“ radí matematický kosmolog Brian Thomas Swimme v tomto čísle 7.G.
I on si však uvědomuje, že pro naše životy jsou důležité i ekonomické a politické zájmy. Ty například způsobují, že osm z deseti lidí na planetě přichází o nerušený pohled na hvězdy. Více vám prozradí Martina Valentíková v textu Malý kousek tmy. Magdalena Hronová zase v článku Greta, my a planeta přibližuje hnutí středoškoláků, kteří se nechtějí smířit s naší laxní reakcí na klimatickou změnu. Po čase se též vracíme k tématu palmového oleje, a to podnětným rozhovorem Veroniky Perkové s primatologem Stanislavem Lhotou. Neméně zajímavý rozhovor s odpadovou podnikatelkou Aisyah Odist nám poskytla nezištná redakční spolupracovnice Karolína Janků, která bohužel nedávno předčasně zesnula. Věnujte jí, prosím, tichou vzpomínku.
Dobrý výhled na hvězdy přeje
Vít Kouřil
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář