Modrozelený Tchaj-wan

foto: Dalibor Mlčák (all photos)

Je pondělí, za oknem se rozprostírá výhled na kaohsiungský přístav, nákladní lodě všech velikostí vykládají standardizované kontejnery a člověku se v hlavě líně převaluje otázka, jakými barvami vykreslit ekologickou situaci na Tchaj-wanu: jakou paletu použít, aby vznikl realistický portrét, zachycující všechny důležité kontury? V dálce za oponou špinavého vzduchu splývá moře s oblohou a po dlouhých úvahách nad synergií reportážní formy s obsahem to zatím vypadá na zhruba pět odstínů šedi. Kdepak padesát! Když v druhém největším tchajwanském městě udeří všední den a na ulice se vyvalí čmoudící hejna skútrů, všechno ve vzdálenosti víc než sto metrů se totiž jeví buď bílé, bílo-šedé, světle šedé, stříbrné nebo neurčité. V takovém okamžiku je nejzdravější přestat dýchat.

Celý text je přístupný za 22 korun, nebo předplatitelům a předplatitelkám. S předplatným získáte přístup nejen k tomuto článku, ale i k tisícům dalších, publikovaných v 7.G od roku 1991. Roční e-předplatné stojí od 270 korun a zahrnuje i přístup k 7.G číslům ve formátech pdf, epub a mobi. Roční předplatné tištěné verze můžete získat od 450 Kč. Podrobnosti najdete na www.sedmagenerace.cz/obchod. Pokud si 7.G předplácíte, přihlaste se vpravo nahoře. Kupte si jen tento článek za 22 korun. Děkujeme za jakoukoli formu podpory.

Jednorázový nákup článku

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.