Občanský kalendář

21. září 2016 /

Na této dvoustraně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře. Nechybí ani výběr aktuálních výzev a petic souvisejících s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

 • 25.—30. 10. Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava. 20. ročník včetně tematické sekce Ji.hlavský manifest: Dvacet let přemýšlení o světě skrze dvacet dokumentárních esejí uvedených na festivalu v letech 1997—2016. Více na www.dokument-festival.cz.

 • 27. 10. Den otevřených dveří v ekoškolce Rozárka. Ekoškolka Rozárka, Praha 5-Smíchov, 9—11 hodin. Přijďte si prohlédnout nové prostory školky. Lesní pedagogika, program Začít spolu, respektující přístup, pro děti od 2 do 7 let. Více na www.podhoubi.cz a www.ekoskolka-rozarka.cz.
 • 28. 10. Ekoběh s Terezou. Cyklostezka Braník, Praha, 10—13 hodin. Nejen pro běžce, ale i chodce a další, kdo se chtějí pobavit. Program připravila organizace Tereza.

 • 4. 11.—5. 11. Kurz budek, hadníků, čmelínů a mnohého dalšího. Hvězdová 10, Brno. Praktický kurz, kde se dozvíte, jak vyvěšovat a pečovat o ptačí budky, jak správněvyrobit hmyzí hotel, hadník, čmelín nebo ježkovník. Těšit se můžete na odborné lektory a třeba stlučete i svoji první ptačí budku. Pořádá Hnutí Brontosaurus. Více na www.brontosaurus.cz.

 • 4. 11.—11. 12. Úvodní semináře Vlčích a Rysích hlídek. I letos vyškolí pracovníci Hnutí DUHA a Hnutí DUHA Olomouc desítky zájemců o monitoring velkých šelem na osmi lokalitách v ČR, od Krušných hor přes Šumavu až po Jeseníky a Beskydy. Více informací, termíny jednotlivých víkendových akcí a přihlášky na www.selmy.cz/hlidky/aktualni-uvodni-seminare/.

 • 5.—6. 11. Prírodné staviteľstvo. Ekocentrum OZArtur, Senec u Bratislavy.Seminář, kde se dozvíte výhody i nevýhody stavebních a izolačních materiálů, proč stavět slaměný dům, kde nakoupit jaký materiál a mnohé další. Seminář se koná také 18.—20. 11. v Košicích a 3.—4. 12. v Brně. Více na www.ekovesnice.cz.
 • 11.—13. 11. Festival Země na talíři. Ostrava. 6. ročník filmového festivalu přináší sedm filmů o zemědělských alternativách, permakultuře, záborech půdy, produkci palmového oleje, osivech, glyfosátu, GMO nebo o tom, jak v roce 2050 nakrmit deset miliard lidí. V termínu 3.—5. 11. proběhne také ve Zlíně. Více na www.zemenataliri.cz.

 • 11.—13. 11. Dny pasivních domů. Celá ČR. Vše o pasivních domech, včetně návštěv několika desítek zabydlených objektů a prohlídek přímo pod vedením majitelů i architektů. Například v Brně můžete v pátek 11. 11. navštívit pasivní budovu Nadace Partnerství (kde sídlí Sedmá generace) s komentovanou prohlídkou. V plánu jsou i speciální exkurze v okolí Brna a Prahy. Pořádá Centrum pasivního domu. Více na www.pasivnidomy.cz.
 • 11.—13. 11. Energetická soběstačnost u vás doma. Hostětín. Seminář se zaměří na energetickou decentralizaci, ostrovní systémy, trendy v solární energetice, akumulaci, možnosti finanční podpory nebo fotovoltaiku v praxi. Dozvíte se, co ukazuje termokamera a jak opravit dům, uvidíte též modelové ekologické projekty Hostětína včetně obecní výtopny na biomasu. Více na www.veronica.cz.
 • 19.—20. 11. Permakulturní dům. Toulcův dvůr, Praha. Jak by měl vypadat permakulturní dům nebo obecně permakulturní bydlení? Jak aplikovat principy, metody a přístupy permakultury nejen na venkovské usedlosti a rodové statky, ale také na městské bytové domy a komunity? V neděli po obědě na konferenci navazuje první setkání sítě permakulturních projektů ČR. Více na www.permakulturacs.cz.
 • 29. 11. Naše příroda. Clarion Congress Hotel, Olomouc, 8:30—18:00. Druhý ročník konference pořádané časopisem Naše příroda, tentokrát s tématem Voda v krajině. Záštitu převzalo Ministerstvo životního prostředí ČR a Agentura ochrany přírody a krajiny ČR. Registrace do 18. 11., více informací na www.konference-priroda.cz       .

Petice a kampaně

 • Doba glyfosátová? Pomozte ji ukončit.Připojte se k výzvě Hnutí DUHA proti využívání nebezpečného herbicidu. Glyfosát je nejpoužívanějším herbicidem u nás a podle Mezinárodní agentury pro výzkum rakoviny (IARC) jde pravděpodobně o rakovinotvornou látku. Vykazuje však i další vlastnosti nebezpečné pro lidské zdraví a životní prostředí. Napište ministrům, co si o tom myslíte — www.parkybezchemie.cz.

foto: Erich Westendarp

 • Zachraňte kasuáry.Třetí největší pták, který žije v deštných pralesích například v australském Queenslandu, je ohrožován útoky psů. Podepište petici, která mimo jiné vyzývá, aby se změnily zákony, které nyní umožňují například lov prasat pomocí psů, čímž jsou ohroženi právě i kasuáři. Více na rainforestinfo.nationbuilder.com.
 • Pro kozí zahradu v Brně-Komíně. Kozí zahradě v Brně hrozí zánik. Více se dočtete a vyjádřit se k zachování zahrady můžete na http://e-petice.cz/petitions/zachranit-kozi-zahradu-v-brne-komine.html.
 • Uhlí neutečeš.Nová kampaň Greenpeace zaměřená na následky zplodin z uhelných elektráren. Argumenty proti těžbě uhlí si můžete přečíst a k výzvě se připojit na www.uhlineuteces.cz.

foto: Rabe

 • Podvodní svět. Stovky žraloků a rejnoků jsou každý rok zabity pro jejich ploutve, zuby, chrupavky, maso či olej. Pokud chcete, aby nejohroženější tři druhy — žralok hedvábný, liškoun či rejnok manta — byly zařazeny pod ochranu CITES, tedy pod celosvětovou kontrolu obchodu s ohroženými druhy, zamiřte na www.thepetitionsite.com.
 • Dálnice tunelem.Petice za vytvoření tunelové varianty Korbelka úseku dálnice D1 mezi Bratislavou a Košicemi, konkrétně Turany — Hubová. V jednání je i varianta údolní, která by poškodila šest chráněných území, hnízdiště dravců a dalších ptáků a vyvolala další negativní dopady nejen na krajinu. Text petice na www.ekoforum.sk/peticia/korbelka.

Připravila Simona Horká. Tipy posílejte na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 4/2024 vychází v 2. polovině srpna.