Akce
- 1. 9. Čejkovické bylinkové slavnosti. Areál společnosti Sonnentor, 10:00—18:30. Akce v duchu zero waste s divadly, bohoslužbou, slunečním příběhem, folklorním vystoupením, soutěžemi, přednáškou Margit Slimákové, exkurzí do výroby. Vstup zdarma. Více na www.sonnentor.com.
- 7. 9. 9:00—8. 9. Permakulturní dům s úvodem do permakultury. Poděbrady, 15:00. V kurzu se dozvíte vše o základech permakultury a různých cestách k permakulturnímu domu. Naučíte se poznat, který z domů je vhodný právě pro vás, včetně technik používaných při stavbě permakulturních domů, nebo jak vybrat správný pozemek, jak postupovat při projektování domu a kde leží úskalí rekonstrukce starých domů. Více na www.akademiepermakultury.cz.
- 15. 9. Stačí málo. SVČ Lužánky, Brno. Festival o minimalismu a bezodpadové filozofii se spoustou řečníků, kteří poradí, jak se nehnat za věcmi, být méně ve stresu a mít čas na vše, co je důležité. Více informací a vstupenky na www.stacimalo.eu.
- 19.—22. 9. Žilinský literární festival. Nová synagoga, Žilina. 21. září pak Malý knižní trh. 16. ročník akce s divadelním představením Americký císař, trhem a spoustou literatury. Letošní téma je slovo „Mať“. Více na www.facebook.com/zilinskyliterarnyfestival/.
- 20. 9.—22. 9. Knižní veletrh LITR. Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc. Sobota a neděle prodejní část veletrhu. Projekt zaměřený na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Více na www.litrolomouc.cz.
- 20. 9. 16:00—22. 9. Úvod do permakultury a semenaření. Kempink Morava Camp, Mohelnice, 13:00. Seznámení se základy permakulturních metod a přístupů, jejich aplikace v praxi, úvod do domácího semenaření. Z kurzu si odnesete i zajímavá semínka a budete mít možnost nakoupit permakulturní publikace. Lektorka: Eva Hauserová. Přihlášky a více informací na www.akademiepermakultury.cz.
- 21.—22. 9. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. Potřetí i podzimní část akce s podtitulem Festival pro všechny, kteří to vidí #ProsteJinak. Více než 250 vystavovatelů (přírodní kosmetika, bioprodukty včetně textilu, ekodrogerie, potřeby pro děti), přednášky, na pěti programových pódiích se představí více než 100 spíkrů, lektorů, učitelů i „praktiků“. Nebudou chybět praktické workshopy, ukázkové lekce nebo cooking shows. Viz www.festivalevolution.cz.
- Do 25. 9. Veřejné hlasování v soutěži Adapterra Awards. Nová soutěž hledající příklady adaptačních opatření na změnu klimatu. Dvanáct finalistů a hlasování najdete na adapterraawards.cz. 4. listopadu v Praze bude vyhlášen vítěz soutěže na odborné konferenci. Pořádá Nadace Partnerství.
- 27.—29. 9. Vegefest — festival soběstatečnosti. Vyšehrad, Praha. Přednášky a workshopy z oblasti permakultury, přírodního stavitelství, zdravého stravování, domácí výroby, zero waste, alternativních zdrojů energií, lokální ekonomiky, komunit, osobního rozvoje a dalších. Doplněno vegetariánským i veganským občerstvením a volně plynoucím doprovodným programem. Součástí akce bude i prodej doplňkových produktů s důrazem na bio a lokální výrobky. Více na www.vegetarianskyfestival.cz.
- 29. 9. Beztrh, vol. 1. Plzeň, 10—18 hod. První ročník bezodpadového trhu. Tašky, sáčky, lahve a další nádoby vítány. Součástí trhu budou workshopy, žížalí kompostovací dílna či dětský koutek. Více zde.
- 3.—5. 10. Tabook. Tábor. Festival a mezinárodní setkání malých nakladatelů, festival obrazové knihy a ilustrace, festival knižních profesí poukazující na důležité osobnosti současného knižního světa. Pořádá nakladatelství Baobab. www.tabook.cz.
- 5. 10. Brněnský Biojarmark. Zelný trh, 9—14 hodin. Tradiční setkání ekologických pěstitelů a chovatelů, výrobců moštů i vína s návštěvníky a zákazníky. Prodiskutujte, odkud pocházejí potraviny a jak byly vyrobeny, nebo jak poznat bio a nebio. Organizuje Ekologický institut Veronica.
- 9.—12. 10. Ekofilm. Brno. Celkem 153 snímků z 37 zemí bude letos bojovat o účast v hlavní soutěži letošního 45. ročníku mezinárodního filmového festivalu. Dramaturgický tým vybere maximálně pětadvacítku nejlepších, které budou soutěžit ve třech kategoriích — Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Výběr zveřejní na přelomu srpna a září na http://www.ekofilm.cz/.
- 11.—13. 10. Úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. Beskydy, Krušné hory, Lužické hory, Broumovsko, Jeseníky, Šumava. Připravte si program na zimu — zúčastněte se některého ze školení tzv. Vlčích a Rysích hlídek neboli monitoringu velkých šelem pro nové dobrovolníky. První termín v Krušných horách, další následují až do 8. prosince na Šumavě. Více informací včetně přihlášek na www.selmy.cz.
- 17. 10. 10. ročník konference o ekovýchově v Praze. Hotel Artemis. Letos o komunikaci environmentálních témat veřejnosti a dětem, ekopsychologii a nejnovějších strategiích adaptace Prahy na změnu klimatu. Pořádá hlavní město Praha.
- 19. 10. Pražský biojarmark 2019. Národní zemědělské muzeum. Trh plný bioproduktů a biopotravin, živá hudební produkce, tančírna, ochutnávky a bioobčerstvení pro milovníky masa, vegany, celiaky, příznivce syrové stravy i biovína. Podívat se můžete i na fotografie ze života ekologických zemědělců, soutěžit o knihy, zajít na besedy a informační stánky neziskových organizací. Organizuje PRO-BIO LIGA, více na https://biojarmark.info.
- 24.—29. 10. Ji.hlava. 23. ročník Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů. Letos ekologicky: ekologická stopa, citlivost k životnímu prostředí včetně ekologického ombudsmana nejen pro letošní ročník. Inspirační fórum: Čína a klimatické změny. Více na www.ji-hlava.cz.
Petice a kampaně
- Ukončeme osvobození leteckých pohonných hmot od daní. Vyzvěte Evropskou komisi, aby členským státům EU navrhla zavedení daně z leteckých pohonných hmot (leteckého petroleje). Odvětví letecké dopravy využívá daňových výhod, přestože se stále více podílí na emisích skleníkových plynů. Zatímco ekologičtější alternativy letecké dopravy podléhají vysokému zdanění, letecké pohonné hmoty zůstávají v Evropě nadále nezdaněny a členské státy nevybírají DPH ani z letenek, což z letecké dopravy činí čím dál tím atraktivnější způsob dopravy. Zdanění leteckého petroleje by EU umožnilo výrazně navýšit financování ekologičtější mobility. Podpořte tuto celoevropskou iniciativu na https://eci.ec.europa.eu/008/public/.
- Už nelétám. Zůstaňte na Zemi! Českou obdobu evropské petice spustil v podobě manifestu Ekologický institut Veronica. Na celém světě za necelých 30 let vzrostl počet cestujících v letecké dopravě z jedné miliardy v roce 1990 na 4,3 miliardy v roce 2018. V průměru každých 0,7 sekundy startuje někde letadlo. Manifest navrhuje přehodnotit náš vztah k místům „jinde“ a k cestování. Kultu rychlosti vzdoruje chválou pomalosti a cestováním blíže domovu. A pokud se chceme dostat dále, udělat si čas na pomalou cestu na kole, pod plachtami nebo pěšky. Manifest si můžete přečíst a podepsat na http://www.neletam.cz/.
- Spalovna odpadů Opatovice. Plán na stavbu spalovny v Opatovicích nad Labem znovu ožívá. Původní, zhruba patnáct let starý projekt se pod vlivem masivního odporu místních a nedostatku financí podařilo po několika letech zastavit. Počítal se spalováním komunálního odpadu v takzvaném zařízení na energetické využití odpadu s kapacitou kolem 100 tisíc tun ročně. To se nyní opakuje. Elektrárny Opatovice tímto způsobem plánují částečně nahradit dva ze šesti uhelných bloků, které se chystají v roce 2021 odstavit. Více sledujte na arnika.org.
Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář