Občanský kalendář

16. prosince 2023 /
foto: www.rezekvitek.cz.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • Do Vánoc. Prodej vánočních jedliček v květináči. Nadace Veronica, Lipka, Rezekvítek, Lesy města Brna, Happy Nature, EkoCentrum Brno. Oslavte Vánoce s živým stromkem v květináči. Jedličky jsou vysoké kolem 40—50 cm, stojí 160 Kč a pochází z místního přírodě blízkého hospodaření. Ke každé jedličce dostanete návod, jak o stromek správně pečovat. Do 4. ledna vás pak čeká fotosoutěž o hodnotný ekobalíček a následně 13. dubna společná výsadba. 
 • 5.—7. 1. Sčítání ptáků na krmítku. Celá ČR. Vyberte si vhodné místo k pozorování — nejlépe krmítko s pestrou nabídkou potravy — a kdykoliv v uvedeném termínu sčítejte ptáky po dobu jedné hodiny. U každého druhu zapisujte vždy nejvyšší počet jedinců spatřených najednou. Podrobnosti najdete na ptacihodinka.birdlife.cz. Na webu najdete také výsledky z předchozích sčítání.

  Foto: Jana K. Kudrnová.

 • 17. 1. 2024 Za minutu dvanáct. Martin Abel: Podrobená česká krajina. Městská knihovna Beroun, od 18 hodin. První přednáška nového roku z cyklu týkajícího se udržitelnosti. Tentokrát se týká faktů a dat o našem průmyslovém zemědělství a hospodářských lesích, toho, co jsou to ekosystémové funkce a jak to vše souvisí se změnami klimatu i s plány EU v oblasti ochrany přírody. Více zjistíte na stránce knihovnaberoun.cz. 
 • 7.—11. 2. Otevřený prostor 24: Síla je v solidaritě. Pracoviště Lipky — Rychta, Krásensko. Již 17. ročník semináře typu open space, kde můžete sdílet zkušenosti a nápady na téma, jak v nehostinném prostředí současné ekonomiky nejen přežívat, ale i posilovat odolnost a vzájemnou podporu rodících se či budoucích iniciativ. Jak získávat finanční, znalostní, organizační, technické a osobnostní zdroje pro novou ekonomiku. Jak rozšiřovat společný prostor pro alternativy. Jak podpořit rozvoj Sítě solidárních ekonomik nebo vznik etické banky v České republice. Přihlašujte se ideálně během prosince na webu thinkthank.cz. 
 • 10. 2. — 10. 3. Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica Hostětín, sobota 9 hodin až neděle 13 hodin. Každý víkend proběhne kurz se stejným programem a zkušenými lektory: význam a pravidla řezu, zapěstování mladých stromků, údržba plodících výsadeb, zmlazování stárnoucích stromů, správně volený termín a techniky u jednotlivých druhů, odrůdová specifika, rozdíly v řezu extenzivních kmenných stromů a intenzivních nízkých tvarů (zákrsky, vřetena, ovocné stěny), praktické ukázky řezu kmenných tvarů jádrovin, výchovný, opravný, udržovací a zmlazovací řez. Teoretická část se bude konat v sále vzdělávacího Centra Veronica, praktická v extenzivním sadu za Centrem Veronica, v sadech v blízkém okolí Hostětína. Více informací a přihlášky najdete na stránce hostetin.veronica.cz. 
 • 14. 2. Za minutu dvanáct. Tomáš Uhnák: Nakrmit společnost a nezničit přitom svět. Městská knihovna Beroun, od 18 hodin. Do roku 2050 nás bude na Zemi 9,7 miliard. Jak a zda vůbec lze všechny nasytit, a ještě při tom nezničit planetu? Host bude hovořit o alternativách, které nabízejí systémový přístup k šetrnému hospodaření a tvoří spravedlivější potravinový systém zohledňující potřeby přírody, zemědělců i spotřebitelů. Více naleznete na stránce knihovnaberoun.cz.
 • 15.—18. 2. Úplný kurz permakulturního designu. Toulcův dvůr Praha. První ze čtyř setkání celostního workshopu, v němž se během šestnácti dnů seznámíte s metodami permakulturního designu a jejich aplikacemi v praxi. V kondenzované podobě získáte základy obecné a krajinné ekologie, pedologie, metodiky designování udržitelných systémů, včetně jedlých lesních zahrad, se zaměřením na rodinné zahrady a malá hospodářství. Naučíte se postupy navrhování a během kurzu vypracujete vlastní individuální design a jeden společný design. Kurz pokrývá i etické otázky, sociální aplikace permakultury, ekonomické alternativy a budoucí perspektivy naší společnosti. Další termíny budou v březnu a dubnu, více informací se dozvíte na webu permakulturacs.cz.

  Zdroj: www.permakulturacs.cz.

Petice a kampaně

 • Darujte vysazení jedličky. Na portálu Darujme.cz můžete darovat vysazení jedličky zpátky do lesa. Dárkový certifikát dostanete vy nebo obdarovaní až do Štědrého dne e-mailem, jedličku za vás v dubnu vysadí, a nadto dostanete její fotografii. 
 • Proti drastickým škrtům ve školství. Na stránce Petice.com najdete otevřený dopis zástupců škol ze spolku Učitelská platforma, adresovaný politikům a apelující na nedostatečný rozpočet pro oblast školství v příštím roce. Podrobné informace naleznete například v rozhovoru s předsedkyní platformy Petrou Mazancovou na webu plus.rozhlas.cz.
 • Sleduj svědectví a Náctiletí aktivisté. Tyto dokumenty můžete od listopadu zhlédnout zdarma online na webových stránkách jednotlivých dokumentů. První nabízí záběry skrytých kamer za ostnatými ploty a vysokými zdmi českých velkochovů, malochovů, ale také domácích chovů, aby ukázal skutečný život zvířat degradovaných na pouhé zboží. Dokument Náctiletí aktivisté: Život v neveganském světě pak nahlíží do světa veganských mladistvých, kteří se rozhodli vystavit se šikaně a nepochopení většinové společnosti. S hlavními i vedlejšími postavami navštívíte instituce, kvůli nimž nová soucitná generace naráží na předsudky, ať už v ordinacích doktorů, ve školách, či doma. Další rady a tipy najdete na webu veganstvivdetstvi.cz. 

Sociální podnik Jasan, foto: Jana K. Kudrnová.

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.