Akce
- 9.—4. 10. Take Care. Praha a okolí. Kulturně-ekologický festival upozorňuje na různé formy vnitřního ekologického obratu, který je nezbytný pro přetrvání života na Zemi. Festival propojuje události v oblasti umění, praktické workshopy, aktivismus, slovo i spiritualitu. Více najdete na festivaltakecare.cz.
- 14. 9. Den otevřených vrátek na permakulturních projektech. Celá republika, 9—18 hodin. Seznam otevřených míst dohledáte na stránce permakulturacs.cz.
- 14. 9. Loučení s ptačím zpěvem. Toulcův dvůr, Praha, 7:30—9:30 hodin. Ornitologická exkurze do mokřadu na Toulcově dvoře, ostrovu divoké přírody uvnitř velkoměsta. Na programu bude ukázka ornitologického výzkumu — odchytu a kroužkování ptáků — doplněná poutavým vyprávěním o ptačích druzích, které v mokřadu žijí. Přihlášky zasílejte na web toulcuvdvur.cz.
- 15. 9. Veggie Náplavka. Praha. Přehlídka veganství pod širým nebem aneb pro zvířata a planetu. Podrobnosti najdete na stránce veggienaplavka.cz.
- 20. 9. Netopýrohraní. Pracoviště Lipka — Lipová Brno. Odpolední akce především pro děti a rodiny zaměřená na zajímavosti ze života netopýrů. V závěru večera se chystá přednáška a živá ukázka netopýrů. Podrobnosti a přihlašování na jednotlivé bloky naleznete na webu lipka.cz.
- 20.—22. 9. LITR Olomouc. Výstaviště Flóra, Pavilon G. Akce zaměřená na autorské a umělecké publikace vydávané malými nezávislými nakladateli nebo vlastním nákladem. Na stáncích tak najdete časopisy, ilustrované knihy, komiksy, originální kancelářské a výtvarné potřeby či jiné experimentální formy. Více najdete na stránce litrolomouc.cz.
- 27. 9. SWAP oblečení. Pracoviště Lipka — Lipová Brno, 15—17 hodin. Výměna oblečení včetně bot a knih.
- 29. 9. Den architektury: Proměna Otevřené zahrady a Otevřeného lesa. Brno, 16—17:30 hodin. V příštím roce se pod Špilberkem a nad Otevřenou zahradou chystá další proměna, a sice Otevřený les, budoucí místo pro svobodnou hru dětí i odpočinek dospělých. Při komentované prohlídce navštívíte Otevřenou zahradu i území budoucího Otevřeného lesa. Více se dozvíte na webu otevrenazahrada.cz.
- 3. 10. Den zvířat — zvířecí smysly a nesmysly. Toulcův dvůr, Praha. 14:30—17:30 hodin. Interaktivní vzdělávací stanoviště o zvířecích smyslech a pestrý doprovodný program. Vytříbené smysly jsou pro zvířata v přírodě podmínkou přežití, ať už k získání potravy, obraně před predátory, nebo k orientaci v prostoru. Jaké smysly si zachovala od svých předků domácí zvířata a co nás díky tomu můžou naučit? Více najdete na stránce toulcuvdvur.cz.
- 5. 10. Biojarmark. Dvůr Národního zemědělského muzea na Letné v Praze, 9—17 hodin. Více než dvacet prodejních stánků s nabídkou biopotravin, nápojů, ale i květin a dalších ekologických produktů. Gastronomie i osvěta zajištěny. Více se dozvíte na webu biojarmark.info.
- 7. 10. Sedmá národní konference EVVO a environmentálního poradenství. FSS MUNI Brno. Letošní téma Labyrint komunikace nejen o klimatické změně má odborné veřejnosti pomoci zorientovat se v často nepřehledných či protichůdných informacích. Organizuje Lipka s partnery. Více najdete na stránce konference-evvo.cz.
- 12. 10. Výsadba alejí a ovocných stromů. Malá jižní stráň, České Středohoří. Cílem kurzu je osvojení si základních a důležitých kroků při výsadbě ovocných stromů v sadu i v krajině. Kurz probíhá v Aleji Knínice, kde stojí jabloně, hrušně, třešně a ořešáky staré 1—7 let. Více se dozvíte na webu malajiznistran.cz.
- 25. 10. — 3. 11. MFDF Jihlava. Letos rekordně 10denní, po němž následuje 14 dní online. Nabídne například velkou retrospektivu filmů Víta Klusáka, Filipa Remundy a jejich produkční společnosti Hypermarket Film. Ji.hlavská diskusní platforma Inspirační fórum pak přinese rozšířený program zaměřený na témata války, imunity, ale i lesa nebo vztahu nových technologií a volného času. Více najdete na stránce ji-hlava.cz.
Petice a kampaně
- Za lepší vzduch v Kongu. Obyvatele města Vindoulou v Konžské demokratické republice dlouhodobě trápí řada zdravotních problémů. Kvůli znečištěnému ovzduší trpí častými bolestmi hlavy, žaludku a dýchacích cest. Jejich potíže má na svědomí továrna firmy Metssa Congo, která se specializuje na recyklaci použitých baterií a průmyslových výrobků obsahujících olovo a hliník a již mnoho let denně do ovzduší v okolí domů obyvatel Vindoulou vypouští toxický kouř. Továrna, z níž ve dne i v noci vychází černé, zapáchající zplodiny, se navíc nachází pouhých padesát metrů od místní školy. Podrobnosti případu najdete na webu www.amnesty.cz/pripad/kongo-vindoulou, podpisem online petice apelujete na konžské ministerstvo, aby prošetřilo dopady činnosti firmy na obyvatele města a případně přijalo nápravná opatření.
- Nora patří lišce. Norování je extrémně nehumánní způsob lovu lišek, při němž trpí lišky i lovečtí psi. Do nory je poslán pes a poté nastává dlouhý a drastický boj na život a na smrt, kdy liška často bojuje o svá mláďata. Po vyhnání z nory liška zemře ranou od myslivce či zakousnutím. Myslivecký zákon ve sněmovně připomínkují právě i ochránci ze Svobody zvířat, kteří vedou kampaň za ukončení norování a na webu norapatrilisce.cz sbírají podpisy od veřejnosti. Více o norování se dočtete také v článku zesnulého Jiřího Beneše Norování lišek: Poučíme se z chyb minulosti? v 7.G 5/2015, který stál také za iniciativou Jsem pro zákaz norování a aktuální kampaní Svobody zvířat by byl jistě potěšen.
Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.
Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.
Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.
Napsat komentář