Občanský kalendář

27. března 2015 /
foto: Gord McKenna

Občanském kalendáři vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice. Nadto přihazujeme hrst pěstitelkých rad. Tipy na akce můžete posílat na sgenerace@hnutiduha.cz.

Akce

 • 6. 4.—15. 10. Respect Festival. Praha. 18. ročník přehlídky world music. Festival přispívá prezentací hudebních skupin z nejrůznějších kulturních oblastí k rozvoji otevřené a tolerantní společnosti. Termíny a místa vystoupení najdete na www.rachot.cz/cz/respect-festival. Pořádá Rachot production.
 • 17. 4.—1. 5. Ekologické dny Olomouc. Horka nad Moravou + Divadlo hudby Olomouc. 25. ročník festivalu, který vyvrcholí tradičním Ekojarmarkem na prvního máje na olomouckém Horním náměstí. Letošní téma Příběhy komponovaných krajin inspirovalo otevření Domu přírody Litovelské Pomoraví. Pořádá Sluňákov ― centrum ekologických aktivit města Olomouce.

 • 18. 4. Ukliďme Česko. Celá ČR. Dobrovolnická úklidová akce s cílem zapojit mnohem více dobrovolníků a uklidit ještě více černých skládek. Pořádá spolek Ekosmák.
 • 23. 4. NGO Market. Fórum Karlín, Praha, 11—18 hodin. 16. veletrh neziskovek představí návštěvníkům organizace z celé České republiky i zahraničí. Vstup zdarma.
 • 23. 4. Narozeniny Hnutí DUHA. Podnik, Praha, od 17:30. Benefiční oslava 25. narozenin Hnutí DUHA s debatou, vernisáží, tombolou či vystoupením skupiny Floex. Vstupné dobrovolné, program zde

 • 24. 4. Ropák roku a Zelená perla. Místogalerie na Skleněné louce, Brno, od 18 hod. Tradiční vyhlášení ekologických anticen. Vystoupí Beata Bocek. Pořádají Děti Země, program zde
 • 25. 4. Den Země. Park na Kraví hoře, Brno, 10—21 hodin. Oslavy Dne Země spojené s hudebními a tanečními vystoupeními, praktickými workshopy, divadlem či hrami. Pořádá Lipka.
 • 29. 4. Lesem a divočinou ― léto jak má být. Dobrovolnické centrum 67, Brno-Lužánky, 18:30 hod. Již 18 let zapojuje Hnutí DUHA dobrovolníky z celé republiky do ochrany přírody na místech, kam jen tak nezabloudíte. Dozvíte se, co vás může potkat v rámci Týdnů pro les a divočinu a jak se přidat.
 • do 30. 4. Nominace do ankety Strom roku. Čtrnáctý ročník celostátní ankety Strom roku vás vyzývá k nominaci oblíbeného stromu, který je„neodmyslitelnou součástí svého prostředí, historie nebo i vlastního života“. Přihlášky a detaily na www.stromroku.cz. Pořádá Nadace Partnerství.
 • Celý květen. Do práce na kole. 24 měst v ČR. Pravidelná jízda na kole či koloběžce do práce ve 2—5 členných týmech. Pravidla a přihlášky na www.dopracenakole.net. Pořádá Auto*mat.
 • 9. 5. Férová snídaně. 33 měst v ČR. Piknikový happening pro všechny, kdo mají rádi fair trade a lokální produkty. Oslavit můžete i mimo oficiální místa ― stačí se sejít a společně posnídat fairtradové a lokální suroviny. Pořádá nevládní organizace NaZemi.

 • 18.—24. 5. Světový týden respektu k porodu. Kino Perštýn, Praha. Desátý ročník informativního festivalu o těhotenství, porodu a šestinedělí se zajímavými přednáškami, diskusemi a filmovými projekcemi. Pořádá Hnutí za aktivní mateřství.
 • 18.—24. 5. Týden města. Brno. Během tohoto týdne oživí Brňané a Brňanky své ulice a náměstí kulturními a sousedskými aktivitami. Spontánní i ohlášené akce, například 20. května cyklojízda. Pořádá Container41, viz www.tydenmesta.cz.
 • 22.—24. 5. Konference Venkovská krajina. Centrum Veronica Hostětín. Tradiční konference poskytuje prostor pro mezioborové diskuse odborníků z řad studentů a jejich kolegů s praxí. Součástí akce jsou dvě exkurze. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 23. nebo 30.5. Kurz Pěstuj ekologicky! Produkční zahrada KomPot, Středokluky u Prahy. Celosezonní praktický kurz ekologického pěstování pro začátečníky představí základní teoretické souvislosti a při práci na poli také techniky ekologického zahradničení. Další termíny: 20. 6., 25. 7., 5. 9. a 24. 10. Pořádá PRO-BIO LIGA.
 • 30.—31. 5. Jak na přírodní kosmetiku? Kubátova 1, Praha. Během kurzu se seznámíte s bylinkářskými tradicemi, základními postupy zpracování bylin, naučíte se poznávat různé bylinky a dozvíte se, k čemu jsou dobré. Pořádá Permakultura CS.

Petice

 • Petici proti TTIP, tedy připravovanému Transatlantickému investičnímu a obchodnímu partnerství, které představuje riziko podvolení se nadnárodním korporacím, můžete podepsat na www.e-petice.cz Více také na www.vttip.cz/ttip-ceta-tisa.html a https://stop-ttip.org/.
 • Jevgenij Vitiško z Rady ochrany životního prostředí Severního Kavkazu, členské organizace Friends of the Earth Europe, byl loni v únoru odsouzen ke třem letům vězení, mimo jiné za to, že upozorňoval na ničení lesů při výstavbě olympijského areálu v Soči. Petici za jeho propuštění můžete podepsat na www.3minutystaci.cz/jevgenij-vitisko.
 • Kanadský boreální les, jeden z posledních zbývajících pralesů na světě, je zdrojem obživy pro mnoho původních obyvatel a domovem nespočetného množství druhů živočichů a rostlin. Požádejte ředitele dřevařského koncernu Resolute Forest Products Richarda Garneaua, aby ukončil jeho destrukci. Více na www.greenpeace.org.

Stalo se

 • 22. 4. 2012 havárie ropné plošiny Deepwater Horizon v Mexickém zálivu
 • 23. 4. 2009 zahájení Velké výzvy, iniciativy Hnutí DUHA za snížení závislosti ČR na fosilních palivech
 • 24. 4. 2013 schválení Chalupova kontroverzního návrhu zákona o Národním parku Šumava otevírajícího park developerům, lanovkářům a zásahům proti kůrovci v nejcennějších místech parku
 • 26. 4. 1986 havárie jaderné elektrárny v ukrajinském Černobylu
 • 1. 5. 2004 vstup ČR do EU
 • 1. 5. 2011 úspěšná občanská blokáda pochodu neonacistů Brnem
 • 29. 5.―27. 6. 2013 povodně v Čechách, Německu, Rakousku, Švýcarsku, Polsku, Slovensku a Maďarsku

foto: margit

Pěstitelské rady

 • V dubnu můžeme začít s výsevem rané zeleniny: jarní hlávkový salát, špenát, hrách, mrkev, červená řepa nebo ředkvičky. V květnu pak vysadíme (po pominutí pozdních přízemních mrazíků a ledových mužů Pankráce, Serváce a Bonifáce 12.―14. 5.) další zeleninu, kterou postupně v létě sklidíme: rajčata, papriky, lilky, plus vysejeme fazole, okurky, patizony nebo cukety.
 • Nezapomeňte na bylinky, které doplňují jarní saláty. Své místo na zahrádce můžete udělat tymiánu, šalvěji, levanduli či oreganu. Jednoleté a dvouleté bylinky jako kopr, anýz a fenykl se hodí vysévat do meziřádků se zeleninou, kde svou přítomností mohou pomoci chránit rostliny před případnými škůdci.
 • Vysazování jednoletek ― letniček (astry, ostálky, gazánie či afrikány) a přemístění hrnkových květin (durmany, agáve nebo oleandry) raději nechejte až na druhou polovinu května. Ideálně pro chvíli, kdy předpověď hlásí zataženo až deštivo. Ven lze tehdy přenést také ovocné stromy středomořského původu.
 • Nezapomeňte také prořezávat keře, které kvetly v předjaří a svoji hlavní okrasnou hodnotu již pro letošek naplnily.

foto: Mosman Council

 • S přibývající vyšší intenzitou světla postupně více zalévejte domácí sukulenty, případně je umístěte ven na terasy, do zahrad a podobně. Pozor přitom na možnost popálení slunečním světlem, na něž si musí tyto pokojové rostliny opět navyknout.
 • V květnu začíná růst i teplomilný „plevel“. Obecně si jím můžeme zpestřit jídelníček a dodat látky potřebné k jarní očistě organismu. Třeba mladé lístky pampelišek, nať ptačince žabince nebo lístky bršlice nahrazují petrželovou nať.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na sgenerace@hnutiduha.cz. Aktualizace Občanského kalendáře najdete na www.sedmagenerace.cz/kalendar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.