Občanský kalendář

18. července 2016 /

Na této dvoustraně opět přinášíme tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře. Nechybí ani výběr aktuálních výzev a petic souvisejících s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 27. 8. a 10. 9. Exkurze Jak to chodí u farmářů. Tři lidé, tři příběhy. Autobusová exkurze za poznáním příběhů regionálních farmářů a zpracovatelů potravin. Více informací na hostetin.veronica.cz.
 • 9.—11. 9. Exkurze napříč jižním masivem Národního parku Šumava. Návštěva hory Plechý a Plešného jezera, Trojmezenského pralesa s divoce se vyvíjející přírodou, hvozdy hor Smrčiny a Hraničníku. Ubytování v kempu v Nové Peci v podhůří. Více informací na hnutiduha.cz/nase-akce.

 • 16.—22. 9. Evropský týden mobility. Praha, Brno, Otrokovice a další města. Celotýdenní akce k tématu udržitelné dopravy ve městech a obcích. Akci završí 22. září Den bez aut.
 • 17. 9. Zažít město jinak. Praha a další města. Jedenáctý ročník akce, do nějž se přihlásilo 73 pražských zón a 14 měst. Více informací na zazitmestojinak.cz. Organizuje Auto*mat.
 • 17. 9. Podzimní cyklojízda. Brno. Vyjíždí se v 15 hodin z Moravského náměstí. Pořádá Brno na kole.

 • 17.—18. 9. Vegefest. Praha, Vyšehrad. Šestý ročník vegetariánského festivalu. Ochutnávky, vaření, vše o udržitelném životním stylu, rituální představení. Více na www.vegetarianskyfestival.cz.

 • 20. 9. Kola versus auta. Fórum pro architekturu a média, Praha, od 19 hodin. Komu patří ulice, jak se to má s lidskou vzájemností v dopravě, kdy se začnou obyvatelé měst dožadovat změny, kdo všechno trpí kolonami a mají lidé právo na bezpečný pohyb městem na kole? Přijďte se podívat na film spojený s diskusí.
 • 25. 9. Jablečná slavnost. Hostětín, od 11 hodin. Jablka na každém kroku a ve všech podobách — čerstvě vylisovaný mošt v moštárně, v sadu sušená jablka z tradiční sušírny ovoce, pečená jablka v moučnících i čerstvě utržená ze stromu v přírodní zahradě Centra Veronica. Tematiku doplňuje ovocnářská poradna, ochutnávka ovoce a prodej sazenic starých odrůd ovoce. Pořádá Centrum Veronica Hostětín.
 • 30. 9.—1. 10. Brněnský biojarmark. Brno. Přijďte navázat osobní vztah s producenty a podpořit odbyt regionálních produktů od ekologických farmářů a dalších producentů z celé jižní Moravy. Doprovází cimbálová muzika Veronica.
 • 1. 10. Permakulturní design. Pracoviště Rozmarýnek, Brno, 14—18 hodin. Workshop na téma jak navrhnout lidská sídla a jejich okolí s respektem k přírodním zákonitostem. Lektor Čestmír Holuša. Pořádá Lipka a Přírodní zahrady.
 • 13.—15. 10. Ekofilm. Brno. 42. ročník mezinárodního filmového festivalu o životním prostředí, letos opět v Brně. Projekce filmů, workshopy, přednášky. Program a více informací včetně akreditace na www.ekofilm.cz.
 • 14. 10.—5. 3. 2017 Škola občanské iniciativy. Půlroční vzdělávací program soustředěný zejména do čtyř víkendových setkání.  Naučíte se plánovat a vést veřejné občanské kampaně, pracovat s klasickými i novými médii, zapojovat dobrovolníky, získávat na svoji činnost finanční prostředky a mnoho dalšího. Více informací i s přihlašováním, termíny a místy konání na www.hnutiduha.cz/pridejte-se/skola-obcanske-iniciativy.

Petice a kampaně

 • Zákaz dovozu trofejí. Staňte se ve svém městě kapitánem petice za zákaz dovozu trofejových zvířat do České republiky. Více informací a petiční archy dodá milan.jeglik@seznam.cz, viz www.saveafricananimals.org.
 • Žaloba na Monsanto. Na www.monsanto-tribunal.org můžete podpořit žalobu, obviňující firmu Monsanto ze zločinů proti lidskosti a proti přírodě, tedy z ekocidy. Soudní přelíčení by se mělo odehrát letos v polovině října v nizozemském Haagu. Iniciativu již podpořilo přes sto organizací. Můžete též navrhovat jiné případy, stížnosti a potenciální svědectví na e-mail claims@monsanto-tribunal.org.

 • Zachraňme Trojský prales. Dubový les (143 až 218 stromů) v Trojském pralese v Praze mezi Botanickou zahradou a zastávkou Na Pazderce v Praze 8-Tróji plánují investoři vykácet za účelem stavby rozhledny a dalších budov. K protestu se lze přidat zde.
 • Konec pokusů. Každý rok trpí v Evropě miliony zvířat při krutých experimentech. Ukončete testování na zvířatech a zapojte se do petice Svobody zvířat na http://petpetition.org.
 • Všetko pre nič. Chcete vidět, jak to vypadá, když se pro přírodu nedělá vůbec nic? Podívejte se na nejnovější kampaň Lesoochranářského seskupení Vlk na http://vsetkoprenic.sk.
 • Jezdím pro Brno. Na webu jezdimprobrno.cz provozovaném spolkem Brno na kole najdete například kalkulačku, která vám napoví, jak jezdit do práce či školy co nejrozumněji dle délky vaší cesty, fyzické zátěže a dalších parametrů.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na simona.horka@hnutiduha.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 1/2024 vychází v 2. polovině února.