občanský kalendář

Občanský kalendář

24. srpna 2023 /
foto: PxHere.com.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 8. 9. Výprava za netopýry. Park u Anthroposu, Brno, od 17 hodin po pěti samostatných skupinkách. Nejprve takzvané netopýrohraní — povídání s ukázkou živých netopýrů, později procházka za netopýry s ultrazvukovým detektorem. Podrobněji na lipka.cz. 
 • 8.—10. 9. Envirofest. Hrad Dolní Kounice. Festival plný hudby i přednášek s environmentální tematikou — voda, nakládání s odpady, udržitelnost, recyklace, obnovitelné zdroje a klimatická změna. Envirofest vznikl jako reakce na ekologickou havárii na řece Bečvě ze dne 20. září 2020. Vstupenky za lidové ceny a podrobný program najdete na webu envirofest.cz.
 • 8.—10. 9. Ven Dovnitř. Festival přírodní terapie. Kaprálův mlýn, Ochoz u Brna. „Setkání lidí, kteří hoří pro terapii, psychologii, koučink, učení, průvodcování a environmentální témata.“ Festival je určen pro praktiky i akademiky z oblasti přírodní terapie, ekopsychologie, hlubinné ekologie, vzdělávání a osobního rozvoje v přírodním kontextu a v oblasti kontaktu s přírodou. Více se dozvíte na vendovnitr.cz. 
 • 16. 9. — 15. 10. Děti? Čtěte! Celá ČR. 14. ročník festivalu pro děti a jejich rodiče. „Cílem je zprostředkovat dospělým a dětem společný zážitek ze čtení jako jedinečného dobrodružství. A také připomenout, že u nás stále vznikají kvalitní a inspirativní dětské knížky, které stojí za to být čteny.“ Více najdete na detictete.cz.

 • 22. 9. Výměnný blešák SWAP. Pracoviště Lipová Lipka, Brno, 15—18 hodin. Oblečení, boty, knihy k výměně. Na místě bude i zkušená švadlena, která poradí, jak upravit oblečení, aby dále sloužilo nebo získalo novou podobu. Více na stránce lipka.cz/lipova. 
 • 22.—24. 9. LITR Olomouc. Výstaviště Flóra Olomouc. Knižní veletrh autorských a uměleckých publikací. Více se dozvíte na litrolomouc.cz.

 • 24. 9. Jablečná slavnost. Centrum Veronica Hostětín, 11—17 hodin. Jablka ve všech podobách v přírodní zahradě. Možnost dobrovolnické výpomoci. Více na webu hostetin.veronica.cz. 
 • 19. 10. Konference EVVO a environmentálního poradenství. Brno. 6. ročník s podtitulem Ekovýchova spravedlivě pro všechny. Více informací najdete na konference-evvo.cz.
 • 24.—29. 10. Ji.hlava. Dvacátý sedmý ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů, který můžete finančně podpořit v kampani na Doniu. Více informací najdete na webu ji-hlava.cz
 • Do konce roku. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Galerie Biofarma Slunečná, Želnava. Každý den, 11—18 hodin. Výstava, která se věnuje návratu velkých šelem na Šumavu a soužití lidí s nimi. Doporučujeme spojit s pobytem. Více na webu selmy.cz. 
 • Podzim. Úvodní semináře Rysích a Vlčích hlídek. Celá ČR — od Beskyd a Jeseníků přes střední, severní a západní Čechy až po Šumavu a Pošumaví. Aktuální termíny a přihlášky na selmy.cz/zapojte-se/vlci-rysi-hlidky/aktualni-skoleni/.

Petice a kampaně

 • Podpořte zákon o obnově přírody. Na celém světě hrozí vyhynutí milionů druhů a zhoršuje se stav ekosystémů, na nichž jsme závislí. V boji proti úbytku biodiverzity a klimatické krizi nám může pomoci silný a ambiciózní Zákon o obnově přírody, bude-li přijat brzy a v neokleštěné podobě. Zákon má přinést povinnost zvýšit celkový podíl zeleně v sídlech (ukazatelem má být nejen plocha, ale i korunový zápoj stromů). Opatření se má přímo dotknout nejméně osmnáct měst v ČR. Napsat europoslancům můžete na stránce wwfcz.org/podporte-zakon-o-obnove-prirody.
 • Postupné ukončení testování na zvířatech. Evropská komise se zavázala přestat používat testy u chemických látek, léčiv i pesticidů na zvířatech a nahradit je jinou metodou. Plán se týká pouze testování různých látek, nikoliv zneužívání zvířat ve výzkumu. Rozhodnutí Komise přišlo díky evropské občanské iniciativě (EOI), kterou podepsalo 1,2 milionu občanů EU, v České republice je součástí kampaně organizace Svoboda zvířat Za pokusy bez zvířat. Podrobnosti najdete na webu svobodazvirat.cz.
 • Nominujte Alej roku. Do 26. října můžete na webové stránce alejroku.cz/nominace zařadit své oblíbené stromořadí do hlasování o Alej roku. Stačí nahrát na web fotografii, zanést lokalitu a další údaje, ideálně přidat i druhy stromů v aleji nebo příběh s ní spojený a na začátku listopadu šířit povědomí o hlasování. Cílem ankety je upozornit, že stromy podél cest patří ke zdravé a fungující krajině.
 • Bagatelizovat a zpochybňovat? Podepište výzvu NESEHNUTÍ k nahrazení Martina Vondráška ve funkci policejního prezidenta a vyjádřete tak nesouhlas s policejním prezidentem, který bagatelizuje a zpochybňuje, místo toho, aby přeživším sexuálního násilí pomáhal. Podpisem vyzvete Ministerstvo vnitra České republiky k okamžitému nahrazení Martina Vondráška ve funkci policejního prezidenta Policie České republiky. Zamiřte na nesehnuti.cz/bagatelizovat-a-zpochybnovat/.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.