Občanský kalendář

19. listopadu 2017 /
foto: archiv F

Na této dvoustraně tradičně přinášíme přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomíjíme ani aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • 19. 12. Cyklistický mapathon. Praha, Vodičkova 36, 17:30. Chcete pomoci s vytvářením nejpodrobnější cyklistické mapy Prahy? Mapathon je příležitostí se s mapováním seznámit, naučit se základy, zlepšit své dovednosti anebo pomoci ostatním, kteří se mapovat teprve učí. Společně je v plánu aktualizovat cykloobousměrky v celé mapě Prahy a také dokončit zanesení cyklistických stojanů. Pořádá Auto*Mat.

foto: archiv F

  • 22. 12.—1. 1. 2018 Vánoční výstava betlémů — Vánoce našich prababiček. Výstava betlémů v prostoru barokních stájí. Betlémy jsou vyrobeny z perníku, dřeva, papíru, šustí, korálků a dalších materiálů.
  • Do 23. 12. Prodej vánočních jedliček. Brno. Přijďte si pro vánoční jedličku v květináči. Ze zakoupených stromečků pak na jaře zasadíte kousek nového lesa a podpoříte původní českou dřevinu — jedli bělokorou. Stromečky pocházejí z přírodě blízkého lesnictví z okolí Brna. Jsou to 3—4leté sazenice jedle bělokoré, výška kolem  40 cm, cena jednoho stromku je 99 korun. Prodejní místa ve všech obchodech Nadace Veronica, Ekocentru Brno, Lipce — Rozmarýnku, na Jezírku, na Lipové a dalších místech. Více na www.veronica.cz.
  • Do 24. 12. Vánoční jedličky čekají na své adoptivní rodiče. Toulcův dvůr, Praha. O jedličky nepřijdou už druhý rok po sobě ani Pražané a Pražanky. K jedličce za 100 korun dostanete „rodný list“ stromku a návod, jak se o něj starat během svátků, před nimi i po nich. Podobně jako v Brně proběhne na jaře společné sázení.

  • 18. 1. 2018 Co ohrožuje včelařství a včelu medonosnou? Dům ochránců přírody, Panská 9, Brno, 16:00—17:30. Přednáška v rámci přírodovědného klubu v Brně, lektorem Stanislav Navrátil z Ústavu ekologie a chorob zvěře, ryb a včel Veterinární a farmaceutické univerzity. Kontakt olga.skacel@volny.cz.
  • 24.—28. 1. Otevřený prostor 2018: Cesty ke smysluplné spolupráci. Penzion statek Široký důl u Poličky. Dvanáctý ročník semináře, jehož účastníci a účastnice se tentokrát budou zamýšlet mimo jiné nad těmito otázkami: Co je práce? Za jakou práci dostává kdo zaplaceno a kolik? Jak pracovat smysluplně, tvořivě a udržitelně? Jak zviditelnit a ocenit práci v domácnosti, na zahradě, v hospodářství? Jsou nezaměstnanost a přepracování dvěma stránkami jedné mince? Jak se liší práce v podniku vlastněném zaměstnanci? Jak vtáhnout zaměstnance do rozhodování organizace? Přihlášky do konce prosince na www.thinktank.cz.

  • 26.—28. 1. a 16.—18. 2. Permakulturní design — teorie a workshop. Lipka — Rozmarýnek, Brno. Na kurzu se naučíte, jak navrhnout zahradu, farmu či jiný pozemek podle principů permakulturního designu. V lednu teoreticky, v únoru prakticky. Lektor Čestmír Holuša. Více na www.lipka.cz.
  • 2., 3. a 4. víkend, únor 2018 Principy řezu ovocných stromů. Centrum Veronica, Hostětín, vždy od soboty 9:30 do nedělních 13 hodin. Témata kurzu: význam a pravidla řezu, zapěstování mladých stromků, údržba plodících výsadeb, zmlazování stárnoucích stromů, správně volený termín a techniky u jednotlivých druhů, odrůdová specifika, rozdíly v řezu extenzivních kmenných stromů a intenzivních nízkých tvarů (zákrsky, vřetena, ovocné stěny), praktické ukázky řezu kmenných tvarů jádrovin, výchovný, opravný, udržovací a zmlazovací řez. Navíc i praktické ukázky řezu nízkých tvarů — štíhlých vřeten jabloní. Lektor Ondřej Dovala. Přihlášky a více informací na hostetin@veronica.cz.
  • 9./10.3. Benefiční divadlo Verdis. Divadlo Husa na provázku, Brno, od 19 hodin. Klasické představení souboru Verdis, tentokrát repríza starší, ale nejvtipnější hry. Čtení z papíru, trapné scény, aukce a žraut zaručeny. Více informací na www.sedmagenerace.cz.

Petice a kampaně

·      Darujte kus přírody. Udělejte radost svým blízkým i přírodě. V Novém pralese na Ještědském hřebeni v severních Čechách se díky darům uskuteční výsadba sazenic původních dřevin, jejich ochrana proti okusu zvěří a také rozšíření projektu o další pozemky. Vykoupeno bylo zatím 35 hektarů a vysázeno přes 70 tisíc jedlí, buků, javorů a dalších druhů dřevin. Pod záštitou sdružení Čmelák, více na www.novyprales.cz.

·      Dárek pro přírodu. Darovací listiny nabízí i Arnika — vysazení stromu, adopce květiny na louce, čistá řeka, záchrana aleje a mnohé další. Více na www.darekproprirodu.cz.

·      Vznik LETS Vysočina. LETS je zkratka pro Místní výměnný obchodní systém (anglicky Local Exchange Trading System), systém směny mimo oficiální měnu. Na Vysočině vzniká s cílem propojit lidi, výměnu produktů, zkušenosti či inspirací a ve snaze podpořit vybudování a tmelení lokální komunity, kde se může rozvinout základní filosofie života: dávám, přijímám, dělím se a z toho žiji. Lokální měnou je DRN, základnou Třešť. Více na www.lets-vysocina.cz.

zdroj: lets-vysocina.cz/vymeny

·      Lithium férově. V České republice jsou zřejmě největší evropské zásoby lithia a stát počítá s těžbou, která by mohla v případě správně nastavených podmínek pomoci Ústeckému a Karlovarskému kraji v cestě od špinavé povrchové těžby uhlí ke zpracovatelskému průmyslu s novými technologiemi. Petice vyzývá zástupce politických stran, aby se poplatky z těžby lithia a povrchové těžby hnědého uhlí bezodkladně zvýšily na alespoň 10 % jeho tržní ceny. Více na www.greenpeace.cz a #LithiumFérově.

·      Zastavte útok na zelené plíce Země. Domorodé obyvatelstvo Amazonie je v ohrožení — jejich domov v deštném pralese se neustále ztrácí před očima. Vyzvěte OSN a jihoamerické vlády Brazílie, Ekvádoru, Peru a dalších zemí, aby destrukci nejrozsáhlejšího a druhově nejrozmanitějšího ekosystému planety zastavily. Více výzva Stop the Assault on Earth’s Green Lung na www.rainforest-rescue.org.

foto: archiv F

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.