Občanský kalendář

26. října 2020 /
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • 31. 10. Zavírání zahrady U Řeky aneb Nech brouka žít. Kamenná 42, Brno, 13:30—16:00. Pokud jste dosud nestihli navštívit nově otevřenou zahradu vzdělávacího střediska Lipka, máte poslední letošní možnost. Čeká vás sázení bledulí, dostavba maxihmyzího hotelu, slámové bludiště pro děti a guerilla gardening se semínkovými bombami. Více informací www.lipka.cz/kalendar-akci.

    Lipka_zdroj: lipka.cz.

  • 2.—6. 11. Týden pro neziskový sektor. Video příběhy, online diskuse, odborné workshopy zaměřené na posilování kapacit a nový podcast. Organizátorský tým letos dvakrát zrušeného NGO Marketu Forum 2000 chystá nabitý první listopadový týden. Více na www.forum2000.cz/projekty/ngo-market-2020.
  • 6. 11.—4. 12. Semináře pro nové dobrovolníky Rysích a Vlčích hlídek. Víkendové semináře ve všech koutech výskytu vlka, rysa a medvěda. Přesné termíny najdete na www.selmy.cz.
  • 7. a 14. 11. Dobrovolnické soboty výsadeb v Poodří. Bravantice u Studénky. Výsadba stromů pro veřejnost. Bez účasti veřejnosti pak organizátor, spolek Arnika, připravil a naplánoval spolu s vlastníky pozemků v Poodří výsadbu zhruba 500 dubů, hrušní, topolů a vrb. Dobrovolníci nechť se hlásí na vendula.smoldasova@arnika.org.
  • 14.—15. 11. Permakulturní konference Přiměřené technologie. Toulcův dvůr, Praha. Pravidelná permakulturní konference s řadou hostů, panelem komunitních zahrad nebo burzou semínek. Více na www.permakulturacs.cz.
  • Do 22. 11. Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Národní muzeum — Muzeum české loutky a cirkusu, Prachatice. Počtvrté, tentokrát v Prachaticích, se představí tajemná a krásná šelma — rys ostrovid. Na výstavě se vydáte také po stopách kočky divoké, za krákáním kdysi vzácného krkavce a zapátráte v historii po osudu vlků, kteří se už vícekrát snažili znovuosídlit svůj dávný šumavský domov. Více na selmy.cz.
  • 24. 11. 6. Konference Naše příroda. Clarion Congress Hotel, Olomouc, 9—18 hodin. Přijďte si poslechnout vše o tématu trvalých travních porostů — luk, pastvin či trávníků, potkat se se zajímavými lidmi, přispět svými zkušenostmi a postřehy. Více na www.konferencepriroda.cz.
  • 12.—13. 12. Zimní Knihex 10½. Pražská tržnice v Holešovicích, hala č.17, 10—20 hodin. Místo k pořízení šetrných čtenářských vánočních dárků. Více na www.knihex.cz.

Petice, kampaně a online kurzy

  • Spolu proti koronaviru. Právě nyní potřebuje celá řada neziskových organizací podporu. Jejich seznam se štítkem Spolu proti koronaviru najdete na darujme.cz/projekty/1200002, vybírat můžete například pomoc rozvojovým zemím, hospicům, lidem s postižením nebo seniorům.
  • Kyselové nejen o vaření a zelenině. Pokud jste nuceni pobýt v karanténě, oceníte nejen přenos akcí do online prostoru, ale i kurzy, které můžete absolvovat z domova. Zamířit můžete na rodinný projekt kyselove.cz, kde najdete nejen kurzy zdravého vaření, makrobiotiky nebo popis, jak připravit kvašenou zeleninu, ale také podrobný návod na šetrný ořez ovocných stromů od sedmogeneračního Dominika Grohmanna.
  • Za záchranu Moravské Amazonie. Po mnoha letech se opět našla hybná síla na záchranu soutoku Moravy a Dyje, takzvanou Moravskou Amazonii. I přesto, že v oblasti žijí tisíce druhů rostlin a živočichů a je plná starých stromů, lužních lesů, nivních luk a dalších vzácných biotopů, intenzivně se v ní těží. Petici mimo jiné za vyhlášení chráněné krajinné oblasti můžete podepsat na zachranmesoutok.cz/petice-za-zachranu-moravske-amazonie.
  • Pro čistší ovzduší a zdravější klima. Hnutí DUHA spustilo novou výzvu, v níž požaduje nejen konec uhlí a pomoc uhelným regionům, ale také rozvoj domácích čistých obnovitelných zdrojů, zejména těch ve vlastnictví domácností, obcí či farmářů. Více na energie.hnutiduha.cz, kde se dozvíte i protiargumenty k nejčastějším mýtům kolujícím o obnovitelných zdrojích.
  • Klimatická žaloba. Klimatická žaloba je způsob, jak právní cestou přimět stát, popřípadě soukromé firmy, banky a fondy, aby jednaly klimaticky odpovědně. Žaloby vycházejí z předpokladu, že stát je povinen hájit práva svých občanů a že klimaticky nezodpovědná politika znamená hazard s budoucností obyvatel. Klimatická žaloba České republiky míří na české státní orgány odpovědné za snižování emisí a adaptační opatření na změnu klimatu. Její znění připravuje advokátní kancelář Frank Bold Advokáti a bude podána spolkem českých občanů, kteří se cítí být ohroženi nečinností státních orgánů v předcházení změně klimatu. Cílem žaloby je soudní výrok stanovující, že české státní orgány dostatečně nechrání práva českých občanů zaručená Ústavou a neplní své mezinárodní závazky ve vztahu ke změně klimatu. K úspěchu žaloby a jejích cílů můžete přispět buď svým členstvím ve spolku, nebo formou finančního příspěvku, který pokryje náklady spojené s přípravou žaloby, její propagací a provozem spolku. Během podzimu podají iniciátoři žalobu k Městskému soudu v Praze. Více na klimazaloba.cz.
  • Váš hlas pro přírodu v Evropě. Na podzim se bude rozhodovat o další podobě evropské takzvané Společné zemědělské politiky. Řekněte europoslancům, proč je potřeba zlepšit stav naší krajiny. Více na mitmachen.nabu.de/cs-CZ/czechia, za Českou republiku organizuje Česká společnost ornitologická.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.