Akce
- 9. 3. Kurz roubování ovocných stromů. Kojetín, od 9 hod. Vše o tom, jak namnožit svou oblíbenou odrůdu, jaké jsou techniky množení a co k tomu potřebujeme. Domů si odnesete vlastnoručně naroubovaný ovocný stromek. Lektoruje Potulný sadař Dominik Grohmann. Více na potulnysadar.cz.
- 8.—9. 3. Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica Hostětín. Praktická část v extenzivním sadu za Centrem Veronica, v sadech v blízkém okolí Hostětína. Lektoři budou Ondřej Dovala a Ľudo Vašš. Více na hostetin.veronica.cz.
- 12. 3. Jak komunikovat o změně klimatu. Toulcův dvůr, Praha, 9—16 hodin. Jak správně přistoupit ke komunikaci o klimatické změně? Jak překonat psychologické bariéry, které brání porozumění a akceptaci? A jak vést diskusi tak, aby vedla k většímu zapojení a odpovědnému jednání? Na tyto a další otázky přináší odpovědi seminář s Janem Krajhanzlem, odborníkem na environmentální psychologii a komunikaci. Více na toulcuvdvur.cz.
- 12. 3. — 27. 4. Jeden svět. 57 měst v ČR. Dvacátý sedmý ročník Mezinárodního filmového festivalu o lidských právech se bude mimo jiné věnovat socio-politickým změnám v sousedním Slovensku, vlivu sociálních sítí, ruské propagandě i individuálním příběhům. Více na jedensvet.cz.
- 15.—16. 3. Knižní lázně. Kumst, Brno. První ročník akce zrozené v Mariánských lázních vyráží i do jihomoravské metropole. Samonakladatelé, malá nakladatelství i knihkupectví. Více na kniznilazne.cz.
- 15.—23. 3. Veganfest. První Patro a Café Práh, Brno. Dvanáctý ročník festivalu nabídne opět vše o tématu veganství — přednášky, workshopy, stánky nejen s občerstvením. Pořádá Kolektiv pro zvířata. Více na veganfest.cz.
- 22. 3. Den vody. Lipka-Jezírko, Brno, 10—15 hodin. Přijďte si hrát s vodou, tvořit i vařit. Více na lipka.cz.
- 22. 3. Pestrovečer. Kulturní dům Mikulčice. Hudba, divadlo, diskuse, čajovna, workshopy. Pořádá Hnutí Brontosaurus, více na pestrovecer.cz.
- 22. 3. Devátá kraniosakrální konference — Vzájemně propojeni: Zdraví a příroda. Emauzy, Praha. Chodíte si do přírody „dobíjet baterky“ nebo „čistit hlavu“? Jaký je vlastně vztah člověka a přírody? Potřebujeme ji chránit, anebo je silnější než my? Můžeme s přírodou spolupracovat? Přijďte toto téma prozkoumat na konkrétních příkladech a v širších souvislostech. Více na kranio.eu.
- 22. 3. Hodina Země 2025. Darujte hodinu mezi 20:30 a 21:30 Zemi — zhasněte světla a ponořte se do tmy, nebo uspořádejte vlastní sousedskou či veřejnou akci. Loňský ročník se v ČR zapojilo 133 obcí, 84 organizací a firem, 4 památky a 790 jednotlivců, kteří si stanovili klimatický závazek. Pořádá WWF, více na earthhour.org.
- 25. 3. Semínková burza. Otevřená zahrada, Brno, 13—17 hodin. Pro příznivce domácího semenaření a přírodního zahradničení. Seznámení se s pilotním projektem Semínkovny a jeho fungováním. Můžete donést jakákoliv semínka nebo rostlinný materiál, který vám doma přebývá. Více na otevrenazahrada.cz.
- 29. 3. Zelená Karkulka aneb Edukativní soudnička s predační zápletkou. Husa na provázku, Brno, od 19 hodin. Obnovená premiéra a obnovená derniéra divadelního ekokousku z dílny souboru Verdis a principála Mojmíra Vlašína slibuje kromě nečekaných setkání opět i raut, cimbálku Veronica a ojedinělou dražbu. Vstupenky na smsticket.cz, více informací na sedmagenerace.cz.
- 4. 4. SWAP oblečení. Lipka-Lipová, Brno, 16—18 hodin. Doneste pěkné kousky, pro které nemáte využití, a vyberte si z toho, co přinesli ostatní. Přinášení není podmínkou. Možnost donést i knihy (do 5 ks) a čisté boty. Více na lipka.cz.
- 10.—20. 4. Ekologické dny Olomouc. Muzeum umění Olomouc, Sluňákov, Horka nad Moravou. Besedy, exkurze, workshopy. Součástí i tradiční, ale ojedinělá ekologická pouť k bažině do Drnovic, tentokrát přes lulečská hradiště. Pozor, Ekojarmark až 27. 9. 2025. Více na ekologickednyolomouc.cz.
- 22.—27. 4. Academia Film Olomouc. 60. ročník Mezinárodního festivalu populárně-vědeckých filmů zdůrazní dynamiku vědních oborů a neustálou proměnu světa kolem nás. Více na afo.cz.
- 26. 4. Den Země v Ostrově. Základna Vrápenka, Ostrov u Macochy, 13:30—18 hodin. Odpoledne plné zábavy a poznání na téma voda. Podíváte se, kdo v ní žije, co všechno voda umí; budete mít možnost zakoupit drobnosti od místních výrobců nebo vyswapovat oblečení. Více na lipka.cz.
Petice a kampaně
- Vyhlášen CHKO Soutok. Více než dvě stě padesát jednání a veřejných projednání, mnoho připomínkování, komunikace s klíčovými aktéry a dlouhá čekání, ale je to tu: soutok Moravy a Dyje, takzvaná Moravská Amazonie, největší komplex lužních lesů ve střední Evropě i se zbytky pralesů, mokřady s čolkem dunajským a střevlíkem mřížkovaným, dalšími vzácnými živočišnými druhy, jako je čáp černý nebo orel mořský, či vátými písky, se konečně po mnoha letech snah nejen neziskových organizací stane součástí chráněné krajinné oblasti. CHKO Soutok se bude rozkládat přibližně na 126,9 km2 a vznikne k 1. červenci 2025. Více například na hnutiduha.cz nebo v tomto čísle 7.G.
- Plast je past. V Česku skončí každoročně v přírodě až 100 milionů plastových lahví a hliníkových plechovek. Zálohový systém sníží odpad až o 95 %. Vyzvěte politiky a političky, aby zastavili plastové šílenství a podpořili zálohový systém na PET a hliník. Součástí výzvy Greenpeace je také zavedení zásady „znečišťovatel platí“, která zavádí inovativní zdroje financování na pokrytí nákladů na spravedlivou implementaci Plastové úmluvy. Více na plastjepast.cz.
Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář