ekologický kompost

2. dubna 2006 /

„Pakliže je v ČR 100 rysů a každý ročně strhne 30—100 ks srnčí zvěře, dostáváte se na velmi zajímavé číslo… Proč není v souvislosti s tímto problémem v médiích kladena otázka, že by se věnovala v oblastech výskytu rysa nějaká částka myslivcům jako kompenzace za jejich práci pro tvorbu a ochranu přirozených biotopů? Pak by zaručeně nikdy nedošlo k žádným případům pytláctví,“ reagovala Českomoravská myslivecká jednota na odměnu vypsanou Hnutím DUHA za informace, které povedou k usvědčení pytláka velkých šelem. Kamiony z Německa začaly opuštěné české haly plnit odpadky. Po pěti letech neoprávněného používání slova BIO na obalech jogurtů a sedmi letech soudních sporů se nadnárodní společnost Danone omluvila zákazníkům za vyvolávání klamného zdání, že jde o výrobky ekologického zemědělství. Podle týmu vědců z Francie a Čadu vznikla Sahara už před sedmi miliony lety. Ministr Ambrozek přepral fosfáty vyhláškou, která k 1. říjnu zakazuje prodávat na českém trhu prací prášky obsahující půl procenta těchto látek. Obyvatelé Petrovic na Ústecku si v místním referendu odhlasovali výstavbu zhruba patnácti větrníků. Novému polskému prezidentovi Lechu Kaczynskému předložily ekologické organizace starý problém: žádají, aby zabránil plundrování známého Bialowiežského pralesa, posledního místa, kde dodnes žije zubr evropský. Britská vláda začala plánovat zvýšení daní majitelům aut s vyššími emisemi oxidu uhličitého. Radnice, školy a obchody v mikroregionu Telčsko se rozhodly nakoupit celkem 43 kotlů na biomasu a už příští zimu se ohřejí, aniž by přispívaly ke globálním změnám podnebí. Bělokarpatská rezervace Ščúrnica se stoletým jedlobukovým lesem se díky sbírce Místo pro přírodu rozrostla na 13,2 hektaru. Koncem února ornitologové oznámili, že na Nových mlýnech přistáli první posli jara: špačci, skřivani a čejky chocholaté. Mezinárodní tým horolezců si na duben naplánoval velký úklid Mount Everestu od zhruba pěti tun povalujících se odpadků a mrtvol svých méně úspěšných kolegů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2023 vychází v 2. polovině prosince.