Občanský kalendář

21. února 2022 /
foto: příklady Adapterra Awards. Biocentrum Mokroš v Prostějově
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 4.—5. 3. Symposium živé zemědělství. Národní zemědělské muzeum, Praha. Je ekologické zemědělství skutečně udržitelné? Jak správně pečovat o výživu rostlin a půdy? Co je to sociální zemědělství? Na tyto otázky se pokusí odpovědět čeští i zahraniční hosté. Pořádá Asociace Ampi, více informací na asociaceampi.cz/co-delame/symposium.
  • 9. 3. — 24. 4. Kurz permakulturního designu. Ášram ve Žďárci u Skutče. Celkem tři termíny od středy do neděle (9.—13. 3., 30. 3. — 3. 4., 20.—24. 4.). PDC (Permaculture Design Certificate) je klasikou v permakulturním vzdělávání. Během patnáctidenního kurzu se dozvíte leccos nejen o principech permakultury, ale zejména zažijete postup designu v praxi — ve skupině na konkrétním pozemku navrhnete řešení pro rodinu a hospodářství. Více na permakulturacs.cz/kalendar.
  • 12.—20. 3. Veganfest. Budova Veřejného ochránce práv, Brno. Vše o veganském životním stylu. Přednášky, workshopy, občerstvení a stánky neziskových organizací. Kompletní program najdete na veganfest.cz. 
  • 21. 3. — 3. 4. Jeden svět. Praha a další města. Festival dokumentárních filmů o lidských právech. Premiéry některých filmů už můžete s předstihem sledovat na jedensvetonline.cz.

  • 22. 3. Adaptace na změnu klimatu ve střední a východní Evropě. 10:00—13:30. Připojte se online k prezentaci úspěchů při provádění národních strategií a akčních plánů v oblasti změny klimatu ve střední a východní Evropě v rámci projektu LIFE Tree Check. Více informací na lifetreecheck.eu/cs.
  • 26. 3. Hacienda na Stříbrné řece aneb Český sitcom z prostředí bílých a černých koní. Divadlo Husa na provázku, Brno. Od 18:30. Další premiéra nové hry, tentokrát nekonečného seriálu souboru Verdis z pera Mojmíra Vlašína a Josefa Ference. Klasicky vás čeká i cimbálka, (ž)raut a benefiční aukce s ojedinělými kousky. Vstupenky na smsticket.cz nebo v redakci Sedmé generace.

  • 26. 3. Hodina Země. Celý svět. Od 20:30 do 21:30. Zhasněte světla (veřejná i soukromá) a stanovte si klimatické závazky. Více na hodinazeme.cz a earthhour.org. 
  • 9. 4. Časně jarní byliny a jejich zpracování. Centrum Jamky, Leletice. Během jednodenního semináře se s Alenou Gajduškovou naučíte sbírat časně jarní byliny a dozvíte se, jak se dají využít v kuchyni i k domácímu léčení neduhů, jaký mají obsah nutričních látek i jakým způsobem prospívají. Z bylin si vlastnoručně připravíte i kompletní občerstvení — nápoje, saláty, polévku a hlavní jídlo. Přihlášky na e-malové adrese zuzanalavickova.com.

  • 10. 4. Přírodovědná exkurze Údolím Bystřice. Hrubá Voda, Olomoucko. Pořádá Hnutí DUHA Olomouc. Průvodci vám představí běžné i vzácné ptačí obyvatele Údolí Bystřice, výzkum tamních netopýrů, monitoring velkých šelem, ale také historii a krajinný ráz oblasti Libavá. Více informací pod stejnojmennou facebookovou událostí nebo na webové stránce hnutiduha.cz/olomouc.
  • 16.—22. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. Holešovická tržnice, Praha. Téma letošního ročníku: Lepší porody pro lepší budoucnost. Více informací postupně na respektkporodu.cz. 

Petice a kampaně

  • Další ročník Adapterra Awards. Pokud jste vlastník, investor, projektant nebo realizátor zajímavého adaptačního opatření na klimatickou změnu, můžete si vytvořit profil a přihlásit svůj uskutečněný projekt do soutěže #jaknaklima. Databázi dobrých příkladů a další podrobnosti najdete na adapterraawards.cz.
  • Za silnější hlas zvířat v Evropě. Evropanům na zvířatech záleží a průzkumy ukazují, že občané by v právních předpisech Evropské unie rádi viděli vyšší úroveň ochrany zvířat. Přesto ekonomické zájmy příliš často převažují nad požadavky občanů, a dokonce nad požadavky Evropského parlamentu, který opakovaně požaduje, aby byly v Evropské unii zavedeny legislativní změny ke zvýšení ochrany zvířat. Na úrovni Evropské unie je za dobré životní podmínky zvířat odpovědný komisař pro zdraví a bezpečnost potravin, tato kompetence však v současné době není zmíněna v náplni jeho práce. Petici za jmenování eurokomisaře pro dobré životní podmínky zvířat můžete podepsat na euforanimals.cz.
  • V Českých Budějovicích může vzniknout spalovna odpadů. Tuzemské spalovny ročně vyprodukují až čtvrt milionu tun strusky, popelu a popílku. Tyto pevné zbytky po spalování odpadů obsahují stejné množství nebezpečných dioxinů, jaké do ovzduší vypustí všichni zdejší znečišťovatelé dohromady. Teplárna České Budějovice však plánuje postavit v Novém Vrátě další spalovnu komunálního odpadu, proti čemuž se staví velká část místních obyvatel. K předložené dokumentaci podaly své nesouhlasné připomínky minimálně tři tamní spolky. Plánované spalovně vyčítají i mezery a nesrovnalosti v posouzení rizik spojených s nárůstem dopravy, negativní dopady vyššího hluku a znečištění ovzduší, ničení životního prostředí a biodiverzity nebo rozpor s Územní energetickou koncepcí Jihočeského kraje. Více informací na arnika.org.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.