Ekohitparáda, kolo IV.

21. listopadu 2014 /
foto: Taura Lilly

V letošní dvojce 7.G jsme vám naservírovali třetí nášup písní, které nedají žádnému nehluchému milovníku Země spát. Nejvíce hlasů získal kontra-automobilový elektroguláš Prahem pražské dvojice WWW Neurobeat, za nímž se naštosovaly hned tři evergreeny: aktivistická hymna It isn‘t Nice Barbary Dane & The Chambers Brothers, proticivilizační memento Harakiri Serje Tankjana a propřírodní agitka Sedmá generace stejnojmenných hip-hoperů z Orlové. Všem z nich posíláme gratulace a respekt.

Jelikož méně je v tomto případě více, další kola žánrově neomezené hitparády environmentálně citlivých písní nabídneme v úspornějším formátu TOP 10. Všechny níže uvedené skladby si opět můžete poslechnout, prohlédnout i prohlasovat. Takže připravit — pozor — play! 

 

P.S. Hlasovací formulář najdete ZDE nebo na konci stránky. 

1. Amazing Mr. Smashing — Our Plastic, Our Problem (2014)

Tuto ironickou a rozvernou „info-operetu o mořském odpadu“, podporující mezinárodní ochranářskou koalici Seas At Risk, můžete využít při výuce angličtiny vašich ratolestí nebo jako instruktážní video pro evropské politiky, aby revidovali přístup k odpadům, obalům a recyklaci. Ryby vám zatleskají.

2. Cermaque — Popílek (2014) 

„Snáší se šedý prach / na Krušné Hory / práší se ze srdcí / a každý poryv / chladného větru / uplétá závoj / z popílku, který / žene se trávou,“ posmutněle deklamuje brněnský (původem teplický) písničkář Jakub Čermák. Skeptický tón ale odmítá závěrečným: „Ale nikdo není zotročený / dokud přemáhá strach věci měnit.“ Křehký folkový klenot.

3. Dave Matthews Band — Gaucho (2012)

„Pokud chceme změnit svět / musíme udělat daleko víc, než jen věřit,“ odpovídá Jakubu Čermákovi přes Atlantik americký pop-rocker Dave Matthews v chytře vystavěném vzkazu mladší generaci. A dodává: „Vím, že je těžké si to představit / ale tady pod hvězdami dokážeme všechno.“ Yes, we can.

4. DG 307 — Operace přírody (1973)

Do monotónního industriálního rachotu undergroundových „dégéček“ vykřikoval v roce 1973 básník Pavel Zajíček„Vylámem všechny stromy / vytrháme trávu / do skal vytesáme zvony / po kraji rozlejem žhavou lávu / (…) Zasadíme železnou květinu / o kterou budem spolu pečovat (…) tendle železnej svět / nade vše budem milovat.“ Působivé i dnes.

,

5. Křikzticha — Freegan/ka (2011)

„Chceš-li dáti smrtící ránu globální ekonomice / vzdej se nakupování krámů a projeď popelnice,“ radí političtí hip-hopeři Křikzticha na svém prvním albu. Slovně kreativní, vtipné, ale zároveň freevegansky vážné. Takže dřív, než vyměknete, běžte najít pár perspektivních kontejnerů a zůstaňte čistí! (Viz Jak se žije z českého odpadu? v 7.G 2/2009.)

6. Linkin Park — What I‘ve Done (2007)

Ve videoklipu k písni světoznámých kalifornských rockerů defilují obrazy destruktivní síly soudobé civilizace: znečištění, odlesňování, vyvražďování zvířat, globální oteplování, jaderné zbraně, války, bída, rasismus… Do toho všeho zpěvák Chester Bennington procítěně klene: „Ať přijde milost a smyje, co jsme provedli.“ Amen.

7. Mylène Farmer — Si j’avais au moins…(2008)

Tklivě zpívající éterická víla pomalu prochází mezi klecemi a terárii se zvířaty, nadpřirozenou silou je otevírá a zvířata vyvádí do přírody. Představte si francouzsky zpívající Enyu či Markétu Irglovou, přidejte rusé vlasy a máte québeckou rodačku Mylène Farmerjako na dlani. Čistá krása.

8. PSH — Hlasuju proti (2001)

Na debutovém Repertoáru zabrousili pražští hip-hopeři Peneři strýčka Homeboye i do ekologických vod. S pomocí kámošů Indyho & Wiche deklarovali: „Hlasuju proti všem lidem, co mačkaj zbraní spouště / proti všem, co měněj naše lesy v pouště.“ Nebo: „A co po nás? / Je potopa / Přírodě provaz do roka.“ Hlasujte pro.

9. Rukshan Perera — Nature‘s Calling (2010)

Původem srílanský multiinstrumentalista Rukshan Perera si evidentně řekl, že na nějaké postmoderní vtípky a jinotaje není Matka Příroda zvědavá. A tak nám to s pomocí zpěvačky Natashi Rathnayake a dětského sboru Malí sopránci všechno nandává pěkně po zelené lopatě — od kácené Amazonie až po Znečištění. Absolut Agitka.

10. SPS — Exhalace (1989)

Legendární pražští pankáči Snížená pracovní schopnost měli už na svém prvním demu z roku 1989 jasno: „A zvířata nám všechny vyhynou/ a vodu tu nám otráví. / A budem chodit s maskou plynovou / a čeká nás jen zklamání.“ V lepší zvukové kvalitě tento melodický popěvek vyšel o tři roky později na albu — dětští čtenáři prominou — Jsme v hajzlu. Ještěže od té doby bude líp.

Poznámka: Toto kolo Ekohitparáday vyhrál Cermaque s písní Popílek.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.