Ekologický kompost

25. dubna 2023 /
foto: Michal Vrba.
Pozoruhodné eko-události posledních dvou měsíců.

Ubíráme plyn

Loňská spotřeba zemního plynu byla v Česku nejnižší za posledních osm let. Celkově dosáhla hodnoty 7 544 milionů metrů krychlových, přičemž v roce 2021 to bylo o dvacet procent více. Meziročně klesla spotřeba plynu ve všech měsících roku 2022, nejvýrazněji pak v květnu, a to o 33,3 procenta. Vedle extrémního zvýšení ceny plynu stála za snížením spotřeby i teplota, která byla průměrně o 0,9 °C vyšší, než kolik činí dlouhodobý teplotní normál. Největší úspory měli na svědomí podnikatelé se středním odběrem (22,2 procenta) a domácnosti (20 procent). 

Průkaz na psa

Španělský parlament schválil nový zákon týkající se především domácích mazlíčků. Zakazuje například prodej koček, psů či fretek ve zverimexech. Tato zvířata si budou občané moci pouze adoptovat z útulku, nebo koupit výhradně od chovatelů zapsaných v oficiálním registru. V platnost vstoupila také povinnost absolvovat před pořízením psa test týkající se znalostí chovu, ale i veterinárních a legislativních pravidel. Zákon též stanovuje, že majitelé smějí svého psa nechat doma o samotě maximálně jeden den, ostatní zvířata nejvýše tři dny. Součástí nové normy je i zákaz využívání určitých zvířat v cirkusech nebo při pouličních slavnostech; býčích zápasů se však netýká.

Osud spalovacích motorů zpečetěn

Státy Evropské unie odhlasovaly pravidla k postupnému ukončení prodeje aut se spalovacími motory do roku 2035. Nová auta a dodávky budou muset mít od zmíněného data nulové emise oxidu uhličitého. Evropská unie by se tak měla stát prvním regionem na světě, který přejde na automobily s alternativním pohonem. Již vyrobená auta na benzin či naftu ale budou lidé moci nadále používat, stejně tak bude stále umožněno kupovat i prodávat ojetá auta se spalovacími motory. Proti novému závazku hlasovalo pouze Polsko, zdržela se Itálie, Rumunsko a Bulharsko. 

Biden opouští sliby

Zcela v rozporu se svými dřívějšími sliby schválil americký prezident Joe Biden těžbu ropy na severu Aljašky. Vysloužil si tím ostrou kritiku od ekologických organizací i některých komunit původních obyvatel, díky čemuž existuje naděje, že se rozhodnutí ještě změní v důsledku soudních sporů. Projekt Willow má být jedním z největších svého druhu ve Spojených státech a během tří desetiletí počítá s těžbou ropy a zemního plynu na třech místech v Národní ropné rezervaci na Aljašce. Celkem by se mělo jednat až o 199 vrtů s produkcí 180 tisíc barelů ropy denně. Díky příslibu vyšších místních investic má projekt na Aljašce vysokou politickou podporu.

Čistý vzduch pro šachisty

Z analýz kvality odehraných šachových partií vyplývá, že šachisté a šachistky častěji a hůře chybují, pokud jsou vystaveni znečištěnému ovzduší. Studie porovnávala skutečné výkony 121 šachistů a šachistek na třech turnajích v Německu s optimálními tahy určenými šachovým programem Stockfish. Do míst konání turnajů byly umístěny tři senzory kvality ovzduší sledující koncentraci oxidu uhličitého, jemných prachových částic a teplotu. Ukázalo se, že při mírném nárůstu jemných prachových částic se pravděpodobnost chyb zvýšila o 2,1 procentního bodu. Přestože se výzkum zaměřil pouze na šachové experty*ky, podle autorů jsou výsledky relevantní pro všechny, jejichž práce vyžaduje usilovné přemýšlení. 

Mechanický slon nadějí pro slony živé

V jednom z chrámů v indickém státě Kérala budou při náboženských obřadech živí sloni nahrazeni mechanickým slonem v životní velikosti. Železného robotického slona vážícího 800 kilogramů věnovala chrámu organizace na ochranu zvířat PETA. Ta dlouhodobě upozorňuje na znepokojivé zacházení s těmito zvířaty, která jsou při chrámových slavnostech spoutaná, osedlaná a nazdobená. Nezřídka jsou sloni také vystaveni extrémně hlasitým zvukům, nebo dokonce krutým trestům. Hlavní duchovní chrámu Rádžkumár Nambúthiri doufá, že se další chrámy inspirují a s pomocí mechanických slonů zbaví hinduistické rituály krutosti. 

Připravila Adéla Fischerová. Kontakt: adelafisch@seznam.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.