Občanský kalendář

23. února 2019 /
foto: NGO market 2018. Foto: Ondřej Besperát.
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 1.—2. 3. Pestrovečer. Kulturní dům Mikulčice. Dvoudenní multižánrový festival nabízí prostor pro setkávání aktivních lidí i čas pro diskuse nad aktuálními tématy. Divadlo, méně tradiční hudba mnoha žánrů a příležitosti pro mladé umělce. Pořádá Hnutí Brontosaurus Podluží.

 • 2.—10. 3. Veganfest. Café Práh, Brno. Je veganství vhodné pro děti? Cirkusy bez zvířat. Problematika chovu miniprasátek. Být veganem nestačí. Tato i další témata přinese letošní ročník Veganfestu. Pořádá Kolektiv pro zvířata, veganfest.cz.

 • 6.—17. 3. Jeden svět. Praha a dalších 35 měst. Identita, jistota, bezpečí. Letošní ročník mezinárodního festivalu dokumentárních filmů věnovaných problematice lidských práv hledá, co nás spojuje. Více na jedensvet.cz.

 • 8.—10. 3. Konference Stavby z přírodních materiálů 2019. KZ Domovina, Praha Holešovice. Aktuální informace a zkušenosti z oblasti přírodního stavitelství a souvisejících důležitých témat: ekologické stavební materiály, úsporné technologie, ostrovní systémy, permakulturní principy, udržitelné hospodaření s vodou, přírodní dětská hřiště, komunitní spolupráce. Pořádá spolek Baobaby, baobaby.org.
 • 22.—24. 3. Festival Evolution. Výstaviště Praha-Holešovice. 15. ročník veletrhu zdravého životního stylu s produkty zdravé výživy, biopotravinami, přírodní kosmetikou i praktickými ekologickými výrobky do domácnosti. Věnuje se i osobnímu rozvoji, festivalevolution.cz.
 • 28.—29. 3. Odpad zdrojem 2019. Hotel na Farmě, Choťovice. Konference na téma zavádění principů cirkulární ekonomiky do měst a obcí. Účastníci se seznámí s příklady dobré praxe z České republiky i ze zahraničí. Součástí je i sledování uhlíkové stopy konference. Pořádá Institut cirkulární ekonomiky. Více na incien.org/odpad-zdrojem-2019/.
 • 30. 3. Hodina Země 2019. 20:30—21:30. Celý svět. Přidejte se k celosvětovému happeningu, který má za úkol zvýšit povědomí o klimatických změnách. Letos se zapojí například Toulcův dvůr s temnou prohlídkou. Více na hodinazeme.cz.

 • Do 31. 3. Nominace na Ekopubliku za rok 2018. Smyslem ocenění Ekopublika je zviditelnit environmentálně zaměřené texty v domácích tištěných i online (tý)denících. Cena se uděluje za text publikovaný v roce 2018 v českém jazyce a pojednávající o environmentálních tématech v ČR či ve světě. O držiteli Ekopubliky rozhoduje odborná porota. Třetí ročník společně pořádají Lipka, Kulturní noviny, Nadace Veronica a Katedra environmentálních studií FSS MU v Brně. Podrobněji na ekopublika.cz.
 • 5.—7. 4. Příběhy domů. Energeticky úsporné stavby z přírodních materiálů z pohledu jejich uživatelů a architektů, příběhy o tvorbě vlastního domova od prvních úvah až po zabydlení, exkurze do staveb. Letošní ročník akce je zaměřen na téma klimatické změny. Pořádá spolek Ekodům, pribehydomu.cz.

 • 6. 4. Výsadba vánočních jedliček. 10—13h. Údolí Břežanského potoka. Po výsadbě následuje výlet na keltské oppidum Závist. Povinná registrace na toulcuvdvur.cz.
 • 10. 4. NGO Market 2019. Fórum Karlín, Praha. Tradiční veletrh neziskovek pod jednou střechou a s bohatým celodenním programem. Pořádá Forum 2000, ngomarket.cz
 • 18. 4. Zelený čtvrtek. 9—13:30, Lipová 20, Brno. Výroba pomlázky a jarních dekorací, opékání pučálky na ohni. Kontaktní osoba Blanka Jírů, HYPERLINK „mailto:blanka.jiru@lipka.cz“blanka.jiru@lipka.cz.

Petice a kampaně

 • Nedusme se. Vyzvěte prostřednictvím Hnutí DUHA vládu ČR, aby motivovala veřejnost, pomohla lidem zbavit se závislosti na uhlí a zastaralých kotlích a umožnila nám všem žít v čistším prostředí. Zejména chudým rodinám či seniorům je potřeba pomoci se získáním dotace na moderní kotel či tepelné čerpadlo i s nákupem čistšího paliva. Naopak poplatky z vytěženého uhlí a energetickou daň je nutné zvýšit. Více na nedusmese.cz.
 • Vraťme život do krajiny. Naše krajina vymírá vinou příliš intenzivního hospodaření. Mizí sýčci, skřivani, koroptve, motýli, zajíci. Pokusme se o záchranu krajiny, dejme jasný vzkaz politikům, že ji chceme pestrou a plnou života. Sesbíráno je již přes 11 tisíc podpisů. Přidejte se také na birdlife.cz/petice-za-krajinu/.
 • Fotopetice proti TIAA. TIAA je jeden z největších amerických investorů, kteří podporují odlesňování tropických deštných pralesů přes investice do společností, které mají zájem na těchto místech pěstovat palmu olejnou. Instrukce, jak dát vědět, že se vám toto chování nelíbí, najdete na foe.org/tiaa-photo-petition/.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.