Občanský kalendář

22. května 2015 /
foto: The Thinking Doll

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, jichž se můžete v příštích týdnech zúčastnit.


Akce

  • 20. 6. Veggie parade. Stromovka, Praha, od 13:00. Sedmý ročník pochodu za práva zvířat — streetparty a oslava veganství a vegetariánství v pražských ulicích. Bohatý doprovodný program a více než mnoho veganských pochutin.
  • 21. 6. Knihex. Náplavka, Praha, 10:00—20:00. Knižní jarmark pod širým nebem představuje malá nakladatelství a autorské knihy na znovuotevřené vltavské náplavce. Celý den čtení, dílny pro děti a dospělé, hudba a jídlo u řeky.

  • 27. 6. Zahradní slavnost. Centrum Hostětín. Přijďte získat inspiraci, ponaučení i zábavu na zahradní slavnost do Hostětína. Pořádá Centrum Veronica Hostětín.
  • 3.—13. 7. a 24. 7. —3. 8. Letní škola přírodního stavitelství a soběstačnosti. Osada Bílé Karpaty mezi Myjavou a Hodonínem. Spojení praktického zážitkového workshopu s teoretickými semináři. Pořádá o. s. Ekovesnice.
  • 10.—19. 7. Škola občanské iniciativy. Horní Jiřetín. Přijeďte se naučit, jak měnit své okolí k lepšímu, a zároveň podpořit těžbou ohroženou komunitu města Horního Jiřetína. Na programu budou workshopy o klimatické krizi, občanských kampaních, práci s médii i fundraisingu, debaty se zajímavými hosty, výlet na zámek Jezeří nebo akce na podporu místních proti těžařům. Na podzim pak proběhne série víkendových kurzů pro začínající občanské aktivisty a aktivistky a paralelně i kurzy pro pokročilé. Hlásit se můžete na www.hnutiduha.cz/pridejte-se/skola-obcanske-iniciativy.

SOI: foto: Hnutí DUHA Olomouc

  • 25. 7. a 2. 8. Za hadem hospodáříčkem. Vlárský průsmyk, 10:00—14:00, Výlet s průvodcem Mojmírem Vlašínem na jedno ze tří stanovišť, kde se v ČR vyskytuje užovka stromová. Pořádá ČSOP Veronica.
  • červenec až září: Týdny pro divočinu. Osmnáctý ročník dobrovolnických pobytů v nejdivočejších koutech naší krajiny v celkem osmi turnusech (již obsazen v NP Podyjí). Více informací a termíny na ceskadivocina.cz/tydny-pro-divocinu. Pořádá Hnutí DUHA.
  • 3. —7. 8. Košíkářské léto. Pracoviště Kamenná, Brno, denně od 9:00 do 16:00. Příměstský tábor pro dospělé a děti od 12 let nabízí mimo jiné práci s přírodními materiály a relaxaci spojenou s výrobou předmětů. Přihlášky na dana.krivankova@lipka.cz. Pořádá Lipka.
  • 15.—22. 8. Les a louky Bílých Karpat. Kosení luk, odstraňování náletových dřevin, exkurze v okolí obce Žítková a krajem kopanic. Určeno pro vysokoškolské student(k)y. Více informací na www.ceskadivocina.cz. Pořádá Lipka a Hnutí DUHA Bílé Karpaty.
  • srpen a září: Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Jak se vyvíjí příroda, když se jí nechá prostor a čas? Vyrazte o prázdninách na Šumavu, do kraje smrkových pralesů, ledovcových jezer a horských rašelinišť. Vybrat si můžete jednodenní, víkendovou nebo velkou čtyřdenní variantu. Vždy pod vedením odborného průvodce. Více informací a termíny na www.hnutiduha.cz/exkurze. Pořádají dobrovolníci Hnutí DUHA.
  • celé léto Infostánky Česká divočina. S divočinovým projektem Hnutí DUHA, Masarykovy univerzity a Lipky se můžete seznámit u informačních stánků na osmi hudebních festivalech a mimo jiné si poslechnout zvuky divočiny nebo vyfotit u fotopointu. Viz www.ceskadivocina.cz.
  • do listopadu Cyklus workshopů o městském pěstování a kompostování. Komunitní zahrada na Vidímově ulici v Praze, obvykle pondělí a čtvrtky. Jednotlivé dílny se zaměří na hnojení, výrobu, zpracování vypěstovaných plodin, včelaření ve městě či provozování městské komunitní zahrady. Více informací a přihlášky na www.kokoza.cz/workshopy. Pořádá Kokoza.

Petice

  • Chorvatská vláda plánuje zahájit těžbu ropy a zemního plynu ze dna Jadranu. Friends of the Earth Chorvatsko (Zelena akcija) naopak usilují o zachování neporušeného moře — jejich petici můžete podepsat na platformě change.org zde: http://chn.ge/1H6CI05.
  • Podpořte norské obyvatele, kteří vyzývají vládu, aby ukončila odstřel tamějších rysů. Více k situaci v Norsku viz článek Norsko – ráj divokých šelem? na straně 22. Petici najdete taktéž na webu change.org: http://chn.ge/1PZJgp5.
  • Hnutí DUHA opět pokračuje ve sběru podpisů pod petici za dobrý zákon o národním parku Šumava. Pokud jste tak ještě neučinili v minulých letech, můžete svůj podpis připojit rovněž elektronicky na www.hnutiduha.cz/petice.
  • Ochranu našich přírodních klenotů zajišťují vedle českých zákonů i významné evropské směrnice o ptácích a o stanovištích. Evropská komise se v současné době ocitá pod tlakem průmyslové lobby a zvažuje provést v evropských předpisech změny, které by vážně ohrozily i naši krajinu. Petici a podrobnosti k akci najdete na www.naturealert.eu.
  • V těchto dnech můžete vyjádřit také svůj nesouhlas s takzvaným norováním (včetně zkoušek loveckých psů z norování), nehumánním způsobem lovu lišek a jezevců loveckými psy. Petici najdete na www.petice24.com/zakaz_norovani, více informací pak na www.facebook.com/zakaznorovani.
  • Výzvu Stop nenávisti, adresovanou premiéru Sobotkovi a ministru vnitra Chovancovi a požadující prošetření nedávných výhrůžek smrtí „vlastizrádcům“ a deklaraci ochoty české vlády pomoci uprchlíkům, můžete podepsat na www.stopnenavisti.cz

Stalo se

  • 10. 7. 1976 Výbuch v chemičce severně od italského Milána, jenž měl rozsáhlé zdravotní následky.
  • 11. 7. 2000 Parlament ČR zakázal při těžbě surovin používat kyanidové loužení.
  • 15. 7. 2011 Zahájení nenásilné blokády ilegálního kácení u Ptačího potoka na Šumavě.
  • 29. 7. 2008 České pekárny zahajují výrobu biochleba.
  • 13. 8. 1993 První český zákon o ochraně ozonové vrstvy.
  • 18. 8. 2011 Konec blokády na Šumavě.

Pěstitelské rady

  • Pokud jste začali se zahrádkařením hned se začátkem roku, v červnu můžete sklízet ranou karotku, ředkev, rané kedlubny nebo hrách. Naopak k vysazení je vhodné zelí, růžičková kapusta nebo i salát. Z ovoce dozrávají jahody a plody na stromech, například třešně a višně, v červenci pak na keřích rybíz, angrešt či maliny, na stromech meruňky a broskve. Třešně a višně trhejte raději i se stopkou, aby déle vydržely přepravu nebo krátkodobé uskladnění. Pro okamžitou konzumaci to není třeba.
  • Nejvíce času by se v tomto období mělo věnovat rajčatům. Pro dobrý růst potřebují oporu v podobě jednoduché konstrukce. Nejlépe se přichytí kolem kovových spirál. Tyčkové odrůdy vyžadují pravidelnější péči, pro vyšší úrodu je totiž zapotřebí průběžně odtrhávat postranní výhonky. U keříčkových odrůd buďte naopak opatrní, jelikož tam odstraňování není nutné. Hlavním nepřítelem rajčat je déšť. Ve vlhku se rozmnožují houbové choroby, které mohou postupně napadnout celou úrodu. Některé roky (například loňský) bohužel zkrátka rajčatům nepřejí. Při zalévání se vyhněte listům a miřte přímo ke kořenům.

foto: Wheeler Cowperthwaite

  • Podobně jako rajčata vyvazujte i papriky, jinak se mohou polámat.
  • V červnu přihrňte půdou brambory. Všímejte si také, zda na nich nemáte mandelinky a zbavte se jich manuálním sesbíráním (brouků i larev).
  • Pokud pěstujete dýně nebo jiné tykvovité (například okurky), zabezpečte jim dostatečnou zálivku. První plody v polovině prázdnin včas skliďte, abyste dosáhli další úrody.
  • Mnoho přesličky na zahradě značí nedostatek vápníku v půdě. Lze jej doplnit například dodáním mletého vápence nebo rozdrcenými skořápkami z vajec v zimním období.
  • Výhony jabloní napadené padlím odřežte až do zdravého dřeva a spalte.
  • V létě nastává vhodná doba pro sběr léčivek — heřmánku, kontryhele, měsíčku, kopřivy nebo řebříčku. Nachystejte si prostor pro sušení na temném, vzdušném a suchém místě a sbírejte je ideálně za slunného a suchého počasí. Otrhávat části rostlinek můžete i z aromatických bylinek, jako je oregano, bazalka, levandule či rozmarýn. Navíc pak budou lépe košatit.
  • Ke stromům a keřům rozhoďte uleželý hnůj nebo prokvašený nálev z kopřiv.
  • Pro ochranu kořenů stromů před vysycháním a prorůstáním plevelů zkuste kolem kmenů na povrch půdy položit mulčovací materiál.
  • Cibuloviny po jarním odkvětu skliďte a uložte na suché místo (do sklepa), kde mohou zůstat až do začátku podzimu, kdy je zase vysadíte.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na sgenerace@hnutiduha.cz. Aktualizace Občanského kalendáře najdete na www.sedmagenerace.cz/kalendar.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.