Občanský kalendář

22. června 2021 /
foto: ekovesnice.cz
Na této dvoustraně naleznete tradiční přehled přednášek, workshopů, festivalů, exkurzí a dalších akcí, které byste si měli poznačit do svého diáře či online kalendáře. Neopomínáme aktuální výzvy, kampaně a petice související s životním prostředím a lidskými právy. Vzhledem k probíhající pandemii je možné, že se některé akce neuskuteční.

Akce

  • Červenec, srpen. Týdny pro krajinu. Celá ČR. I letos vyráží Hnutí DUHA spolu s dobrovolníky a dobrovolnicemi vytvářet prostor pro přirozenou obnovu lesů tam, kde se těm původním nedařilo, a zachraňovat tak vzácná místa české divočiny. Konkrétně: navracejí vodu zpět do krajiny při revitalizaci rašelinišť, kosí louky a nově pomáhají i v zemědělské krajině, například obnovou remízků na poli. Přihlaste se na 24. ročník Týdnů pro krajinu na tydnyprokrajinu.hnutiduha.cz.
  • 3.—9. 7. a 10.—17. 7. Tradiční kosení a škola ochrany přírody. PR Bílé Potoky, Bílé Karpaty. Sečení kosou, sklizeň sena, obnova bělokarpatské krajiny, poznávání přírody a tělesně-duchovní rozvoj. Pořádá ZO ČSOP Kosenka, více na kosenka.cz.
  • 3. a 4. 7. Semináře přírodního stavitelství. DANCElab, Praha. Dva semináře zaměřené na to, jak si nejen levně, ale i šetrně postavit svobodné bydlení s dlouhou životností. Dřevo, sláma, hlína, kámen — stavební zákon jinak. Druhý den tvorba záměru. Termíny v Brně 17. a 18. 7. Více na ekovesnice.cz.
  • 13. 7. Vertikální záhony. Pracoviště Lipky Kamenná, Brno, 15—18 hodin. Na zahradním semináři se dozvíte, jak využít balkon, terasu či zeď pro pěstování jedlých rostlin. Přihlaste se přes dana.krivankova@lipka.cz.
  • 16.—18. 7. Dům a zahrada v duchu permakultury. Škola permakultúry, Hrušov, SR. Kurz vás seznámí s pravidly permakulturního designu pro malé a středně velké zahrady. Provede vás prostřednictvím smyslů, skupinové práce, her a praktických cvičení při navrhování drobných prvků v zahradě a zásadami tvorby přírodních zahrad a ekologické domácnosti. Více na skola.permakultura.sk.
  • 3.—8. 8. Soběstatečnost aneb Festival udržitelného spolu-bytí. Jurtcamp, Vrábsko. Program letního festivalu se skládá ze dvou- až čtyřhodinových praktických bloků. Dopolední blok každý den proběhne od 10 do 13 hodin, odpolední od 15 do 19 hodin. Podrobnější info na sobestatecnost.cz/vrabsko-fest.
  • 20.—25. 8. Letní škola ochrany klimatu. Hostětín, 18—13 hodin. Popřemýšlejte nad vlastní strategií, jak svou aktivitou přispět ke změnám v obcích. Letní škola ukáže, kterými aspekty našeho života přispíváme ke změně klimatu, a nastíní možná udržitelná řešení. Více informací včetně přihlášek na hostetin.veronica.cz.
  • 28.—29. 8. Bylinkářské praktikum. Vlčí Hora, Krásná Lípa, 10—18 hodin. Kurz o všem, co se týká pěstování, sběru a zpracování léčivých bylin. Byliny divoké i pěstované, tradiční i nové způsoby jejich využití či jak je úspěšně pěstovat a množit v rámci trvale udržitelné zahrady od semínka až k semínku. Více na permakulturacs.cz.
  • Do konce roku. Sblížení: Lidé a velké šelmy Šumavy. Muzeum Šumavy Sušice. Putovní výstava vypráví půlstoletí starý příběh ochrany unikátní šumavské přírody a jejích divokých obyvatel. V hlavní roli se představí tajemná a krásná šelma — rys ostrovid. Vydáte se také po stopách kočky divoké, za krákáním kdysi vzácného krkavce a zapátráte v historii po osudu vlků, kteří se již vícekrát snažili znovu osídlit svůj dávný šumavský domov. Klíčovou úlohu hrají také lidé: šumavští obyvatelé, lesníci, ochranáři a milovníci zdejší svérázné krajiny. Vedle historie se na výstavě dozvíte také aktuální poznatky o skrytém životě velkých šelem, jejich současném rozšíření, ohrožení i zajímavosti z jejich každodenního života.

Petice a kampaně

  • Zastavme špinavé prachy. Přidejte se k otevřenému dopisu třem pojišťovnám (Generali, Allianz a Kooperativa), aby přestaly podporovat těžbu uhlí v České republice i nové plynové projekty. Banky a pojišťovny poskytují peníze fosilním firmám provozujícím uhelné a plynové elektrárny, které ničí naše zdraví i klima na planetě. Finanční instituce jsou jednou z hlavních příčin klimatické krize. Zamiřte na spinaveprachy.cz.
  • Klimažaloba je již u Městského soudu v Praze. Spolek Klimatická žaloba ČR společně s obcí Svatý Jan pod Skalou a dalšími čtyřmi žalobci podali v dubnu správní žalobu na Vládu ČR a její ministerstva. Podle žalobců a českých i zahraničních expertů vláda selhává v přijetí kroků, které by odpovídaly závažnosti dopadů klimatické změny. Tím porušuje své povinnosti, které vyplývají z právního řádu ČR i mezinárodních závazků. Rozhodnutí soudu se očekává v první polovině příštího roku. Novinky sledujte na klimazaloba.cz.
  • Německo o krok vpřed. O podobné žalobě rozhodl v těchto dnech Spolkový ústavní soud v Německu. Německý soud řekl, že stát neplánuje dostatečné snižování emisí na to, aby bylo reálné dosáhnout cílů po roce 2030, včetně klimatické neutrality do roku 2050. Stát tedy dostal 20 měsíců na nápravu opatření tak, aby budoucí práva a svobody nebyly nevratně ohroženy, například ještě drastičtějšími opatřeními, jejichž výsledek by byl i tak nejistý.
  • Výzva na obranu médií zahrnuje tato tři kritéria: 1. Vlastník novin nesmí zneužívat své médium pro politické a obchodní zájmy jiné než ty, které jsou spojeny s provozováním média. 2. Politici nesmějí vytvářet tlak na veřejnoprávní média. 3. Novináři nesmějí zneužívat důvěru čtenářů a čtenářek. Podpořte výzvu Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky na nfnz.cz/vyzva2020.
  • Kam jdou fondy EU? Členské státy se v současné době rozhodují, kam investovat finanční prostředky EU. Jak který stát (ne)bojuje proti změnám klimatu a ničení přírody, najdete na cashawards.eu. Východní část Polska budiž pochválena za plán skoncovat s uhlím, Itálie za budování cyklostezek, naopak palec dolů směřuje Bulharsku za budování dálnice přes vzácná území, spalovnu odpadů v centru Sofie nebo nahrazení fosilních paliv fosilními plyny. ČR dostala pochvalný bronz za iniciativu Místní akční skupiny Opavsko. Ta se zaměřila na rozvoj obnovitelných zdrojů malého rozsahu a podporu energetických komunit. Horší je to pak v plánování finančních zdrojů pro spravedlivou transformaci, kde je pouze jeden zástupce občanské společnosti z 39 členů.

Připravila Simona Horká. Tipy pište na simona.horka@hnutiduha.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.