Občanský kalendář

16. prosince 2024 /
foto: Jana K. Kudrnová.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • Do 23. 12. Prodej vánočních jedliček v květináči. Obchody Nadace Veronica, Rezekvítek, Lipka, Ekocentrum Brno, YMCA Brno. Letos jsou jedličky ve větším květináči, aby se lépe uchytily při výsadbě, třeba té veřejné 15. března u arboreta Křtiny. Stromky pocházejí z místního přírodě blízkého hospodaření Školního lesního podniku Křtiny.

    Foto: Nadace Veronika.

  • 9. 1. Správné přikrmování — jak na to? Toulcův dvůr, Praha, 16:30—18:30. Má přikrmování ptáků svá úskalí a můžeme tím ptákům i ublížit? Zimní přikrmování z pohledu zobajících aneb jak ho dělat správně. Součástí semináře bude workshop na výrobu jednoduchého krmítka. O svoje znalosti a zkušenosti se s vámi podělí amatérský ornitolog Jan Bartoníček. Více na toulcuvdvur.cz.
  • 10.—12. 1. 2025 Ptačí hodinka. Celá ČR. Kdekoli u krmítka s pestrou potravou sledujte po dobu jedné hodiny v uvedeném termínu ptačí návštěvníky a zapisujte jednotlivé druhy a počty. Podrobné informace a statistiky z předešlých let najdete na ptacihodinka.birdlife.cz. 
  • 28. 1. Konference Živá krajina. Aula ČZU, Praha, 9:00—17:30. Tentokrát se experti a zemědělci zaměří na význam zdravé půdy a jejího mikrobiálního života na kvalitu a nutriční hodnotu potravin. Vystoupí mimo jiné zakladatel amerického Bionutrient Institute Dan Kittredge. Podrobnosti najdete na konference-zivakrajina.cz.

  • 28. 2. — 1. 3. Páté symposium Živé zemědělství. Národní zemědělské muzeum, Praha. Hlavní téma: ekologické a biodynamické vinohradnictví a ovocnářství. Inspirativní přednášky a workshopy od českých i zahraničních řečníků, příležitost k neformálním rozhovorům o budoucnosti zemědělství a prezentacím příkladů dobré praxe. `

  • 28. 2. Semínkové setkání. Lipka-Lipová, Brno, 16:30—19:30. Zimní podvečer u čaje se vzájemným sdílením semenaření. Zkušenosti nejsou podmínkou. Na programu výměna semínek a promítání fotografií ze zajímavých zahrad. Více na lipka.cz.

  • 1. 3. Permakulturní design — workshop. Lipka-Rozmarýnek, Brno, 9—18 hodin. Na kurzu se naučíte navrhnout zahradu podle principů permakultury. Workshop proběhne pod vedením zkušeného lektora Čestmíra Holuši a ve spolupráci s ostatními účastníky. Přihlášky na lipka.cz.

Petice a kampaně

  • Divočina? Nabeton! České republice stále chybí kvalitní zákon o ochraně přírody. Nejvíce za něj lobbuje už mnoho let Hnutí DUHA, které právě spustilo novou výzvu adresovanou poslancům a poslankyním, senátorům a senátorkám a prezidentovi republiky. Výzva zároveň apeluje i na vytvoření takového národního parku Křivoklátsko, který skutečně ochrání unikátní přírodu kaňonu Berounky, skalnaté svahy a rozmanité lesy s výjimečným bohatstvím rostlinných a živočišných druhů. Zároveň se Hnutí DUHA nevzdává cíle rozšíření divočiny na 10 % území ČR (ze současných 0, 4 %). Více na divocinanabeton.hnutiduha.cz.

  • Objem emisí nebezpečných látek v ČR se snížil. Za loňský rok ubylo množství nebezpečných látek vypouštěných do životního prostředí oproti předchozímu roku. Na nejvyšších místech v žebříčcích znečišťovatelů opět figurují hlavně provozy z Ústeckého, Moravskoslezského a Pardubického kraje. Za nejvýznamnějšího znečišťovatele lze vedle Spolany Neratovice označit uhelné elektrárny Počerady a Chvaletice. Víme to díky Integrovanému registru znečišťování pracujícímu s daty od více než tisícovky provozů. O znečištění ve svém okolí se můžete dozvědět na znecistovatele.cz, podrobnosti o největších znečišťovatelích pak na webu arnika.org.
  • Slunce pro Ukrajinu. Dětská nemocnice v Záporoží se každoročně postará o přibližně sto tisíc pacientů a vykoná přes dva tisíce operačních zákroků. K tomu jsou potřeba pravidelné dodávky energie, což není vzhledem k válečné situaci snadné. Energetické nezávislosti nemocnice můžete pomoct příspěvkem na instalaci solárních panelů na její střechu. Sbírku pořádá NESEHNUTÍ a najdete ji na nesehnuti.cz/slunce-pro-ukrajinu. 

Připravila Simona Horká. Své tipy pište na e-mailovou adresu simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 6/2024 vychází ve 2. polovině ledna