Občanský kalendář

24. dubna 2018 /
foto: archiv F
Ani letos nebude na této dvoustraně chybět tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomeneme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy.

Akce

  • Květen. Do práce na kole. Celá ČR. Účastnit se mohou týmy i jednotlivci, cyklisté, chodci, běžci, koloběžkáři i vozíčkáři. Akce se koná po celý květen, registrovat se můžete do 30. dubna. A jezdit environmentálně šetrně do práce pak ideálně po celý rok. Více na cz.

  • 5. 5. Festival udržitelnosti. Památník Vojna, Příbram. První ročník věnovaný pomalé módě, udržitelnému životnímu stylu, jídlu a pití, kráse a designu. Pořádá Catwalk for future, více zde.
  • 12. 5. Férová snídaně. Více než 100 míst v ČR. Sedmý ročník oslavy Světového dne pro fair trade piknikovým happeningem na podporu lokálních a fairtradových pěstitelů. Pořádá NaZemi.

  • 12. 5.—31. 10. Výstava Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Muzeum Kašperské hory. Unikátní výstava o životě velkých šelem a jejich přijetí lidmi na Šumavě, o záchranných programech, historii Rysích a Vlčích hlídek. Chybět nebudou záběry z fotopastí a fotokoutek. Organizuje Hnutí DUHA.
  • 14.—20. 5. Světový týden respektu k porodu — Festival o těhotenství, porodu a rodičovství. MediaKlub Spálená, Praha 1. Tématem 13. ročníku je „Méně zásahů, více péče“. Můžete se těšit na přednášky, semináře a workshopy pro těhotné a jejich rodiny, interaktivní přednášky a projekce pro žáky a studenty, semináře pro zdravotníky, filmové projekce a další. Více na respektkporodu.cz.
  • 17.—20. 5. Bratislavský knižní festival. Pisztoryho palác, Bratislava. Výjimečné osobnosti slovenské a mezinárodní literární scény, knižní ilustrace a design, autorská setkání, výstavy, koncerty, kreativní workshopy a více než tři desítky vydavatelství. Pátý ročník bude ve znamení tématu „Jazyky knihy“. Více na brakfestival.sk.

  • 18.—20. 5. Alchymistické Litoměřice. Festival s podtitulem Naplněný osobní a pracovní život se zaměří na témata spojená s naší prací, hojností, využíváním času, vlastního potenciálu a bytí. Více na allfest.cz.

  • 22. 5. Přírodní zahrady Dolního Rakouska. 7—19 hodin, Ottenstein. Vyukové zahradnictví Ökokreis s 18 ukázkovými zahradami včetně zahrad obhospodařovaných takzvanými Bylinkovými tetami. Přihlášky do 15. května na lipka.cz.
  • 9. 6. Vycházka Za hadem hospodáříčkem. 10—14 hodin, Vlárský průsmyk. Výprava na jedno ze tří stanovišť, kde se v České republice vyskytuje užovka stromová, též přezdívaná jako had hospodáříček. Prozkoumáte hadí pasti, zúčastníte se odchytu hadů, jejich značení, měření a vážení a opětovného vypuštění do přírody. Dozvíte se, jak hadi žijí, jak se rozmnožují, co žerou a co potřebují k životu. Vhodné i pro děti. Vycházku povede zoolog, ekolog a bioastrolog Mojmír Vlašín. Přihlášky do 20. května přes hostetin.veronica.cz.
  • 9.—10. 6. Víkend otevřených zahrad. Miniarboretum a meditační zahrada Iris v Kácově, pracoviště Lipky Jezírko v Brně-Soběšicích, Hostětín a mnohé další zahrady zvou na speciální komentované prohlídky. Postupně doplňované akce najdete na vikendotevrenychzahrad.cz.
  • 15.—17. 6. Ekofestival. Výstaviště Agrokomplex, Nitra. Hlavním tématem prvního ročníku Ekofestivalu bude synergický efekt spolupráce v oblasti ochrany přírody. Čekají vás prezentace občanských sdružení ze Slovenska, České republiky, Maďarska, Polska a Rakouska, která se věnují praktické ochraně přírody, environmentální výchově a aplikování principů udržitelného způsobu života. Prostor dostanou i firmy či malovýrobci, kteří se zabývají různými ekologickými tématy. Více na www.ekofestival.sk.
  • 16. 6. Knihex. 10—20 hodin, Ostrov Štvanice, Praha. Místo setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře, tentokrát venku u řeky. Představí se knihy kvalitních menších nakladatelství. Nechybí doprovodný program — dílny, křty, autorská čtení, odpočinkové zóny, dětský koutek a další. Více na knihex.cz.
  • 27. 6.—1. 7. Klimakemp Limity jsme my 2018. Přidejte se k hnutí za klimatickou spravedlnost a postavte se těžbě a spalování uhlí. Součástí klimakempu budou diskuse, workshopy, kulturní vystoupení a protiuhelné protesty. Více na limityjsmemy.cz.
  • Léto. Týdny pro divočinu. Tradiční aktivní odpočinek v lesích nabízí Hnutí DUHA. Více na ceskadivocina.cz.
  • Srpen, září. Exkurze národními parky Šumava a Bavorský les 2018. Čtyři termíny jednodenních až čtyřdenních výprav do středoevropské divočiny s odbornými průvodci a průvodkyněmi, letos již podevatenácté. Pokaždé do nejvzácnějších míst obou národních parků včetně těch běžně nepřístupných: Modravské slatě, Ptačí potok, Luzný, Teufelsloch, Roklan a Roklanské jezero, Trojmezenský prales s Plešným jezerem, Smrčina… „a na místě pak zjistíte, že ta nejkrásnější místa většinou ani nemají zvučné jméno,“ říká průvodce Jaromír Bláha. Termíny a přihlášky na cz/exkurze.

Petice a kampaně

  • Spalovna odpadů u Mělníka. V areálu hnědouhelné elektrárny Mělník se společnost ČEZ chystá vybudovat velkokapacitní spalovnu komunálních odpadů o celkové kapacitě 320 tisíc tun odpadů ročně. Spalovna je údajně nutná kvůli zákazu skládkování odpadů od roku 2024, třetina původní hmotnosti spalovaných odpadů se však stejně bude skládkovat i nějakou dobu poté. Stejné redukce hmotnosti by se dalo dosáhnout i účinnějším tříděním, recyklací a předcházením vzniku odpadů. Petici Arniky proti výstavbě spalovny najdete na org/spalovna-melnik.

  • Antigolfový zápas. Chorvatští Přátelé Země Zelená Akcija čelí obvinění u soudu — konkrétně od holandských developerů, kterým roky brání vystavět na nedotčeném chorvatském pobřeží u Dubrovníku golfová hřiště. Firma se rovněž soudí se státem. Více najdete zde.
  • Zachraňme naše lesy. Kvůli nevhodně vysazeným smrkovým monokulturám, častějšímu suchu a chybám v hospodaření prostřednictvím velkých zakázek vznikají v našich lesích kalamity a stromy se těží ve velkém měřítku. Výzvu Hnutí DUHA, která apeluje na Vládu České republiky, Parlament České republiky a státní podnik Lesy ČR, aby přijaly nápravná opatření, podepisujte na cz.
  • Žaloba na Shell.Shell je jedním z největších znečišťovatelů klimatu na světě. Přátelé Země Nizozemsko se nyní z tohoto důvodu rozhodli Shell zažalovat. Šiřit zprávu můžete pomocí hashtagu #stopShell, připojit svůj podpis pak na ly/climate_litigation_shell.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.