Akce
- 10. 7. — 17. 9. Týdny pro krajinu. Tradiční akce Hnutí DUHA s cílem „zachránit místa vzpomínek a vrátit život tam, kam patří“. Vybírat můžete z turnusů po celé České republice — od Plzeňska přes Šumavu, Bílé Karpaty až po Jeseníky. Jednotlivé termíny a přihlášky najdete na tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz.
- 14.—17. 7. Festival Žijící srdce. Žijící skanzen, Jindřichovice pod Smrkem. Festival o naplnění v životě. Přednášky, workshopy, koncerty, dílny, řemesla pro děti i dospělé, výlety, čajovna, masáže a veganské jídlo po celý den. Účastí podpoříte svobodnou školu Ronja. Více informací na zijiciskanzen.cz/festival-zijici-srdce.
- 22.—23. 7. Colour Meeting. Park u hradeb, Polička. Devatenáctý ročník multižánrového festivalu plného různorodé hudby, divadla, programu pro děti. Více informací na colourmeeting.cz.
- 23. 7. Úroda celý rok a stále plné záhony. Knínice v CHKO České Středohoří. Jednodenní pěstitelský kurz v přírodní inspirační zahradě určený pro všechny, kteří chtějí co nejvíce využít svou pěstební plochu, pěstovat celoročně či větší část sezóny. A také pro ty, kteří se chtějí inspirovat a vzájemně si předat zkušenosti s plánováním a realizací osevních postupů. Z kurzu si odnesete výsevní kalendář, tabulku teplot klíčení semen, tabulku nároků vybraných druhů zeleniny a další praktické podklady. Více informací na permakulturacs.cz.
- 29.—31. 7. Knižní lázně. Mariánské Lázně. Setkání malých nakladatelů a knihkupců se čtenáři a čtenářkami v centru Mariánských Lázní. Doprovodný program pro děti i dospělé zahrnuje autorská čtení, diskuse, tvořivé dílny, setkání s autory, dětské soutěže i hudební koncerty. Více informací na kniznilazne.cz.
- 30.—31. 7. Bylinkářské praktikum na Vlčí hoře. Krásná Lípa. Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Poznáte, co nabízí aromaterapie, ájurvéda a permakultura při práci s bylinami a jejich zpracováním na domácí lékárnu a drogerii. Proberete tradiční i nové způsoby využití divokých i pěstovaných léčivek. Naučíte se správně načasovat sběr bylin a kombinovat je v čajových směsích. Seznámíte se se základními tradičními recepty na maceráty, čaje, tinktury, balzámy, oleje a směsi koření. Vyzkoušíte si různé esenciální oleje, ať už pro kosmetické, či kuchyňské využití. Praktickou částí víkendu je výroba medicíny, kterou si odvezete domů i s recepty. Přihlášky do 14. 7. 2022. Lektorka Katka Horáčková. Více informací na permakulturacs.cz
- 8.—14. 8. Sklenářka fest — festival soběstatečnosti. Během pracovních dnů dvou- až čtyřhodinové přednášky či praktické workshopy na téma soběstačnosti, víkend pak prožitkový s hudbou a tancem. Více na sobestatecnost.cz.
- 19.—24. 8. Hostětínská klimatická akademie. Vše o ochraně klimatu na místní úrovni a také o tom, jak plánovat místní akce a kdo vám může pomoci. Špičkoví odborníci i parta podobně naladěných účastníků a účastnic akademie. Více informací najdete postupně na hostetin.veronica.cz.
- 22.—28. 8. Škola občanské iniciativy. Apartmány Dalov, Šternbersko. Vzdělávací akce Hnutí DUHA pro pracovníky a pracovnice z nevládních organizací i neformálních iniciativ, pro dobrovolníky a dobrovolnice, ale i pro všechny, kteří o své občanské aktivitě teprve uvažují. Návody, jak měnit věci kolem sebe. Novou inspiraci a know-how na takzvané ŠOIce získají zkušenější i začínající. Více na soi.hnutiduha.cz.
- 8.—11. 9. Nerůstová konference. První akce tohoto typu s mezinárodní účastí. Dobrovolníci a dobrovolnice vítáni. Více informací najdete postupně na nazemi.cz.
Petice a kampaně
- Křivoklátsko si národní park zaslouží. Nesouhlas obcí a místních obyvatel s vyhlášením národního parku Křivoklátsko už zazněl ve většině médií. Pokud naopak chcete vznik národního parku podpořit, a tím i zvýšit ochranu cenných lokalit, zamiřte na web Křivoklátsko, o. p. s., petici si stáhněte a šiřte ji ideálně právě v papírové podobě. Viz is-krivoklat.cz/aktuality/np-krivoklatsko/petice.
- Otrávená řeka i u sousedů. Nejen Bečva, ale i řeka Slaná, která odvodňuje většinu středovýchodního Slovenska, je mrtvá a otrávená chemikáliemi. Důvodem je kontaminovaná důlní voda vytékající z dolu na železnou rudu v areálu bývalého důlního podniku Siderit v obci Nižná Slaná. Nedávný průzkum potvrdil smutnou zprávu: v řece vymřelo vše živé včetně mnoha druhů ryb a desítek raků říčních. Místopředseda Koalice maďarské komunity Orosz Örs na problém dlouhodobě upozorňuje, začátkem května dokonce před budovou slovenského ministerstva životního prostředí rozlil tisíc litrů znečištěné vody ze Slané. Petici na záchranu řeky Slaná najdete na mojapeticia.sk.
- Skalička na Přerovsku bude suchým poldrem. Pozitivnější „vodní“ zprávy přináší řeka Bečva, na které se podařilo prosadit vodní dílo Skalička v podobě suchého bočního poldru, jak jej dlouhodobě prosazovalo Hnutí DUHA Olomouc. Hráz suché nádrže bude postavena tak, aby umožnila napuštění vodního díla, pokud se nepotvrdí riziko ohrožení místních pramenů minerálních vod. Dohodlo se na tom jak Ministerstvo zemědělství, tak i Ministerstvo životního prostředí. Nyní musí návrh schválit vláda.
Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář