Občanský kalendář

28. ledna 2016 /
foto: baobaby.org

Ani letos nebude na této dvoustraně chybět tradiční přehled přednášek, workshopů či festivalů, které byste si měli poznačit do svého diáře, ani výběr aktuálních petic a výzev souvisejících s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 1. 2.—30. 4. Bydleme zdravě — půjde to hravě. Technické muzeum, Brno; Národní technické muzeum, Praha. Interaktivní experimentárium ukazuje malým i velkým, co je důležité při stavbě domu s ohledem na jeho energetickou šetrnost. Základním principem experimentária je hra na projektování vysněného domu. K nalezení správného řešení budete muset přiložit ruku k dílu, přemýšlet a hrát si. V únoru probíhá v Brně, poté se přesouvá do Prahy. Pořádá Centrum pasivního domu.
  • 24. 2. Ozvěny Ekofilmu: Suri. Městská knihovna Děčín, od 17 hodin. Promítání filmu o dobrodružné cestě po neznámé africké řece vedoucí k přírodnímu kmenu Suri. Více informací na www.mzp.cz.

  • 25. 2. Ozvěny Ekofilmu — promítání filmů Vlčie hory a Jak se dělá prales. Přednáškový sál Vzdělávacího a informačního střediska Bílé Karpaty, Veselí nad Moravou, od 18 a 19 hodin. Nevšední pohledy do evropské divočiny a přírodních zákonů lesa. Více informací na www.mzp.cz.
  • 26.—28. 2. Stavby z přírodních materiálů. Impact hub Praha. Třetí ročník konference chce přinést aktuální informace a zkušenosti z oblasti přírodního stavitelství a souvisejících témat — permakultura, úsporné technologie, ekologické stavební materiály, přírodní dětská hřiště, komunitní spolupráce. Pořádá o. s. Baobaby, více informací na www.baobaby.org.

  • 27. 2. Když nám chybí tma. Kulturní dům, Mikulčice, od 19 hodin. Přednáška o světelném znečištění, jeho vlivu na přírodu, člověka a naše zdraví i o tom, jak to vše napravit. Přednáší odborník na světelné znečištění Jan Hollan z Centra pro výzkum globální změny Akademie věd ČR.
  • 1. 3. Promítání Causy Carnivora. Audiovizuální místnost gymnázia, Mělník, od 16 hodin. Filmový dokument Causa Carnivora (viz 7.G 4/2015) hledá odpověď na otázku, proč naše země v soužití s velkými šelmami představuje izolovaný ostrov uprostřed Evropy. Spolu s Vlčími hlídkami organizovanými Hnutím DUHA se snaží zjistit, co jim brání v návratu do naší krajiny. Více informací na www.selmy.cz.
  • 4. 3. Příliš velká cena aneb Jak šla pohádka do háje. Divadlo Husa na provázku, Brno, od 19 hodin. Tradiční benefiční představení, na němž divadelní soubor Verdis představí premiérovou hru Mojmíra Vlašína. Součástí je také společenský večer s bohatým rautem a cimbálovou muzikou Veronica. Vstupenky na www.veronica.cz.

  • 5. —20. 3. Veganfest. Slévárna Vaňkovka, Brno. Přednášky, gastronomie, sport. Během festivalu se představí Vegansportclub veganka.cz, Lukáš Čech z veganstvo.org, vegan-fighteři, zakládající členové české podpůrné skupiny Sea Shepherd nebo Martin Balluch z VGT Rakousko. Program na www.veganfest.cz, pořádá Kolektiv pro zvířata.

  • 7.—16. 3. Jeden svět. Praha a poté dalších 33 měst po celé ČR. Tradiční festival dokumentárních filmů o lidských právech, tentokrát s ústředním tématem Hledání domova. Více o sekci s environmentálními filmy najdete na str. 48. Organizuje Člověk v tísni, viz www.jedensvet.cz/2016/.
  • 11.—12. 3. Pestrovečer. Kulturní dům, Mikulčice. Již 12. ročník multikulti festivalu plného divadel, workshopů, přednášek, dokumentárních filmů, hudby, výstav a tomboly. K poslechu a tanci zahrají kapely Traband, Kochlea, Gebrill Mood a další. Pořádá Hnutí Brontosaurus, více na www.pestrovecer.cz.

  • 18.—20. 3. Festival Evolution. Výstaviště Holešovice, Praha. Tři veletržně-festivalové dny s podtituly Bio styl, Zdraví, Eco World, Osobní rozvoj a Alternativa. Více informací a vstupenky na www.festivalevolution.cz.
  • 19. 3. Staročeský velikonoční jarmark. Toulcův dvůr, Praha, 10—17:30 hodin. Tradiční jarní setkání s přírodou, tradicemi, řemesly a řemeslníky. Možnost vyrobit si v připravených dílničkách píšťalku, pomlázku, řehtačku a mnohé další. Pořádá Botič, o. p. s.
  • 19. 3. Hodina Země. Celý svět, 20:30—21:30. Desátý ročník největšího světového happeningu na podporu ochrany životního prostředí. Více na www.hodinazeme.cz a www.earthhour.org.
  • 23. 3. Divocí koně a zubři v Čechách. Toulcův dvůr, Praha, od 17:30. Jak se daří divokým koním při jejich zatím ročním pobytu v Čechách, s jakými nástrahami se tvůrci projektu potýkali a jak probíhá soužití divokých koní se zubry? Odpovědi se dozvíte na přednášce ředitele organizace Česká krajina Dalibora Dostála.


foto: archiv F

  • 31. 3. Válka v Sýrii očima reportéra. Ekocentrum Krtek, Vrchlabí, od 18 hodin. Válečný zpravodaj ČRo Robert Mikoláš přinese vlastní zkušenosti a pohledy na to, co se děje v Sýrii. Co říká na intervence zemí NATO a Ruska? A co si myslí o uprchlických vlnách do Evropy? Pořádá Správa KRNAP, viz www.krnap.cz.
  • 9. 4. Sázení vánočních jedliček. Brno, od 10 hodin. Společná jarní výsadba vánočních jedliček v lesní školce Svinošice nedaleko Vranova. Sraz všech stromků i jejich hostitelů a hostitelek je na místě výsadby. Sazenice jedle bělokoré budou k dispozici i na místě. Pořádá Ekologický institut Veronica.
  • 1. 7.—11. 9. Týdny pro les a divočinu. Již nyní se můžete přihlašovat na 18. ročník dobrovolnických pobytů po celé ČR, konkrétně na termíny na Smrku, Kralickém Sněžníku a Ščúrnici. Více informací na www.hnutiduha.cz/tpd.
  • 24.—29. 8. Exkurze napříč národními parky Šumava a Bavorský les. Během čtyřdenní exkurze navštívíte Trojmezenský prales, hájovnu Březník, horská ledovcová jezera, Ďáblovu soutěsku i nejvyšší vrcholy Šumavy. Postupně budou přibývat i víkendové termíny, přihlášky a aktualizace na www.hnutiduha.cz/exkurze.

Petice, výzvy a mobilizace

  • Vlašín na Automotodrom.Výzvu za zvolení brněnského zastupitele Mojmíra Vlašína do dozorčí rady Automotodromu můžete podepsat na www.petice24.com. „Jízda na motorkách není žádný sport,“ tvrdí Vlašín. Pořadatel brněnské Moto GP totiž každoročně po Brnu žádá příspěvek ve výši desítek milionů korun, přestože není jasné, kde peníze vlastně končí.
  • Šetříte elektřinou? Zaplatíte víc. Energetický regulační úřad ERÚ plánuje od příštího roku zavést zásadní změnu ve způsobu účtování elektřiny — všichni by měli zaplatit více paušálně (za samotné připojení k síti a podle hodnoty jističe) a méně za skutečně spotřebovanou elektřinu. Připomínky můžete předsedkyni ERÚ Aleně Vitáskové poslat přes web Hnutí DUHA www.hnutiduha.cz/novetarify nebo na www.eru.cz.


foto: archiv F

  • Kam se valí loučovické proudy. Podpořit můžete rovněž petici, snažící se zabránit komerčnímu využívání starého koryta řeky Vltavy pod VD Lipno I. pro účely adrenalinových sportů. Desetinásobné navyšování průtoku vody v období od poloviny května do září by znamenalo vysoké bezpečnostní riziko a v konečných důsledcích by projekt vedl k devastaci NPR Čertova stěna-Luč, především tzv. Čertových proudů a dalších cenných území řeky Vltavy. Viz http://e-petice.cz.
  • Detox Outdoor.Výzva mezinárodních Greenpeace cílí na outdoorové firmy North Face a Mammut a chce po nich, aby přestaly používat toxické chemikálie PFC. Petici a více informací najdete na detox-outdoor.org.

  • Špatný vTTIP —otevřená výzva za transparentnost TTIP, vyjednávané obchodní úmluvy TTIP mezi EU a Spojenými státy. E-podpis můžete připojit na http://vttip.cz/vyzva.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.