Občanský kalendář

23. června 2019 /
foto: zachranmelesy.cz
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 5.—9. 7. Akční dny proti uhlí. Součást Klimakempu Limity jsme my. Klimakemp je letní škola a tábor bez vedoucích. Své přednášky a workshopy na něm vedou odbornice a aktivisté z celé Evropy. O chodu i podobě tábora rozhodují všichni společně, snaží se žít udržitelně a vyrábět si vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Klimakemp je bezpečný a otevřený prostor pro vzdělávání, setkávání, pro trávení volného času a kreativní tvorbu. Každý, kdo přijede, se navíc může zapojit do různorodých protestů proti těžbě a spalování uhlí. Více na limityjsmemy.cz/klimakemp2019/.

zdroj: limityjsmemy

 • 12.—14. 7., 23.—25. 7. Letní škola — dřevo, sláma, hlína (praxe). Osada Bílé Karpaty. Volné pokračování Letní školy přírodního stavitelství. Hlavní program víkendového semináře je výukový zážitek využití slámy a hlíny ve stavebnictví na více stanovištích. Sami si vybíráte, co si chcete vyzkoušet. Vhodné i pro rodiny s dětmi. Více na ekovesnice.cz.
 • 14.—21. 7. Týden pro les a divočinu. Hořice. V rámci aktivní týdenní dovolené se budete věnovat zvýšení šance pionýrských a zpevňujících dřevin na přežití. Kvůli vysokým stavům zvěře budete pracovat i na tvorbě oplocenek a ochraně sazenic. Čas na rozjímání o přírodě zaručen. Organizuje Hnutí DUHA a Lesy České republiky, lesní správa Hořice. Více na zachranmelesy.cz/cs/tydny-pro-les.
 • 26.—27. 7. Colour meeting. Polička. Hudba, divadlo, výtvarné dílny i krátkodobé výstavy, domácí kuchyně servírovaná na porcelánu v unikátní lokalitě mezi středověkými hradbami a rybníkem. Více na colourmeeting.cz.
 • 29.7.—4. 8. Festival soběsta(te)čnosti. Sklenářka, Kostelec nad Orlicí. Akce přinášející poznatky a zkušenosti z oblasti permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje. Více na festivalsobestacnosti.cz.

 • 6.—7. 8. Košík z vrbového proutí. Oba dny 9—16h. Pracoviště Lipky Kamenná, Brno. Dvoudenní kurz, kde se naučíte, jak se proutí správně připravuje, ohýbá, třídí a štípe. Přihlašujte se do 25. července na lipka.cz nebo dana.krivankova@lipka.cz.
 • 15.—18. 8. Žijící srdce. Areál žijícího skanzenu, Jindřichovice pod Smrkem. Festival na louce u mlýna uprostřed lesů plný workshopů, hudby, přednášek, masáží a veganské stravy. K dispozici stanové městečko. Více na lunaria-jindrichovice.cz/festival.
 • 19.—25. 8. Na hraně. Malá škola environmentálního žití. Horní Jiřetín. Poznávání zámku Jezeří, lomu i Krušných hor. „Šest dnů a místo plné inspirace pro hledání vlastních cest k životu na zemi a se Zemí.“ Vhodné pro věkovou skupinu 16—35 let. Přihlášky na brontosaurus.cz.
 • 21.8.—8. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Tradiční exkurze do nejcennějších míst národních parků Šumava a Bavorský les. Exkurze vedou odborní průvodci, kteří vás zavedou i do běžně nepřístupných míst šumavské divočiny. Možnost jednodenních, víkendových i delších exkurzí. Více podrobností a přihlášky najdete hnutiduha.cz/exkurze.
 • 22.—31. 8. LESEM — letní škola environmentalistiky pro středoškoláky. Horní mlýn. Křtiny u Brna. Dny plné přednášek, her a výletů v přírodě Moravského krasu. Pořádají studenti Masarykovy univerzity pod záštitou Katedry environmentálních studií. Přihlášky na lesem.mysleni@gmail.com.

 Petice a kampaně

 • Zastav smrad z Počerad! Společná kampaň Hnutí DUHA a Greenpeace, která vyzývá vládu a dozorčí Radu ČEZu, aby uhlobaronovi Pavlovi Tykačovi neprodala elektrárnu Počerady, kterou by provozoval další desítky let. K výzvě se můžete připojit na cz.

zdroj: smradzpocerad.cz

 • Slunce nad Španělskem. Španělská vláda schválila nové předpisy o spotřebě energie z obnovitelných zdrojů, které pomohou jejich rozkvětu. Poslední čtyři roky ve Španělsku fungovala takzvaná daň ze slunce nastavená předchozí vládou, která majitelům solárních panelů zpoplatňovala přístup k elektrické síti. Nyní budou bytové domy moci vyrábět vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Vyhláška je jednou z řady dalších politik v oblasti klimatu ve Španělsku včetně závazku kompletně přejít na elektřinu z obnovitelných zdrojů do roku 2050, a je vítězstvím španělských Přátel Země i tisíců aktivních občanů.
 • Slepice do klece nepatří. Přidejte se k výzvě Obránců zvířat, která chce ještě letos zakázat klecový chov slepic. V Rakousku, Německu, Švýcarsku a dalších státech už je chov slepic v klecích zakázaný. Více na cz.

zdroj: zakazkleci.cz

 • Země bez glyfosátu. Podpis k petici požadující po třech ministrech české vlády, aby se zasadili za zákaz používání glyfosátu v zemědělství, městském prostředí a na všech venkovních prostranstvích a za zákaz jeho volného prodeje pod značkou Roundup a pod jakýmikoli jinými značkami, můžete připojit na https://www.petice24.com/zem_bez_roundupu.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.