Síla krkavce a moudrost hada — Léčba zemí — Biozahradničení — Kde ženy vládnou — Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století — Tady vaše fatwa neplatí
Noragh Jonesová: Síla krkavce a moudrost hada. PRAGMA, duben 2016
Autorka přibližuje přínos keltských žen ze záhumenkářských rodin skotské Vysočiny, jak jej zachytil Alexandr Carmichael v Carmině Gadelice z roku 1900. Všímá si rolí žen jakožto rolnic, matek, milenek, léčitelek či zprostředkovatelek vztahů s přírodou, nadpřirozenem a smrtí. Závěr věnuje dnešní podobě keltské spirituality a obnovování komunitních vazeb, například na ostrově Iona. „Naše babičky věděly, že bez rodiny, sousedů, hospodářských zvířat, rostlin či duchovní podpory by jednoduše nenáležely k zemi. (…) Kniha tká posvátný plášť našemu sekularizovanému světu,“ konstatuje v předmluvě Caitlin Matthewsová.
Maya Shetreatová-Kleinová: Léčba zemí. Práh, červen 2016
Americká dětská neuroložka se specializací na autismus nás v tomto hutném svazku provádí výchovou „zdravých dětí v nezdravém světě“. Po teoretičtějším úvodu (symptomy nezdraví, zdravé tělo a mozek, očista) rozebírá potravinové alergie, umělé potraviny a zhoubné sladkosti, aby následně nabídla jejich zdravé alternativy: živé ovoce, zeleninu a rostliny, semínka, (bio) maso, vajíčka a mléko, ryby, vodu a — konečně — zdravé sladkosti, tuky a umami (pátou chuť, jejíž receptor vnímá kyselinu glutamovou či glutamáty). Ne se všemi doporučeními lze souhlasit, ale autorku oceňme za erudovanost, praktičnost a tah na branku.
Christel Ruppová: Biozahradničení. Euromedia Group, únor 2016
Německá zahradnice a redaktorka zahradnických časopisů sebrala své zkušenosti s ekologickým pěstováním do luxusně vypravené a obrazově vděčné publikace. Nejprve rozebírá, jaká úskalí nás čekají při přechodu z konvenčního pěstování na biozahradničení; po popisu zásad eko-pěstování se podrobně věnuje (někdy s pomocí odborníků) jednotlivým druhům ovoce, zeleniny a bylinek, a to vždy ve všech ročních obdobích. Výklad ukončuje radami, jak úrodu konzervovat a uskladnit. Na závěr potěší přehled základních chorob ovoce, stejně jako přehledný harmonogram pěstování zeleniny a bylinek. Pro městské eko-kavárníky jako dělané.
Kateřina Karásková, Simon Bird: Kde ženy vládnou. KRIGL, březen 2016
Česká lidskoprávní aktivistka a britský výtvarný kreativec se jednoho dne rozhodli zjistit, zda v současném světě existují matriarcháty. Výsledek? V odbornou literaturou poučeném cestopisu referují o čtyřech místech, kde mají ženy navrch: u jihomexických Zapotéků, indonéských Minangkabaů, čínských Mosuů a východoindických Khásíů. „Nakonec jsme se shodli, že ačkoli jsme nikde skutečný matriarchát neobjevili, rozhodně jsme našli místa, kde ženy nějakým způsobem vládnou — ve všech čtyřech kulturách více či méně kontrolují mysl mužů! Aniž by si toho byli jedni či druzí plně vědomi.“ Kniha lepší, než jak vypadá.
Eva Hauserová (ed.): Encyklopedie soběstačnosti pro 21. století. Triton, září 2016
Encyklopedie shrnuje vše, co potřebujete vědět o soběstačném hospodaření na rodinné zahradě. Helena Vlašínová, Jaroslav Svoboda a dalších šest autorů vás seznámí se základy péče o půdu a hospodaření s vodou, s permakulturními metodami designu zahrady či tvorbou jedlého lesa. Nechybí ani návody na domácí semenaření a přírodní ochranu rostlin před nemocemi a škůdci, ani přehled pěstování užitkových rostlin včetně starých a krajových odrůd. Vše doplňuje kapitola o chovu drůbeže. Druhý díl bude pojednávat o hospodaření na rozsáhlejších pozemcích, poslední třetí pak o lidském společenství a ekologickém stavitelství.
Karima Bennoune: Tady vaše fatwa neplatí. Vyšehrad, květen 2016
Dechberoucí kniha alžírské profesorky mezinárodního práva přibližuje příběhy lidí z islámského světa bojujících proti fundamentalismu a násilí. Autorka postupuje seriózně, soucitně, přímo z terénu, od Nigérie přes Sýrii až po Pákistán. „V době po 11. září 2001 je toto zásadní téma viděno pouze jako levicová nebo pravicová verze takzvaného střetu civilizací, což je způsob myšlení, který odmítám. Pro mě je dnes daleko charakterističtější střet v rámci civilizací, střet mezi fundamentalisty a jejich odpůrci.“ Povinná četba pro všechny, kteří chtějí pochopit složitost islámských společností i globalizovaného světa.
Pokud si některou knihu koupíte na Kosmas.cz kliknutím přes web 7.G, podpoříte Sedmou generaci 5 % z ceny. Děkujeme.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář