Občanský kalendář

22. února 2023 /
foto: archiv F.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 4. 3. Proměny noci. Planetárium Ostrava, od 9 hodin. Mezioborová konference věnovaná nočnímu životnímu prostředí a jeho proměnám. V rámci konference zazní příspěvky věnované biologickým, environmentálním, astronomickým či filosofickým aspektům k tématům noc, tma, světlo, noční příroda či světelné znečištění. Pořádá Česká astronomická společnost ve spolupráci s CHKO Beskydy. Více najdete na stránce svetelneznecisteni.cz v sekci Vzdělávání.
  • 7. 3. Křeč svatého Vladimíra aneb Sci-fi výlet tunelem času z Moskvy do Brna. Divadlo Husa na provázku, Brno, od 19 hodin. Premiéra a derniéra nejnovějšího kusu autorů Mojmíra Vlašína a Josefa Ference s tradičním rautem, vínem, cimbálkou, dražbou, a především ojedinělými setkáními. Vstupenky najdete na webu smsticket.cz, v obchodech Nadace Veronica nebo pište na e-mail sgenerace@hnutiduha.cz.
  • 11.—19. 3. Veganfest 2023. Divadlo Husa na provázku a Café Práh, Brno. Přednášky, workshopy, stánky s občerstvením a stánky neziskových organizací. Pořádá Kolektiv pro zvířata, program najdete na webu veganfest.cz.

    Veganfest.cz.

  • 22. 3. — 2. 4. Jeden svět. Praha a dalších 28 měst po ČR. Festival letos přináší do kin téměř devět desítek dokumentárních filmů o lidských právech a jejich porušování. Pro letošní ročník zvolil téma Cena bezpečí. Více najdete na stránce jedensvet.cz. 
  • 25. 3. Hodina Země. Připojte se k letošnímu ročníku největší celosvětové kampaně na ochranu klimatu. Přihlásit se můžete na webu hodinazeme.cz. V Praze v minulých letech potemněly Karlův most, Petřínská rozhledna, Národní divadlo i Staroměstská radnice a dalších padesát míst, v Brně zhasnul hrad Špilberk či Nová radnice, v Ostravě radnice. V menších obcích zhasínalo veřejné osvětlení. Některé radnice, firmy, hotely, kavárny či školy navíc deklarovaly ambiciózní klimatické závazky.

  • 25. 3. Hodina Země v Toulcově dvoře. Praha, od 20:15 hodin. Podívejte se do středověkého sklepení a poslechněte si zvuky v setmělém mokřadu a třešňovém sadu. Více zjistíte na stránce toulcuvdvur.cz. 
  • 30. 3. Pupeny a mladé výhonky rostlin — příprava na jarní pučení. Toulcův dvůr, Praha, 17:30—20:00 hodin. Seminář z cyklu Plané rostliny k chuti i pro zdraví, tentokrát zaměřený na to, co můžeme z přírody získat k snědku a zdraví hned z počátku jara. Přihlásit se můžete na stránce toulcuvdvur.cz.
  • 15. 4. Sázení vánočních jedliček. Lesní školka pod Babím lomem, Brno. Přijďte vysadit vánoční jedličky z květináče do přírody. Smyslem projektu je totiž vracet zpět do brněnských lesů původní druh — jedli bělokorou. Více se dozvíte na webu rezekvitek.cz. 
  • 21.—22. 4. Den Země 2023. Brno. Tradiční setkání environmentálních organizací s veřejností. Více informací najdete na stránce lipka.cz. 
  • 21.—23. 4. Festival Evolution. Výstaviště Praha Holešovice. Víkend plný dobrého a zdravého jídla, přírodních a ekologických produktů a inspirace z oblasti osobního rozvoje. Více najdete na webu festivalevolution.cz.

Petice a kampaně

  • Skenuj kódy pro zboží bez jedů. Stáhněte si aplikaci Scan4Chem, díky níž zjistíte, zda vámi vybrané zboží obsahuje nebezpečné látky. Databáze je zatím malá a je potřeba aktivně psát dodavatelům, kteří jsou povinni do 45 dnů odpovědět, pokud jeho výrobek tyto látky obsahuje v koncentraci vyšší než 0,1 procenta hmotnosti. Na stránce https://scan4chem.cz/petice najdou informace i e-shopy, které mají možnost aktivně se zapojit, a mít tak lepší přehled o složení prodávaného zboží. Zkušenost z dalších evropských zemí ukazuje, že pokud se velcí prodejci a e-shopy postaví za své zákazníky a požadují takovou transparentnost, velcí producenti jim vyhoví. Navíc je to pro ně signál, aby tyto látky ze svých výrobků odstranili.
  • Sbírka pro občanskou Ukrajinu. Podpořte aktivní občany a občanky Ukrajiny, kterým hrozí nebezpečí nejen kvůli probíhajícímu válečnému konfliktu, ale také represe ze strany ruského režimu. Jde například o nezávislé novináře, ochránce lidských práv nebo spolky chránící životní prostředí. Sbírku najdete na webu nesehnuti.cz.

    NESEHNUTÍ.

  • Tohle žeru. Přidejte se k více než 25 tisícům občanů a občanek, kteří již podepsali výzvu Hnutí DUHA za zdravé jídlo a zdravou krajinu. Výzva míří na českou vládu a parlament, aby podpořily nezbytné změny v zemědělství, například aby byla čtvrtina plochy obhospodařována v ekologickém režimu. Více informací i podpisový formulář najdete na stránce tohlezeru.hnutiduha.cz.

    Hnutí DUHA.

  • Stavby — věci veřejné. Ani právě projednávaná novela stavebního zákona zatím nepočítá s tím, že by se veřejnost mohla vyslovit k 99 procentům stavebních řízení, které mají dopady na životní prostředí. Napište poslancům a poslankyním, aby prosadili pozměňovací návrh a tento stav změnili. Připojíte se tak ke sto deseti spolkům z celé republiky, které požadují vyšší účast veřejnosti na povolování staveb. Dopisní akci zaštiťuje Arnika a Zelený kruh, připojit se můžete na stránce klimavlegislative.cz/zadost.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna