Občanský kalendář

26. září 2014 /

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice.

Akce

 • 23.—28. 10. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. Jihlava. Osmnáctý ročník festivalu představí ve čtyřech soutěžních sekcích to nejlepší ze světa dokumentárních filmů uplynulého roku.
 • 23. 10. Dům a energie a jak dál na planetě Zemi? České Budějovice. Střední průmyslová škola stavební, Resslova 2, od 8:30 do 15 hod. Volné pokračování konference Dům a energie s ekologickou a energetickou tematikou.
 • 24.—26. 10.Včelaření v souladu s přírodou. Vsetínské vrchy, usedlost Mojmírov nad Bystřičkou. Třídenní intenzivní kurz nabídne skvělý základ pro začínající včelaře a včelařky.
 • 24.—26. 10.Akce příroda II. Kaprálův mlýn u Brna.Jak s přehledem organizovat akce pro lidi a přírodu a mít z toho radost? Jak sázet stromy jako profík? Jak motivovat lidi, aby se do akce vrhli po hlavě? To vše a mnohem více se dozvíte na víkendovém semináři pořádaném Hnutí Brontosaurus.
 • 24.— 28. 10.Harmonizace čaker, intuitivní malování, relaxace, cvičení. Hostětín, Centrum Veronica Hostětín. Na čtyřdenním workshopu se budete věnovat harmonizaci čakrového systému pomocí meditací, automatické a intuitivní kresby, dýchacích cviků a hudby. Nebudou chybět ani procházky po krásné přírodě Bílých Karpat, tvořivé aktivity a odpočinek. Pořádá ČSOP Veronica — Hostětín.
 • 4. 11. Opětovné použití ve Střední Evropě. Praha, Václavské nám. 31. Mezinárodní konference o předcházení vzniku odpadů prostřednictvím opětovného použití výrobků (re-use) je jedinečnou příležitost k diskusi o aktuálním vývoji v oboru a k výměně zkušeností zejména s kolegy ze Střední Evropy. Pořádá CZ Biom — České sdružení pro biomasu.
 • 5. 11. Konev — konference k environmentální výchově. Brno, Administrativní a školicí centrum JMK, Cejl 73, od 8 do 16 hod. Již patnáctý ročník pedagogické konference se tentokrát zaměří na téma půdy a její důležitosti v ekosystémech. Pořádá Lipka — školské zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 7.—20. 11. Mezipatra. Praha/Brno. Nejdříve v Praze a týden nato v Brně proběhne 15. ročník queer filmového festivalu s velkým množstvím filmových zážitků i doprovodných akcí.

 • 8. 11. Cohousing. Praha. Workshop vás seznámí s cohousingem jakožto zajímavým konceptem komunitního bydlení, ale i prakticky fungujícím způsobem života v sousedské komunitě. Organizuje platforma Cohousing CZ.
 • 11. 11. Ekologicky a ekonomicky šetrné osvětlení pro jihočeské obce. České Budějovice, Krajský úřad Jihočeského kraje, od 10 do 14 hod. Na semináři se seznámíte se způsoby umožňujícími snížit náklady za veřejné osvětlení a šetřit životní prostředí. Pořádá Calla — Sdružení pro záchranu prostředí.
 • 13. 11. Země, z tebe, z nebe. Praha, Novoměstská radnice, od 14 do 22 hod. Hudebně-divadelní festival pro všechny, kteří věří ve smysluplnost dětství stráveného v přírodě a podporují existenci lesních školek v ČR. Kromě jiných vystoupí Jaroslav Dušek, Monika Načeva nebo Divadlo Sklep. Pořádá Lesní škola a školka ZeMě.

 • 15.—23. 11. Týden globálního vzdělávání. Celá ČR. První ročník vzdělávací akce pro školy v ČR, jejímž cílem je podporovat výuku globálních témat. Hlavním tématem bude potravinová bezpečnost. Organizuje ARPROK — Agentura rozvojové a humanitární pomoci Olomouckého kraje.
 • 21. —23. 11. Ostrovidění. Hojsova Stráž. Na úvodním školení Rysích hlídek se seznámíte s problematikou ochrany rysa ostrovida, jeho ekologií, monitoringem či pobytovými znaky. Pořádá Hnutí DUHA, viz www.selmy.cz.
 • 24. 11.—23. 12. Prodej živých vánočních jedliček v květináči. Brno, Rezekvítek, Kamenná 6. Jako každý rok si i letos můžete zakoupit vánoční jedličku v květináči, jejíž výsadba na jaře zasadí kousek nového lesa. Výsadba jedliček je vyvrcholením iniciativy na podporu původní české dřeviny — jedle bělokoré. Organizuje ČSOP Veronica.
 • 28.31. 11. Zvířata jsou taky lidi. Praha, kino Atlas. Festival dokumentárních filmů o vztahu lidí a zvířat. Pořádá o. s. Otevři oči, viz http://zviratajsoutakylidi.cz
 • 4. 12. Public Participation in Energy Policy. Brno, Fakulta sociálních studií, Joštova 10, od 10 do 16 hod. Workshop určený studentům magisterských a doktorských programů Masarykovy univerzity se bude věnovat angažovanosti veřejnosti při zavádění energetické politiky v Evropě. Povedou ho Jan Haverkamp z Nuclear Transparency Watch a odborník na veřejnou participaci Piotr Stankiewicz. Organizuje Katedra environmentálních studií FSS MU.

foto: prima-family.ru

Mezinárodní dny

1. 11. Světový den veganství
3. 11. Den bez pesticidů
6. 11. Mezinárodní den prevence ničení životního prostředí v průběhu válek a ozbrojených konfliktů
14. 11. Den bez aut
16. 11. Mezinárodní den tolerance
19. 11. Světový den prevence týrání a zneužívání dětí
25. 11. Mezinárodní den za odstranění násilí páchaného na ženách
28. 11. Mezinárodní den nenakupování
1. 12. Světový den AIDS
3. 12. Mezinárodní den zdravotně postižených
5. 12. Mezinárodní den dobrovolníků
9. 12. Mezinárodní den proti korupci
10. 12. Mezinárodní den lidských práv
11. 12. Mezinárodní den hor
18. 12. Mezinárodní den emigrantů
20. 12. Mezinárodní den lidské solidarity
 
foto: mercyforanimals.org

 

Petice

 • K petici adresované E.Onu a francouzské vládě, požadující zastavit přestavbu uhelné elektrárny poblíž Marseille na elektrárnu na biomasu, která by „jela“ na dřevo kácené v USA, Kanadě a jižní Francii, se můžete přidat na www.rainforest-rescue.org.
 • Připojte podpis k výzvě Amnesty International za osvobození etiopského novináře Eskindera Nera, vězněného za kritiku vlády. Naleznete ji na www.3minutystaci.cz.
 • Vyzvěte spolu k propuštění dvou ázerbájdžánských obránců lidských práv — Intigama Alijeva a Rasula Džafarova, jejichž obvinění ze závažných zločinů je politicky motivované a dle všeho je čeká podobný osud, jako desítky jiných kritiků tamního diktátorského režimu — roky nespravedlivého věznění. Dopis na cestainiciativy.cz/dopis.
 • Napište dopis ministru životního prostředí Richardu Brabcovi (brabec@psp.cz) na podporu vyšší míry recyklace, jak navrhuje Evropská komise, a proti vyšší míře spalování odpadu, kterou v současnosti prosazuje česká vláda.
 • Vyjádřete se proti americké mlékárenské společnosti Leprino Foods, největšímu výrobci sýru mozzarella na světě, na jehož farmách dochází k týrání krav. Dopis naleznete na www.change.org.

Eko-kampaně

 • Zeptejte se poslanců a poslankyň, jestli jejich srdce bije pro Šumavu a zdali pomůžou zachránit Národní park Šumava před likvidačním návrhem zákona ze Senátu. Formulář najdete na hnutiduha.cz/srdce/.
 • Časopis National Geographic a výzkumná agentura GlobeScan spustili kalkulačku Greendex — index spotřebitelského chování, který zkoumá různé oblasti spotřeby jako bydlení, dopravu nebo jídlo.
 • Co se vlastně dělo v pozadí největších protiromských pochodů v ČR v roce 2013? Přispívají média k šíření nenávisti ve společnosti a jak? Jak se „vaří“ zprávy z demonstrací v novinářských kuchyních? Jak se šíří neonacistická rétorika na sociálních sítích? Odpovědi na tyto a další otázky naleznete v nové publikaci NESEHNUTÍ Pochody z nenávistike stažení zde.
 • Slovenské Greenpeace vydalo krátkou brožuru o důvodech poklesu populace včel s návodem, jak můžete včelám ve vašem okolí pomoct i vy. Naleznete ji na www.greenpeace.org/slovakia/sk.

Aktualizace Občanského kalendáře najdete zde. Tipy můžete posílat na baky@centrum.cz. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.