Ekohitparáda TOP 25

27. října 2009 /

Trapné, prvoplánové, mudrlantské, ale také dojemné, strhující, inspirující. Takové můžou být písničky „řešící“ ekologické problémy. Zhruba ze (zatím) stovky nalezených jsme pro vás vybrali první pětadvacítku. Odbornou porotou posvěcenou objektivitu však nečekejte.

Agata Jałyńska — Żywioły (1994) mp3

Přírodou inspirované písně alba Duše lesa vznikly ze zkušenosti hlubinně ekologického rituálu Shromáždění Všech Bytostí. Vládnou tu zobcová flétna, akustika, „křesťansky“ hřejivý hlas a výrazné melodie. Ovšem závěrečné Živly jsou zrychlujícím se, vybubnovaným zaříkávadlem: „Zem je mé tělo, voda mou krví…“

Alabama — Pass It On Down (1990) video

Když se do varování před ekologickými nega-trendy pustí kovbojové z amerického jihovýchodu, dopadne to napůl legračně a napůl politováníhodně. Ivano-Langerovsky starostlivé tváře, kožené pózy, chlapácká sentimentalita a americké „Yes, we can“. Co? Zanechat nějakou modř na nebi a zeleň na zemi.

Bill Steele — Garbage (1969) video

Jedna z prvních ekologických písniček upozorňuje na „ekonomicky nutné“ hory odpadků a nečistot, které vršíme až někam do nebes. Čtvrtou sloku o výrobě umělých vánočních stromků později dodal angažovaný bard Pete Seeger. Tradiční upovídaná folkařina s kytarou, hudebně zaujme zejména echo v refrénu.

Bruce Cockburn — If A Tree Falls (1988) video

„Slyší někdo, když spadne strom v pralese?“ ptá se v refrénu nakažlivě tanečního hitu kanadský folk-rocker. V textu stačí probrat úbytek biodiverzity, vyhánění původních obyvatel, výrobu hamburgerů nebo ozonovou díru. To vše halí do metafor typu „zelený mozek čelí lobotomii“. Přes jistý patos a didaktický videoklip to má cosi do sebe.

Cat Stevens — Where Do The Children Play? (1970) video

Jemně melancholická, vkusně hitová meditace nad civilizačními výdobytky — jumbo letadly, náklaďáky, dálnicemi nebo mrakodrapy, z jejichž dosahu není úniku. Stevens pak konvertoval k islámu a dnes si říká Yusuf Islam. A jestli vám název písně něco připomíná, tak se zeptejte Oldy Říhy z Katapultu.

Divadlo Sklep — Tak dělejme něco! (1994) video

Jeden z vrcholů fenomenální sklepácké parodie na ochranáře přináší perly jako „farizej Fosfor a satanáš Síra“ nebo „Stvořitel zbrunátněl, pro dým už nevidí / zprzněná planeta vystříkne hnus. / Člověčí hovado smaží se v plameni / národy pobité vichřicí hrůz.“ Hymnický refrén dokonale podtrhuje naléhavost hrozící ekologické katastrofy. Výsostné.

Eddie Vedder — Society (2007) video

Píseň z melancholického beatnického tripu, který nahrál zpěvák skupiny Pearl Jam k filmu Útěk do divočiny (viz 7G 3/2008). Jakoby letmá, ale existenciálně působivá proti-růstová folkárna z pera Jarryho Hannana vynikne smutným refrénem: „Společnosti, ty šílené plémě, doufám, že nejsi beze mě osamělá“.

Joni Mitchell — Big Yellow Taxi (1970) video

Křehká kanadská folkařka zpívá o parkovišti nahrazujícím ráj, vyzývá farmáře, aby odhodili DDT, a varuje, že v budoucnu budeme platil půldruha dolaru za vstup do muzea stromů. Nevíme co máme, než o to přijdeme, připomíná pak v krásně klenutém refrénu. Klasika, která se dočkala spousty jiných verzí.

Josef Prokeš — Lípa (1977) mp3

Zmar normalizační popkultury se projevil i na této maximálně procítěné a doslovné písni o lípě, která už nechce žít a obává se, že do ní vrazí auto. Nic proti lípám, ale tohle si věru nezasloužily. Pro zájemce o podobně hlubinný zážitek doporučujeme S písní lesů, vod a strání v podání Petra Rezka.

Kansas — Death of Mother Nature Suite (1974) video

Osmiminutová hard&art rocková epopej plná rytmických zvratů, dlouhých sól a extatických momentů, v níž si můžete vychutnat i hammondky a housle. Textově eko-klasika: otrávili jsme vzduch i vodu, povýšili se na nad Matku Zemi a za to nás teď čeká zánik. Kapela amerických vlasatců ale sama dosud nezanikla a dodnes čile túruje.

Karma 6 — Earth (2008) video

Pozitivně energizující popík kapely z Bengalúru, natočený pro indickou verzi kanálu National Geographic. Kannadsky sice nikdo v redakci 7.G neumí, ale dle videoklipu s ledním medvědem na kře nepůjde o nic menšího než o záchranu planety. A dámy, pozor: kam se na tohoto tmavookého zpěváka hrabe Sandokan!

Katapult — Až (1980) video

Pokud jste se nenarodili až po Listopadu, chtě nechtě vám tento zemitý rokec pronikl do morku kostí. Suroviny z Měsíce sice ještě nevozíme a na celém světě blahobyt nezavládl, ale s těmi obrovskými městy, dálnicemi a počítači se Olda Říha docela trefil. A co děti? Mají si kde hrát?

Lenka Filipová — Brontosaurus soundtrack (1980) video

Hudba Petr Hapka, text Zdeněk Rytíř, čili machři, ovšem toto je s prominutím eko-agitační úlet první kategorie: „A tak chodím po poli / jako v laboratoři / už mám sbírku všech umělých hmot. / Nikoho to nebolí, jenom úhoři / vzpomínají na čistotu vod.“ O rok později se něžná Lenka proslaví se Zamilovanou a po brontosauřích písních v jejím repertoáru neštěkne pes.

Marvin Gaye — Mercy, Mercy Me (The Ecology) (1971) video

Kolik zneužívání může Země ještě vydržet? Gayeovu soulovou smuténku doprovází andělský sbor, teskné piano, jímavé smyčce a eko-protestující saxofon. Mateřské album What’s Goin‘ On se umísťuje hodně vysoko v žebříčcích o nejlepší desku všech dob.

Midnight Oil — Beds Are Burning (1990) video

„Jak můžeme spát, když hoří naše postele?“ Australská rocková legenda na vrcholu tvůrčích sil vyzývá k vrácení země původním obyvatelům. Skladbu hrála na zahajovacím ceremoniálu olympiády v Sydney v černých soupravách s nápisem „Sorry“, zpěvák Peter Garrett je nyní ministrem životního prostředí.

Michael Jackson — Earth Song (1995) video

První polovina devadesátek zastihla Michaela v ultra-patetickém stadiu, což mimo léčivé balady Heal The World a You Are Not Alone odnesla i Matička Země. Ve tklivém videu z africké savany a vypáleného pralesa se Král popu mimo jiné ptá: „Co sloni? Ztratili jsme jejich důvěru?“ Díky, Majkle.

Pepa Nos — Ropáci (1999) text

Na ostrém albu Rok 2000 si to zarputilý písničkář rozdal s prospěcháři všech druhů a ekologický rozměr nemohl zůstat stranou: „Na Pálavských pasekách / se lesy topí v rybníkách / a v kyselině sírové / zanikly vztahy citové.“ Píseň možná trochu těžkopádná, ale zato s famózním závěrečným zvedákem „Róo-pááá-cí“.

Poslední generace — Ekologická katastrofa (1998) odkaz na album

Punkové a hardcoreové kapely řeší eko-témata hojně, za všechny (Davová psychóza, Zeměžluč, Homoconsumens…) zde uveďme naši ex-jmenovkyni. Ta, věrná žánru, se s ničím moc nepárala: „Už žádný slova nepomůžou / sedět za stolem a kecat nesmysly. / Ekologická katastrofa / je za dveřmi.“ Sekec mazec.

Terry Allan — Flames Not Flowers (2004) video

Drsná hip-hopová obžaloba firmy Union Carbide, respektive Dow Chemical, která ani po 20 letech od chemické katastrofy v Bhópálu patřičně neodškodnila tisíce poškozených. Kolektivně nazpívané dílo vzniklo na podporu mezinárodního hnutí za práva Bhópálců. K výmluvnému videoklipu není co dodat.

The Kinks — Village Green Preservation Society (1968) video

„Společnost na ochranu venkovské zeleně“, tento melodický klenot britského kytarového popu, je spíše než „eko-songem“ oslavou anglických tradic — jahodového džemu, malých obchodů, dialektů nebo tudorovských domů. Tak či onak, je vysoce nakažlivý.

Tracy Chapman — The Rape Of The Earth (1995) video

Oduševnělá balada o znásilňování Matky Země od respektované afro-americké písničkářky. Jemný klavír, předoucí basa a hebká rytmika dávají vyniknout jejímu silnému, podmanivému hlasu. Píseň, u níž by mohlo mrazit v zádech i nejednoho modroplanetárníka.

Ulrychovi — Havárie ropných tankerů (1993) odkaz na album

„Havárie ropných tankerů / nechávají svět chladným / je tu přece ve hře mnohem víc / peníze a moc.“ Sourozenci Hana a Petr Ulrychovi chodí rádi s pravdami ven, tento spirituál z alba Bílá místa je přece jen příliš — navzdory nosnému refrénu — doslovně idealistický a naivně plakátový.

Wabi Daněk — Stromy (1984) video

„… prý snad na Moravě nebo u Semil / podle tajné zprávy ještě kousek lesa zbyl“ — vzpomínáte, milí kotlíkáři? V orwellovském roce 1984 natočil Wabi první a hned kultovní desku Rosa na kolejích (kterou žel už nepřekonal), na níž nechyběla ani tato bezlesní noční můra. I dnes zní docela valně.

Z. Svěrák, J. Uhlíř — Chválím tě, Země má (1997) mp3

Vláčná hymna oslavující Zemi je krapet (?) přeslazená a veskrze kýčovitá, ale pokud máte děti, můžete ji upotřebit při pokusech o ekologickou výchovu. „Dej vláhu rostlinám, dej ptákům pít, prosím svou přízeň dej i nám, dej mír a klid.“ Není co řešit, co se v dětství naučíš…

Zelené koule — Domorodec (2007) mp3

„Já jsem domorodec / lovec pralesa / Natura besta / Natura god Sesa / Vegetace, fauna, flóra, čistá hlína / aqua, prima biotop, divočina,“ začíná ne-pohodové reggae brněnského biopunkového tělesa (viz 7G 2/2008). Kritický apel proti kácení pralesů písni neubral na vtipu ani zpěvnosti. Ekohit jako vyšitý.

Dodejme, že v prvním kole ekohitparády obdržela nejvíc hlasů píseň Society v podání Eddie Veddera, o druhé místo se podělil Domorodec Zelených koulí s eko-parodií Divadla Sklep, za nimi se pak Tracy Chapman. Gratulujeme! Druhý 7.G výběr ekologicky laděných písní si můžete přečíst a poslechnout tady

Nenašli jste ve výběru svůj oblíbený ekosong? Napište jej do komentářů pod článek. Děkujeme. 

3 komentáře: “Ekohitparáda TOP 25”

 1. Ondřej Simon, Středokluky napsal:

  Těšil jsem se na vybírání z ekosongů, ale nějak jsem nenalézal… I když Agata Jalyňska je můj jasný vítěz.

  Co mi v seznamu chybělo? Brontosauři: „Brontosaurus“ (Mám já dneska mám, tíseň že tu zejtra budu možná sám). Byla to hymna Hnutí Brontosaurus v osmdesátých letech. „Hráz“, protest sonng proti Slapské přehradě, i když se většinou zpíval s místy změněnými slovy. Bob Dylan: Přiletí k nám zlej a krutej déšť (ale jen v netrempském, tj. originálu věrném překladu). Sestry Steinovy: Řeka, Hradišťan: Píseň o vodě, Radůza: Větře můj!, Traband: Vlaštovky, Jdu krajinou.

  Zdravím a přeji SG stovky a tisíce čtenářů.

 2. Alfons Kasalický, Zlín napsal:

  Zase cesta prašná pod nohama práší
  zase květy rdesna můj smutek zháší
  zase myš mi z meze do cesty vleze
  ty kdo víš – víš jak je v lese!

  V lese je tónů jako v nejdražším trombónu
  a kdo to nepoznal ten hned teď ať
  klidně jde si dál lalala lalalalala lalala lalalalala

  Zase srdce kluka pod bundou ti ťuká
  zase se sluncem být smíš jedna ruka
  zas’ cítíš že nebe rudne pro tebe
  a svět je mír – mír pod sombrérem!

  Les je tak krásný, les je nejmoudřejší básník
  a kdo to nepoznal ten hned teď ať
  klidně jde si dál lalala lalalalala lalala lalalalala

 3. Vít Kouřil, Brno napsal:

  Děkuji vám oběma za písňové tipy i kritické připomínky. Než tady přibudou další, zkusím stručně objasnit „metodiku výběru“:
  1) ekologicky laděných písní patrně světem poletují tisíce, zaměřili jsme se na skladby, které v textu obsahují environmentální vykřičník, otazník či alespoň tři tečky, a spíše opomíjeli ty, které „jenom“ oslavují přírodu či krajinu;
  2) s žádostí o tipy na tyto „ekosongy“ jsme oslovili několik desítek lidí, následně jsem pak prohledával web a využil vlastního archivu; sešla se mi více než stovka skladeb, což vzhledem k celkové „populaci“ eko-písní pravda není moc (reprezentativní), ale pro zamýšlený účel to postačilo;
  3) šlo mi pak jednak o žánrovou pestrost a otevřenost, proto uslyšíte všechno možné (od v tomto ohledu zřejmě dominantního) folku přes country, soul, pop, rock, hip-hop až po „tribální“ Jałyńskou; v zásobníku leží blues, reggae, metal, breakbeat atd.
  4) dál jsem se snažil o pestrost tematickou – (pra)lesy, voda, odpady, havárie, chemie, doprava, kritika růstu…
  5) a do třetice o pestrost přístupů, od litanií přes patos, bojovnost až po parodie; proto i ty kuriozity typu J. Prokeše nebo L. Filipové na úkor písní evidentně hodnotnějších či závažnějších;
  6) zvolil jsem zhruba vyrovnaný poměr domácích a zahraničních skladeb, samozřejmě to šlo rozpůlit (podobně mohlo jít jenom o folkový, punkový, „lesní“ nebo „třetisvětový“ atd. výběr) a dávkovat po částech;
  7)dál jsem se snažil, aby výsledná pětadvacítka pokryla všechna období od 60. let, tedy od klasik jako Bill Steele nebo Joni Mitchell až po současné Zelené koule;
  8) a nakonec aby pro účely hlasování měly ty písničky poslouchatelné na webu, což se až na tři výjimky podařilo.

  To jsou krátce důvody, proč nesouhlasím s výtkou ohledně malé pečlivosti při výběru, a proč taky řada z vás to či ono „nebude nalézat“ a „vůbec chápat“. Kdyby v 7.G existovala pozice hudebního redaktora, tak bych se milerád doteď přehraboval v archívech, ale stejně pochybuju, že by se výsledný destilát i reakce na něj zásadně odlišovaly.
  Co mě ale zatím mrzí, je ona notoricky známá Modlitba za vodu, která by se sem hodila po všech stránkách. Jak se říká, pod svícnem je největší tma – bydlím sto metrů od někdejšího Skácelova bytu…
  A pro Jakuba P.: před vskutku jímavým Antonym jsem dal přednost hudebně příbuzné Tracy Chapman, ale snad není všem kolům ekohitparády konec. Zkusme to brát s nadhledem, nejde o výběr eko-písňového kánonu.
  A ještě pro Ondřeje S.: Díky za přání pro 7.G, po tomto sukcesu už se ty tisíce začínají hrnout 😉

  Zdraví (přeje) VK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.