Občanský kalendář

29. dubna 2019 /
foto: limityjsmemy.cz
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 24.—5. 5. Ekologické dny Olomouc 2019: Nové mýty. Tradiční olomoucký ekofestival otevře zásadní otázky: superinteligence, neomezený ekonomický růst, stálá zdokonalitelnost všeho, měření jako nezpochybnitelný důkaz toho, že pravda vítězí. Civilizační mýty představí v konfrontaci se světem přírody, v čase sucha, znečištění ovzduší a klimatických změn. 26.—28. 4. besedy v Divadle hudby, dále vycházky a 1. 5. Ekojarmark na Horním náměstí. Pořádá Sluňákov, slunakov.cz/edo.

 • 1. 5. Veggie Náplavka JOY. Praha. Největší veganský market se zhruba stovkou prodejců a restaurací a neziskové projekty na ochranu zvířat a planety. Akci doplňuje program s inspirativními hosty, praktickými foodshows, hudbou a dětským programem Vegan Fighter Young. Více na veggienaplavka.cz.
 • 9.—12. 5. Svět knihy. Výstaviště Holešovice, Praha. 25. Mezinárodní knižní veletrh a literární festival. Čestný host: Latinská Amerika, téma: Paměť a vzpomínky. Více na svetknihy.cz.
 • 11. 5. Férová snídaně. Celá ČR. Férová snídaně je největší českou akcí na podporu fair trade a odpovědné spotřeby. Dobrovolníci a dobrovolnice pořádají na desítkách míst piknikový happening, aby ukázali, že se zajímají o životy pěstitelů ve svém okolí i v dalekých zemích Afriky, Asie a Latinské Ameriky. Loni takto snídalo 8 100 lidí na 172 místech republiky. Více na fairtrade-cesko.cz/zapojte-se/ferova-snidane/.

 • 13.—19. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. Sněmovní 7, Praha. 14. ročník festivalu pod názvem Můj porod, moje síla! Přednášky, semináře, workshopy. Vstup do expozice, na sdílecí skupinky a večerní program je volný. Můžete navštívit Dělohu, Porodní sál, Porodní pokojík, Obchůdek, Homo Ecologicus, nakoupit knihy či se občerstvit u baru. Více na respektkporodu.cz.

 • 17.—19. 5. ALLfest 2019. Kulturní a konferenční centrum Litoměřice. Festival působící na smysly díky vzdělávání, divadlu, hudbě, prožitkovým workshopům, meditacím, práci s tělem i zdraváé výživě. Více na allfest.cz.
 • 18. 5. Anarchistický festival knihy. Praha–Žižkov, od 10h. Malí vydavatelé, autoři, ale i nejrůznější organizace, kolektivy a uskupení z širšího okruhu antiautoritářského hnutí. Více na anarchistbookfair.cz.
 • 8. 6. Knihex. 10—20h, Kasárny Karlín, Praha 8. Setkání čtenářů s knihami kvalitních menších nakladatelství, které představují samotní nakladatelé, již se svými čtenáři živě konverzují. Doprovodný program v podobě tvůrčích dílen, křtů, autorských čtení, odpočinkových zón či dětského koutku a dalšího. Více na knihex.cz.
 • 14.—16. 6. BRAK — Bratislavský knižný festival. Kultúrne centrum Nová Cvernovka, Bratislava. Česká vás nejen prodejní výstava knih malých vydavatelství a knižních projektů a časopisů, divadlo, tvořivé dílny či koncerty, ale i program z části zaměřený na Maďarsko. Více na novacvernovka.cz.
 • 27. 6.—9. 7. Klimakemp Limity jsme my. Klimakemp je letní škola a tábor bez vedoucích. Mají na něm své přednášky a workshopy odbornice a aktivisté z celé Evropy. O chodu i podobě tábora rozhodují všichni společně, snaží se žít udržitelně a vyrábět si vlastní elektřinu z obnovitelných zdrojů. Klimakemp je bezpečný a otevřený prostor pro vzdělávání, setkávání, pro trávení volného času a kreativní tvorbu. Každý se navíc může zapojit do různorodých protestů proti těžbě a spalování uhlí. Více na limityjsmemy.cz/klimakemp2019/.
 • 26.—27. 7. Colour Meeting. Polička. Hudba, divadlo, výtvarné díly, krátkodobé výstavy i domácí kuchyně servírovaná na porcelánu v unikátní lokalitě mezi středověkými hradbami a rybníkem. Více na colourmeeting.cz.
 • 21. 8.—8. 9. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Tradiční exkurze do nejcennějších míst národních parků Šumava a Bavorský les. Odborní průvodci vás zavedou též do běžně nepřístupných míst šumavské divočiny. Možnost jednodenních, víkendových i delších exkurzí. Podrobnosti a přihlášky najdete na hnutiduha.cz/exkurze.

Petice a kampaně

 • Včely v Německu začínají bzučet. Dobré zprávy z Německa — 1,7 milionu lidí podpořilo petici německých Přátel Země (BUND Naturschutz) za zemědělství ohleduplnější ke včelám a přírodě. Petice požaduje například ochranu remízků a stromů, zákaz aplikace postřiků do vzdálenosti pěti metrů od vodních toků a do roku 2030 30 % zemědělství v režimu eko. Díky této obrovské podpoře by mohla mít kampaň reálný dopad jak na německé zemědělství, tak i na to české — Německo má například důležitý hlas ve vyjednávání dotační politiky pro celou EU.
 • Za lepší dotační podporu udržitelného zemědělství. Vyzvěte Evropský parlament k reformě Společné zemědělské politiky (CAP), především pak, aby přestal dotovat průmyslové zemědělství. Více na wemove.eu/campaigns/industrial-farming.
 • Voda pro každého. Vyzvěte předsedu vlády Andreje Babiše, aby respektoval stanoviska odborníků k péči o životní prostředí, půdu a vodní zdroje a aby diskuse o nastavení podmínek čerpání veřejných prostředků ze zemědělských dotací byla transparentní a zohledňovala požadavky ze Společného prohlášení odborníků k péči o půdu a vodní zdroje v České republice. Zamiřte na cz/petice/.
 • Proti navyšování zisků soukromých znečišťovatelů dotacemi z veřejných prostředků. Přidejte se k hromadné připomínce Priatel Zeme a Greenpeace Slovensko, aby Slovensko dodržovalo princip „znečišťovatel platí“ — základní prvek evropské environmentální legislativy. Viz sk/peticia/znecistovatelia.
 • Nezákonná výstavba dálnice v údolí řeky. Přátelé Země v Bulharsku (Za Zemiata) bojují proti připravované dálnici ve vzácném údolí Kresna Gorge, která měla původně vést pod povrchem země. Mezinárodní tlak je nyní směřován na prvního místopředsedu Evropské komise. Petici najdete na wemove.eu/campaigns/Save-Kresna-Gorge.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.