Občanský kalendář

30. března 2016 /
foto: ugraland, Flickr. U jezera Numto.

Na této dvoustraně opět přinášíme tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře. Nechybí ani výběr aktuálních výzev a petic souvisejících s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 15. 4.—1. 5. Ekologické dny Olomouc. Tentokrát s tématem Kdo nás vyhání z domovů. Tradiční akci s besedami v Divadle hudby a ukončením na prvomájovém Ekojarmarku s koncerty skupin Kieslowski, Lanugo, Lesní zvěř či Květy doplňuje speciální program Země snivců v novém Domě přírody Litovelského Pomoraví.
  • 16. 4. Velká jarní cyklojízda. Praha. Z náměstí Jiřího z Poděbrad až na Náměstí Winstona Churchilla. Cestou zdravice zachráněného Libeňského mostu. Pořádá Auto*mat.
  • 16. 4. Ukliďme svět, ukliďme Česko! Třetí dubnovou sobotu se bude opět nejen u nás uklízet nepořádek v přírodě. Největší dobrovolnická akce, která čítá už kolem 1500 úklidů. Více informací a mapa na www.uklidmecesko.cz.

  • 18.—24. 4. Týden opravdových plen (TOP). Celá ČR. 10. ročník akcí za pleny šetrné k životnímu prostředí. V rámci TOP bývají po celé republice pořádány besedy, workshopy, přednášky, happeningy, kurzy, soutěže a nejrůznější prodejní akce. Jejich seznam najdete na www.tydenopravdovychplen.cz.
  • 22. 4. Den Země. Toulcův dvůr, Praha. 9—17:30 hodin. Oslava Dne Země s tématem Jídlo a svět. Uvidíte, jak dlouhá je cesta některých potravin na náš stůl a jak to, co jíme, ovlivňuje svět kolem nás. Kromě toho si můžete vyzkoušet dojení, dělání tvarohu a pečení chleba nebo poznávání bylinek. Vstupné 80 korun.
  • 22. 4. Ropák a Zelená perla 2015. Galerie Skleněnka, Brno. Děti Země vyhlašují další ročník ankety o antiekologický čin Ropák roku a antiekologický výrok Zelená perla. O tom, kdo se stane dalším nositelem těchto ocenění, můžete spolurozhovat i vy. Více informací a formuláře k nominaci najdete na www.detizeme.cz/ropak. Na slavnostním vyhlášení zahraje Jitka Šuranská.
  • 23. 4. Den Země. Kraví hora, Brno. 10—18 hodin. Oslava Dne Země, tentokrát s tématem Divočina. Komentované procházky do městské divočiny v okolí Kraví hory, prohlídky zahrádkářské osady Malina, workshop výroby vlastní domácí kosmetiky, projekce vybraných dokumentů z Jednoho světa či prohlídka Centra léčivých rostlin LF MUNI. Chybět nebude ani EKOtrh a koncert skupiny Květy. Pořádá Lipka.
  • 27. 4. NGO market. Fórum Karlín, Praha. Již 17. tradiční veletrh neziskových organizací doprovodí celodenní program, určený zástupcům neziskovek i veřejnosti. Vstup na akci je zdarma. Registrace a více informací na www.forum2000.cz.
  • 26. 4. Solidární ekonomika — seminář. Otevřená zahrada, Brno, 18—20 hodin. Seminář se vzácnými indickými hosty: radikálním environmentálním myslitelem Ashishem Kotharim a s aktivistou družstva sběraček odpadu Lakshmi Narayan.
  • 27. 4. Jak si přešít věci, aby byly recy. Ekoncentrum Brno, Písečník. 17—19 hodin. Dvouhodinová praktická dílna zaměřená na opakované využití starých oděvů. Můžete si přinést oblíbený starý kousek ze svého šatníku.
  • 28. 4. Solidární ekonomika — konference. Sál Boženy Němcové, Strahovský klášter, Praha, 9:30—18:30 hodin. Celodenní konference na téma sociální a solidární ekonomika s řadou zahraničních hostů a interaktivních workshopů. Více informací na www.solidarni-ekonomika.cz.

  • Celý květen Do práce na kole. Zaregistrujte se jako zaměstnanec, firma nebo organizace a jezděte celý měsíc do práce na kole. Nově letos i pro chodce, běžce a bruslaře. Možnost prodloužení až do konce září. Více informací na dopracenakole.cz a abyfirmyslapaly.cz.
  • 6.—8. 5. Exkurze z Krkonoš do CHKO Křivoklátsko. Akce pořádaná k Evropskému dni chráněných území. Poznejte kraj Oty Pavla, který čerpal inspiraci v kaňonovitém údolí Berounky a v hlubokých křivoklátských lesích. Návštěva PR Jezírka, PP Skryjsko-týřovické kambrium nebo NPR Týřov. Bližší informace a přihlášky dbilek@krnap.cz.
  • 7. 5. Kroužkování v údolí Rudolfovského potoka. Rudolfov, 9—12 hodin. Vycházku povede ornitolog Petr Veselý a entomolog Jiří Řehounek. Akce bude spojená s pozorováním, odchytem a kroužkováním ptáků. Vhodné i pro děti. Z cyklu přírodovědných vycházek jihočeského sdružení Calla, www.calla.cz.
  • 12.—15. 5. Ende Gelände — česká výprava. Proschim, Německo — lužický klimatický kemp. Akce občanské neposlušnosti k přerušení provozu na povrchovém hnědouhelném dole v německé Lužici, které se účastní tisíce lidí z celé Evropy. Jedná se o veřejně oznámenou masovou blokádu. Iniciativa Limity jsme my vypravuje na akci autobus z Prahy a dojednává se možnost vypravit autobus ze Slovenska (Košice, Bratislava, Brno, Proschim). Více na Facebooku přes Limity jsme my — společně proti uhlí.

  • 14. 5. Férová snídaně. Celá ČR + svět. Piknikové happeningy na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Můžete snídat na dekách v parku, zámecké zahradě, u stolu na náměstí nebo na jiném oblíbeném a veřejně přístupném místě. Koná se při příležitosti Světového dne pro fair trade. Pořádá NaZemi. Více na www.ferovasnidane.cz.
  • 16.—22. 5. Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. Kino Pernštýn, Praha. Přednášky, semináře a workshopy pro těhotné a jejich rodiny, interaktivní přednášky a projekce pro žáky a studenty, semináře pro zdravotníky, filmové projekce. Součástí je i expozice Homo ecologicus představující přírodě i člověku šetrné prostředky. Více informací na www.respektkporodu.cz.
  • 23. 5. Přírodní zahrady v Dolním Rakousku. 7—19 hodin. Jednodenní exkurze s návštěvou terapeutické přírodní zahrady v lázeňském městečku Ybbs an der Donau v Dolním Rakousku. Další zastávkou bude Kirchberg am Wagram. Cena 750 korun. Více informací a přihlášky jana.dvorackova@lipka.cz.
  • 2.—5. 6. Bratislavský knižní festival. Pisztoryho palác, Bratislava. Tzv. BRAK vytváří prostor pro malé nezávislé knižní tvůrce a jejich díla, podává tak obraz o dění ve středoevropském knižním prostoru. Letos s tématem Krajina a také 7.G stánkem.
  • 3.—5. 6. Potravinová soběstačnost — workshop. Hostětín. Permakultura nejen jako zahradničení, ale i jako způsob života. Více informací na hostetin.veronica.cz.

  • 11.—12. 6. Víkend otevřených zahrad. Hostětín. Ukázkovou přírodní zahradou v Hostětíně vás provede lektor a seznámí vás s jejími principy a zásadami. Cena komentované prohlídky 50 korun, přihlaste se na karla.vincenecova@veronica.cz.
  • 30. 6.—31. 8. Prázdniny v šumavském národním parku. Pokud se zajímáte o dění v Národním parku Šumava a chtěli byste si v létě vyzkoušet předávat informace turistům přímo v srdci Šumavy u petičního stánku, hlaste se organizátorce na email lenka.masinova@hnutiduha.cz. Možno na pár dní, nebo i několik týdnů.

Petice a kampaně

  • Nebeské jezero v ohrožení. Osud ruského národního pokladu může být brzy zpečetěn. Do městečka Bělojarsk a jeho překrásné přírodní scenerie Numto se chystá s plnou silou vpadnout ropná společnost Surgutněftěgas, která zde již zahájila těžební práce. Nyní je chce rozšířit i do zdejších nejvzácnějších částí — do mokřadů, v nichž je průmyslová činnost zakázána. Více informací na greenpeace.org.
  • Smutné i radostnější zprávy od Přátel Země. Poté, co byl propuštěn Sergej Vitiško z ruského trestaneckého tábora a Justinu Ojo v Nigérii propustili únosci, komplikuje se situace v Hondurasu. Čtyři aktivisté Přátel Země z Latinské Ameriky, kteří pracovali s místními komunitami proti projektům na rozšiřování komerčního zemědělství, přehrady a těžby dřeva, byli zastřeleni. Připojte se k výzvě honduraskému prezidentovi na www.foei.org.
  • Zachraňme údolí Berounky. Protipovodňová opatření na této řece by mohla zničit tamní faunu a flóru. Podepsat protestní petici můžete na www.petice24.com.
  • Ochrana českých národních parků. Parlament právě projednává klíčový zákon o českých národních parcích. Pomozte na jejich území zajistit přírodě lepší ochranu před kácením, developerskou zástavbou a jinými škodlivými zásahy. Můžete například poslancům a senátorům poslat pohlednici z ohrožených míst v národním parku Šumava, o kterém se nejvíce diskutuje. Více na www.hnutiduha.cz/pohledodsrdce.

  • Zachraňme Vřesovou studánku. Záměr výstavby kaple a turistické chaty s restaurací a ubytováním na jednom z nejcennějších míst Jeseníků — pod vrcholem Červené hory v lokalitě Vřesové studánky — by znamenala faktický zánik místní mimořádné přírody. Napište ministrovi životního prostředí a dalším vlivným osobám, co si o tom myslíte. Viz www.zachranmevresovoustudanku.cz.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.