Jennifer Ackerman
Genialita ptáků
Kazda, prosinec 2018
Měli bychom změnit význam sousloví „ptačí mozeček“. Nově jím budeme velebit ty, kdo se umí skvěle orientovat, mají výjimečné jazykové nadání i estetické cítění a rychle se přizpůsobí změnám. Ptačí schopnosti i sociální život jsou totiž mnohem pestřejší a — slovy autorky — geniálnější, než jsme si doposud mysleli. Ackerman poutavě a vědecky pečlivě shrnuje závěry nejnovějších výzkumů a obohacuje je vlastním pozorováním. „Jde o jednu z těch úžasných knih, které mění vědu na zábavu, aniž by ji ošidily,“ uznává The Washington Independent Review of Books.
Dariusz Kortko, Marcin Pietraszewski
Kukuczka
Jota, leden 2019
„Vím jen jedno — musíme jít nahoru,“ utvrzoval se během výstupu na K2 legendární polský horolezec Jerzy Kukuczka. Předkládaná biografie přitom není nekritickou oslavou jeho úspěchů (překonal během osmi let všechny osmitisícovky), ale autentickou sondou do jeho života. Na Jerzyho příkladu přibližuje počátky polského horolezectví za nesnadné socialistické éry. Retro nádech knize dodávají i desítky fotografií zobrazující tehdejší podomácku sestavené vybavení, pevné kamarádství, krásu hor a „obyčejný“ život muže modlícího se v horách.
Naomi Klein
Ne nestačí
Argo, leden 2019
Naskakuje vám při čtení zpráv o Trumpovi husí kůže? Vězte, že může být hůř. Ale i lépe. Novinářka a aktivistka Klein analyzuje, v jakém stavu se Spojené státy nacházejí, jak se do něj dostaly, a především co může následovat. Čerpá přitom ze svých předchozích knih o marketingu velkých firem, „kalamitním kapitalismu“ a klimatické změně. Burcuje čtenáře, že „šok z Trumpa“ překonáme jedině společně. Její (veskrze univerzální) návod zní: Obrňme se pozitivní vizí, sjednoťme se napříč společností a vykašleme se na metodu malých kroků. Good luck, America.
Radek Štěpánek
Hic sunt homines
Masarykova univerzita, srpen 2018
Esence environmentálního žalu. I tak může působit sbírka jihočeského básníka a novináře Radka Štěpánka. V jeho přírodovědně poučené poezii se snoubí fakta se smutkem, pozorování s truchlením. Autorova erudovanost mu zřejmě neumožňuje prostý útěk ke kráse přírody — kde se jiní kochají pohledem na mraky či odlesky slunečních paprsků, vidí Štěpánek vyhynulé druhy a klimatickou změnu. Neutápí se však v lítosti nad ztrátami. Jak si všiml recenzent Martin Lukáš, i postapokalyptické obrazy podává s „jakousi vyrovnanou lítostí, která teprve řeže“.
Jonathan Sacks
Ne v Božím jménu — Jak čelit náboženskému násilí
Triton, říjen 2018
Kdyby Bůh používal sociální sítě, jeden z jeho oblíbených hashtagů by byl #NotInMyName (ne v mém jménu). Vyplývá to z knihy teologa a politika Jonathana Sackse. Odpovídá v ní všem, kdo nechápou, jak mohou lidé páchat zlo ve jménu abrahamovských náboženství hlásajících lásku. Problém nevidí v náboženstvích samých, nýbrž v lidech a jejich (ne)lidskosti. Argumentuje přitom evoluční psychologií, teorií her, historií i interpretací biblických textů. To vše koření popkulturními odkazy — vedle sebe tak vystupují třeba Hannah Arendtová a Lord Voldemort.
Jan Krško, Jan Mareš, Jan Pohunek, Jan Randák, Jan Špringl
Český tramping v časech formování a rozmachu
Academia, leden 2019
Tramping znamenal více než mládežnické víkendové výlety. Vyjadřoval touhu po útěku od společenských problémů i norem. Jeho vývoj je tak propleten s československými dějinami a reakce na něj výstižně odrážejí dobovou atmosféru — od nedůvěry přes tolerovanou alternativu po masovou zábavu. K zasazení trampingu do kontextu společenských i politických změn první poloviny 20. století pomáhá pětici autorů hojný historický materiál: fotky, plakáty, karikatury i novinové články. Mohou tak zaujmout nejen fanoušky trampingu, ale i novodobých dějin.
Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář