občanský kalendář

Občanský kalendář

24. června 2024 /
foto: Hnutí DUHA. Týdny pro les Radějov.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 29. 6. — 6. 7. a 7.—14. 7. Čtyřicáté čtvrté tradiční kosení. Základna přírodní rezervace Bílé Potoky. Sklizeň sena, obnova bělokarpatské krajiny, poznávání přírody, tělesně-duchovní rozvoj. Více na kosenka.cz.
  • 5.—7. 7. Festival Žijící srdce. Žijící skanzen Jindřichovice pod Smrkem. Meditace, jóga, promítání, mindfulness a rodinná atmosféra. Více na zijiciskanzen.cz/festival-zijici-srdce.
  • 13. 7. Bioslavnosti. Lesopark v areálu společnosti PROBIO ve Starém Městě pod Sněžníkem. Od 10 hodin. Sedmnáctý ročník festivalu plný dobrého jídla, pití v bio kvalitě a zábavy včetně programu pro děti. Více na probio.cz.

  • 2.—4. 8. Letní česko-slovenská konvergence. Ekocentrum ŽiTo v SÝPKE, Moravské Lieskové. Neformální víkendové setkání příznivců permakultury na česko-slovenských hranicích. Více na permakulturacs.cz. 
  • 12.—18. 8. Od antropocénu k symbiocénu aneb Cesty k civilizaci, která podporuje život. Toulcův dvůr, Praha. O antropocénu, symbiocénu a sumbiokracii, o regenerativním paradigmatu a rekonfigurování ekonomické praxe podle biosynergie, o nerůstu a nepodmíněném příjmu, o městském zemědělství a společných statcích (commons), o architektuře v symbióze s přírodními systémy, o ekologické proměně velkých měst a nových „zelených projektech“ pro Prahu. Devátý seminář organizuje Pilgrim — Potulná univerzita přírody. Po skončení semináře putování z Prahy na Říp (18.—20. srpna, 62 kilometrů).
  • 16.—21. 8. Klimatická akademie. Centrum Veronica Hostětín. Vzdělávací program zaměřený na pochopení a aktivní zapojení veřejnosti do zvládání klimatické krize. Jde o změnu myšlení, inspiraci a propojení s dalšími lidmi. Součástí také dva dny akademie v Brně na podzim a dva odborné webináře. Otevřeno všem. Více na hostetin.veronica.cz. 
  • 17.—25. 8. LESEM. Letní škola environmentalistiky. Křtiny u Brna. Je ti mezi 15 a 20 lety? Zajímáš se o přírodu a vliv člověka na ni? Pochybuješ o udržitelnosti současného způsobu fungování naší společnosti? Chceš se dozvědět více o příčinách a dopadech klimatické krize, tématu sociální spravedlnosti a zjistit, jak se dá na tyto problémy nahlížet feministickou perspektivou? Na Letní škole environmentalistiky poznáš „zeleně“ smýšlející kolektiv, rozšíříš si obzory a lépe poznáš sama*sám sebe. To vše v krásné přírodě CHKO Moravský kras. Více informací na sociálních sítích pod LESEM Letní škola.
  • 24.—28. 8. Týdny pro krajinu — Radějov. Osada Mlýnky. Vypravte se za dobrodružstvím a krásami Bílých Karpat. Při smysluplné práci se pokocháte loukami plnými rozkvetlých vzácných rostlin nebo si počíháte na kočku divokou. Hlavně ale budete osvobozovat nově zrozený les — odstraňovat oplocenky, jichž už nebude potřeba, oplocovat nové semenáčky, které naopak ochráníte před mlsnou zvěří, obnovovat květnaté louky, označovat doupné stromy pro hnízdění ptáků a tak dále. Více na tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz/#akce. 
  • 22.—25. 8. TrutnOFF Open Air Festival. Bojiště, Trutnov. 40. ročník legendárního hudebního festivalu tentokrát představí například Ondřeje Havelku & His Melody Makers, The Jesus & Mary Chain nebo Dunaj s Janou Vébrovou. Více na trutnoff.cz.

  • 30. 8. — 1. 9. Noci netopýrů. Pátek od 16:30 Josefovské louky: přednáška, průstup podzemím a pozorování vrápenců malých, odchyt. Sobota od 19 hodin do nedělního dopoledne Mnišské louky a Zbudovská blata, spojené i s odchytem lelka lesního. Organizuje Česká společnost ornitologická, více na birdlife.cz. 
  • 12.—15. 9. Festival dobrovolnictví DORT. Telč. Festival plný muziky (například Květy, Zrní nebo Znouzectnost), environmentálních přednášek, workshopů a her v rámci oslav padesáti let péče o přírodu s Hnutím Brontosaurus. Více na brontosaurus.cz.

Petice a kampaně

  • Letní WWOOFing. Během celého léta (ale po domluvě i jindy) mohou zájemci*kyně přijet pomoci na české ekofarmy prostřednictvím dobrovolnické organizace WWOOF Czechia. WWOOF je kulturní a vzdělávací program zaměřený na udržitelné zemědělství. Návštěvníci neboli „WWOOFers“, se podílejí na každodenním životě svého hostitele a učí se o ekologickém zemědělství a udržitelnosti, zatímco tráví přibližně polovinu každého dne pomáháním na farmě. Hostitelé nabízejí návštěvníkům ubytování a stravu, přičemž mezi hostiteli a WWOOFery nedochází k žádné finanční výměně. Více na wwoof.cz.
  • Zachovejme dolnolutyňskou přírodu pro další generace. Oblast Poolší je významnou evropskou lokalitou, kde žije velké množství ohrožených druhů. Na rozloze 380 fotbalových hřišť nemohou zájmům neznámého (a ani jiného) investora ustoupit rizikově ohrožené ptačí druhy. Postavte se spolu s místními proti výstavbě Gigafactory. Více na zachovejmepoolsi.cz. 
  • Alpské klenoty v ohrožení. Jeden z posledních přírodních klenotů v Ötztalských Alpách je v ohrožení. Tyrolská energetická společnost TIWAG chce zatopit údolí Platzertal kvůli zásobnímu jezeru, aby zde postavila obrovskou přečerpávací elektrárnu. To by byl konec nedotčené přírody, navíc by se mohla tato oblast Alp potýkat s nedostatkem vody. Projekt brzy vstoupí do další fáze. Rakouští Přátelé Země Global 2000 aktuálně vyzývají veřejnost k posílání e-mailových výzev tyrolskému předsedovi rady, aby expanzi elektrárny Kaunertal zastavil a cenná stanoviště v Ötztalských Alpách ochránil. Více na global2000.at/email-aktion/stopp-kraftwerk-kaunertal. 

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna