Ekohitparáda TOP 25, kolo II.

3. února 2010 /

Servírujeme druhý chod hitparády. Znovu jsme se snažili o žánrově, dobově i přístupově pestrou směsici.

V předminulém čísle 7.G jsme vám nabídli pelmel pětadvaceti lehce trapných i navýsost dojemných písniček s ekologickou tematikou. Všem hlasujícím v takzvané ekohitparádě moc děkujeme. Nejvíce jste si oblíbili píseň Society v podání Eddie Veddera, o druhé místo se podělil Domorodec Zelených koulí a parodické Tak dělejme něco! divadla Sklep. První pětadvacítku písní jste si mohli poslechnout zde.

Jelikož podobně laděných skladeb vzduchem poletuje daleko víc, servírujeme druhý chod. Znovu jsme se snažili o žánrově, dobově i přístupově pestrou směsici s tím, že jsme opomenuli účastníky prvního kola. Výběr tentokrát řadíme podle abecedy, abychom nikomu nenadržovali. Přejeme ostrý obraz a dobrý zvuk a těšíme se na vaše (o)hlasy.

Ani DiFranco – Animal (2004) video

Americká písničkářka Ani DiFranco často píše na feministická, politická nebo válečná témata. Ve „Zvířeti“ kritizuje ignorantské poměry v USA a připomíná ekosystémové pravidlo, že poškození na jednom konci vyvolává reakci jinde.

Antony and The Johnsons – Another World (2009) video

Potřebuju jiný svět, tento už to má skoro za sebou. Budou mi chybět moře, sníh, stromy, slunce, zvířata, vy všichni… Křehký Antony je jenom jeden. Vychutnejte si uhrančivou koncertní verzi s amsterdamským Metropolitním orchestrem.

Beach Boys – Don’t Go Near The Water (1971) video

Poté, co projeli všechny vlny, auťáky a párty šedesátých let, všimli si zarostlí Kluci z pláže zamořených vod: Zubní pasta a mýdlo udělají z oceánů bublinkovou koupel, vyhněme se ekologickým následkům, všichni pomozme vodě, začněme ještě dnes. Tomu se říká Green Vibrations!

Brontosauři / Toronto – Brontosaurus (70. léta) text

Jedna z raných písní Nedvědů ještě z dob předbrontosauřího Toronta: „Helou, starouškové, pochopte nás víc, mnohej jezdil jste vy, nebo možná strýc. Tak svý továrny si šoupněte kus dál, aby přírodou zas vítr čerstvej vál.“

Buffy Saint-Marie – Now That The Buffalo’s Gone (1964) video

Slavná kanadsko-indiánská písničkářka a aktivistka ve prospěch práv původních obyvatel napsala tento protestsong už v hlubokých 60. letech. Jeho obsah není třeba příliš vysvětlovat, videoklip hovoří za vše.

Godknott – Growth (2009) video

Akustická protirůstově populační píseň od bývalého barového hráče z Memphisu, který se stal youtubeovým hudebníkem. Ve spojení s didaktickým klipem jí neschází jistý půvab.

Hradišťan – Modlitba za vodu (1999) video

Kongeniální spojení básní Jana Skácela s hudbou Jiřího Pavlici vyústilo v mimořádné album O slunovratu. Vodě s rozpuštěnými vlasy neubírá na kráse ani to, že ji „znáte z TV reklamy“.

Interference – Gold (1995) video

Jemné i dravé vyznání lásky irské kapely v čele s vozíčkářem Fergusem O’Farrelem proslavil zejména film Once. Ekologický rozměr dodávají mimo jiné verše: „Kdyby tvá kůže byla půdou, za jak dlouho myslíš, že by ji začali kopat?“

Jah Sun – No Bones No Blood (2006) video

Do irského tradicionálu laděnou baladu s podtitulem „Nevítané proroctví o globálním oteplování“ zavěsil na internetové servery švédský mladík, o němž se na internetu nic moc nedozvíme. Každopádně v kombinaci s „klasickými“ obrázky dojme píseň o nezdárném lidstvu nejednoho greenhorna.

Joachim Eriksson – Forgetting Home (2008) video

Do irského tradicionálu laděnou baladu s podtitulem „Nevítané proroctví o globálním oteplování“ zavěsil na internetové servery švédský mladík, o němž se na internetu nic moc nedozvíme. Každopádně v kombinaci s „klasickými“ obrázky dojme píseň o nezdárném lidstvu nejednoho greenhorna.

John Denver – Calypso (1975) video

Tragicky zesnulý americký country písničkář vzdal poctu legendární lodi Calypso oceánografa Jeana-Yves Cousteaua. Pravda, krapet to přesladil, ale Cousteau si za své výzkumy znečištění světového vodstva oslavné songy nepochybně zaslouží.

Kenny Loggins – Conviction Of The Heart (1991) video

Patetické vyznání amerického soft-rockového písničkáře Kenny Logginse označil viceprezident Al Gore za neoficiální hymnu environmentálního hnutí. V roce 1995 ji hrál před půlmilionem posluchačů na slavném prostranství The National Mall ve Washingtonu.

Martin Čížek & Vlado Müller – Přátelé Zeleného údolí (1980) video

Co dodat? Kdybys tak náhodou měl pocit, že jsi sám… Absolute Green.

Pearl Jam – (Do The) Evolution (1998) video

Vítěz prvního kola ekohitparády Eddie Veddera tentokrát s domovskou kapelou Pearl Jam ve vysokém tempu proletí dějinami nespravedlností včetně ničení Země nebo obrání Indiánů o půdu. A pozor, v roce 2010 to tu všechno shoří!

Penny Hamer – Earth Day (2001) video

Jemná kanadská folkařka kráčející ve stopách Joan Baezové a její písnička ke Dni Země. Posmutnělá nálada civilizačního kolapsu v bohatě harmonizovaném provedení.

R.E.M. – Fall On Me (1986) video

V době, kdy je u nás ještě skoro nikdo neznal, vydávali R.E.M. jedno lepší album než druhé. Na Lifes Rich Pageant je i tento melodický klenot, a ačkoliv zpěvák Michael Stipe šifruje texty velmi zdatně, ekologické obavy z tohoto stěží odpářeme.

Serj Tankian – Sky Is Over (2007) video

Zpěvák tvrdé bandy s arménskými kořeny System Of A Down si sedl ke klavíru a vysvětlil nám, že i když si to nemůžeme dovolit, tak podnebí je v háji. A aby toho nebylo málo, tak i civilizace de k šípku.

Sestry Steinovy – Řeko mojí duše (2001) text

Na prvotině Lilie polní Sestry Steinovy vícevýznamově zpívají: „Řeko mojí duše vodo nejhlubší / Břehy zaplavuješ kdo je vysuší / Už tě regulujou / už ti projektujou / Krunýř z betonu / Břehy nezaplavíš / Ledy neroztavíš / Písni bez tónů.“

Tata Bojs – Eko echo (2007) text + audio

Mardoša a Bublina alias hanspaulští Tatáči si na poslední desce zatančili i na ekologickou notéčku: „Zlobí se na nás naše planeta, my ještě nevíme, co je to odveta. Zlobí se na nás čím dál tím víc, začíná tady být globální hic.“

The Smiths – Meat Is Murder (1985) video

Kultovní britská kytarovka 80. let The Smiths nazvala po této „antimasové“ písni své druhé řadové album. Jediný vegetarián v kapele, zpěvák Morrissey, měl už tehdy jasno: bezdůvodná smrt krásných bytostí je VRAŽDA!

Traband – Jdu krajinou (2007) text + ukázka

Na desce Přítel člověka se frontman Trabandu Jaroslav Svoboda oprostil od třeskutého „dechna“ a výsledkem je i toto niterné vyznání krajině: „Tady jsem pánem ve svém domě a všechno, co tu je, to je tu pro mě: Moje lesy, kopce, stromy a řeky, údolí, cesty, pole až na věky.“

Václav Neckář – Chýše z větvoví (1971) text + ukázka

Zkraje sedmdesátek vydal Vašek své patrně nejlepší album Světská sláva, polní tráva a nechyběla na něm ani tato idylická „cesta z města“: „Žít místo v podkroví v chýši z větvoví / a nevnímat, jak ubíhá čas“. Ryzí, hebké, dokonalé…

Zager & Evans – In The Year 2525 (1969) video

Dystopická vize ovládnutí člověka technologiemi, která v roce 1969 na šest týdnů okupovala čelo americké hitparády. V roce 9595 už podle autorů člověk nebude naživu, protože si od staré Země vzal všechno a nevrátil jí nic…

Zuby nehty – Velryby (1995) text

Melancholická píseň legendární rockové kapely paní a dívek: „popluji za vámi, teď už zpěvům rozumím, nechám se jimi vést, člověkem být neumím“.

Žamboši – Dřevorubecká (2009) video

Vsetínský lesník Jan Žamboch, držitel folkového Anděla za rok 2006, se obává těžby uhlí v Beskydech: „Jenže pod Radhoštěm uhlí / Temné lesy v hlubinách / A k prastarému dřevu / Vede cesta jediná / Cesta plná kouře / Plná dusných rán / Zemí rozevřenou / Jak kozodojův chřtán.“

Dodejme, že v hlasování čtenářů zvítězila píseň Dřevorubecká tria Žamboši. Gratulujeme a všem hlasujícím děkujeme. Pokračování (snad) příště.

3 komentáře: “Ekohitparáda TOP 25, kolo II.”

  1. Ludmila Kouřilová , Ratíškovice napsal:

    je to zajímavý počin k přemýšlení

  2. Helena Tovarkova, Brno napsal:

    Nabízím video a píseň, které si zasouží být naprosto na prvním místě – My compost bin (http://www.youtube.com/watch?v=aBzriA2UANg). Tolik vtipu, brilantní parodie několika hudebních žánrů a navíc květák hrající kytarové sólo se jen tak nevidí…Doporučuji pro zaručené pobavení a zlepšení nálady.

  3. Gymfo, Zbiroh napsal:

    Jo a co Olympic – Album Prázdniny na Zemi?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.