Ekohitparáda TOP 25, kolo III.

30. března 2014 /
foto: Dmitry Khrustalev

Trapné, prvoplánové, mudrlantské, ale také dojemné, strhující, inspirující. Takové můžou být písničky „řešící“ ekologické problémy.Po čtyřleté odmlce servírujeme třetí kolo hitparády environmentálně orientovaných písní. Znovu jsme se snažili o žánrově, dobově i přístupově pestrou směsici bez nároku na jakoukoli reprezentativnost. Děkujeme na hlasování na našich webových stránkách i za tipy na další skladby. Slibujeme, že na čtvrté kolo nebudete čekat tak dlouho! 

 

Hlasovací formulář najdete ZDE nebo na konci stránky. 

1.  Barbara Dane and The Chambers Brothers — It isn’t Nice (1966)

Pokud by (nejen eko-) aktivisté hledali svou hymnu, It isn’t Nice by patřila k opravdu horkým kandidátům. Ať už se přivazujete ke stromu na Šumavě, anebo nesete petici na magistrát…

2.  Bayer — Myslivec (2009)

Takzvaný „punkový lidový vypravěč příběhů, které všichni znáte z vašich vlastních významných životů“ Bayer nemá rád myslivce. Úryvek, který ještě lze citovat i v časopise s dobrou pověstí: „Už roky / vybíráš z bažanta broky.“

3.  Björk — Earth Intruders (2007)

Islandská experimentátorka v nejlepší formě: vynalézavé post-tribální beaty, naléhavý zpěv a mnohovýznamový text, v němž se mluví o vetřelcích, kteří lidstvo sjednotí do jednoho kmene…

4.  Neko Case — I´m an Animal (2009)

Americká písničkářka a aktivistka za práva zvířat zpívá z pohledu psa, který navzdory domestikaci nepozbyl instinktu a pro nějž ráj voní jako letiště. Skvělý ovčácký videoklip!

5.  Castledoor — Dumpster Diving (2008)

„Bejby, skočíme do kontejneru / a kdoví, co tam najdeme,“ zpívalo toto hipsterské sexteto z Los Angeles v nakažlivě melodické písni. Škoda, že se krátce na to rozpadlo. Doporučujeme zhlédnout nápadité video i vzpomenout na hlavní téma 7.G 2/2009 Až na dno kontejneru.

6.  DogHorse — My Marvellous Compost Bin (2007)

„V mém skvělém kompostu zkompostuju úplně všechno,“ zpívá britský hudební satirik v této animované legrandě. Kompostu tak neodolá ani mobil, sousedova teniska ani uchlastaný dědeček.

7.  Mellissa Etheridge — I Need to Wake Up (2006)

„Spala jsem, ale teď se potřebuju probrat,“ pateticky burcuje americká rockerka v písni provázející dokumentární film Ala Gorea Nepříjemná pravda. Odměněna byla Oscarem za nejlepší filmovou píseň. Absolute America!

8.  Peter Gabriel — San Jacinto (1982)

Píseň ze čtvrtého alba britského muzikanta zachycuje smutek amerického Indiána nad tím, kterak bílá, konzumní společnost pohlcuje jeho tradiční kulturu. Kde se dříve pásla stáda divokých buvolů, dnes stojí steakhouse U Sedícího býka nebo Diskotéka u Geronima…

9.  John Butler Trio — There’ll Come a Time (2003)

V Austrálii si zřejmě po přemnožení z Evropy zavlečených králíků divokých dovedou živě představit, co to znamená respekt k „Matce Zemi“. Jinak by tam těžko vznikl tak přímočarý hudební text o ochraně přírody a úctě k ní.

10.  Making Waves — What Can We Do About Global Warming? (2013)

Komunitní sbor z východoanglického městečka Cullercoats to bere pěkně od podlahy a vyjmenovává, co všechno máme udělat, abychom umenšili naši uhlíkovou stopu. A že toho je!

11.  Miky Mora & Peter Pann — Je ti jedno (2012)

Zdravá naštvanost + jako vždy neodolatelná slovenština + drsný rap za doprovodu naléhavého refrénu: „Je ti jedno, že dýchaš smog a ne vzduch / je ti jedno, že si hluchý a tvoj sluch zničí ruch / je ti jedno, že sa rodia iba alergické deti / je ti jedno toto všetko, momentálne dobre je ti.“ Pozor: pouštět pouze po 22. hodině!

12.  Muse — 2nd Law: Unsustainable (2012)

Anglické rockové trio proslulé futuristickým chameleonstvím na zatím posledním albu umělecky ztvárnilo druhý termodynamický zákon. V této skladbě konstatuje, že ekonomika a živočišný druh založené na nekonečném růstu jsou neudržitelné.

13.  Olympic — Co všechno se tu může stát (1979)

Teskná balada z eko-koncepčního alba Prázdniny na Zemi textaře Zdeňka Rytíře vynikne veršem „Kde se voda ztrácí pod nánosem hrozných pěn“i názorným eko-kalyptickým videem zobrazujícím trabantí piknik v lomu.

14.  Please The Trees — Paint This City Green (2012)

Kapela, která si dala jméno v době, kdy ještě neměla publikum, a hrála „alespoň pro potěšení stromů“, dnes po svých koncertech stromy vysazuje. Píseň zachycuje příběh „ilegálního“ newyorského sazeče stromů — jejich inspirátora.

15.  Savage Garden — The Animal Song (1999)

Sladký úsměv a chytlavé popové melodie vynesly Australany Darrena Hayese a Daniela Jonese na zdi euro-amerických dívčích pokojíčků. A Píseň zvířat, konfrontující zběsilé životní tempo moderní civilizace se svobodou divokých zvířat, na první místo kanadské hitparády.

16.  Sedmá generace — Sedmá generace (2013)

„Pro světla měst už nevidíme hvězdy/ Ptačí zpěv je nahrazen burácením aut / Divokých lesů už taky moc není / A kolik zvířat každodenně v klecích umírá?“ Angažovaná hip-hopová trojice z Orlové nešetřila kritikou civilizace, ale už to zabalila. Skladbu si můžete poslechnout tady.

17.  Patti Smith — After The Gold Rush (2012)

V jedné z nejpůsobivějších předělávek křehké snivé písně Neila Younga si americká rocková šamanka vzala na pomoc dětský sbor, zpívající „Podívej se na Matku Přírodu na útěku ve 21. století.“

18.  Sons of Science — Motherfucking Bike (2012)

Poněkud ostřejší ódu na na městskou cyklistiku dali světu hip-hopeři z hipsterské a hippie metropole — ze San Francisca. Jsou zlobiví, jsou „namistrovaní“ a jsou i zelení. Šlape jim to fest, ale nic pro jemnocitné povahy.

19.  Serj Tankian — Harakiri (2012)

Pro 46letého arménsko-amerického vegetariána není aktivismus sprosté slovo. Jeho hudební tvorbou se prolínají lidská práva, sociální spravedlnost i stav životního prostředí. K písni Harakiri doporučujeme sledovat i působivý videoklip, aneb „Lidské pokolení nakonec zemře na civilizaci“.

20.  Umakart — Na hory (2012)

„Na hory vysoké / vrátím se, přátelé / do lesů hlubokých / ztratit se, zabloudit,“ zpívá v posmutnělé civilizační zpovědi Jaromír Švejdík za doprovodu tuzemských muzikantských es.

21.  Wax Tailor — Say Yes (2009)

Francouzský hip hopový hudebník a producent vystupující pod jménem Wax Tailor nemíní jen zbůhdarma veršovat. Vyjadřuje se k tomu, co tíží jej i společnost. A je toho opravdu fůra.

22.  Cheryl Wheeler — Act of Nature (1991)

Ošlehaná americká folkařka má na kontě stovky písní. V této popisuje srpnový den roku 1991, kdy se jí rozpadá vztah a zároveň její domov zasahuje ničivý hurikán Bob: „Dílo přírody, dílo boží / burácejícími našimi usedlými životy.“

23.  WWW Neurobeat — Prahem (2009)

Experimentální a lyrický elektroguláš pražské dvojice Ondřej Anděra — Lubomír Typlt se nevyznačuje zrovna přímočarými ani jednoznačnými texty. Eko-koncovku však této skladbě dává drtivý videoklip, zachycující depresivní tok automobilové dopravy v Praze.

24.  Xavier Rudd — Breeze (2010)

„Přestav si, že jsi snil na posteli z čerstvých zelených listů / a probudil se do zářícího slunce / a všichni dobří lidé světa byli svobodní,“ zpívá v této gaiovsky propojující a povznášející skladbě australský multiinstrumentalista, vegetarián a sympatizant ekologických organizací.

25.  Zelené koule — Nature Amazing and Wild (2013)

Brněnští biopunkoví recitátoři přišli na konci loňského roku s povedenou deskou Řetězem ke stromu. Úvodnímu hip-hopově odpíchnutému regéčku velebícímu divočinu stěží odoláte: „Nechci lovit bobry, kance ani káně / odstraňovat olovo z poškozené tkáně.“ Celou píseň si můžete posleechnout tady, na videoklipu začíná v čase 2:45.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.