Občanský kalendář

21. listopadu 2013 /
foto: www.jansvatos.cz

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice. A k tomu se nově dozvíte, jaké kampaně právě spustily neziskové organizace.

Akce

 • 20. 12. Semínkový kurz. Praha, Jurta občanského sdružení Ekodomov, V Podbabě 29, od 17 do 20 hod. Kurz pro začínající i zkušené zahrádkáře a pěstitele se zájmem o semenaření. Zvláštní důraz je kladen na volně opylované ohrožené a staré odrůdy. Kurz zakončí semínková burza. Pořádají Potravinové zahrady.
 • 27. 12—1. 1. Šest vzplanutí. EC Švýcárna, Josefovské údolí u Adamova. Během šesti dnů se můžete potkat s šesti lektory a zapojit se do zážitkových seminářů na různá témata: tanec, meditace, masáže nebo improvizační divadlo. Pořádá Hnutí Brontosaurus.
 • 11. 1. Příroda na dosah aneb Proč být s dětmi v přírodě. Ekoškolka Dobroděj, SEV Kaprálův Mlýn, Ochoz u Brna, od 9 hod. Seminář s ekopsychologem (a členem redakční rady Sedmé generace) Janem Krajhanzlem. Podrobnosti zde
 • 13. 1. divoČiny. Městská knihovna vPraze, Mariánské náměstí 98/1. Premiérovou projekci dokumentárního filmu Jana Svatoše o navracení divočiny doprovodí panelová diskuse s Erazimem Kohákem, Jiřím Kapounem, Miloslavem Jirků a Miroslavem Kutalem. Vstup volný.

 • do 14. 1. Soužití s velkými šelmami. Krkonošské muzeum, Vrchlabí. Do půli ledna si můžete prohlédnout výstavu švédských a norských autorů, zobrazující život vlků, rysů, medvědů a severských rosomáků. Připravilo Hnutí DUHA Olomouc.
 • 15. 1.—17. 1. Kam kráčí ekopedagogika? Rychta Krásensko. Čtvrtý ročník pobytového vzdělávacího semináře pro ekopedagogy a lektory středisek ekologické výchovy. Přihlásit se můžete do konce prosince. Pořádá Lipka — školní zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 25. 1.Environmentální výchova v Montessori pedagogice. Praha, Rodinné a komunitní centrum Paleček, Písecká 17, od 10 do 16 hod. Seminář představí alternativní pedagogiku s důrazem na principy Marie Montessori. Pořádá Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.
 • 28. 1. Koncert pro šumavskou divočinu. Praha, Lucerna Music Bar, Vodičkova 36. Na podporu dobrého zákona o Šumavě benefičně vystoupí Please the Trees a další kapely. Podrobné informace sledujte na webu a facebookovém profilu Hnutí DUHA.
 • 29. 1. Seminář s Davidem Korowiczem. Brno, Vzdělávací centrum Otevřená zahrada. David Korowicz z irského think tanku Faesta bude hovořit o hrozbě kolapsu komplexních společností a mapování budoucích rizik. Pořádají Katedra environmentálních studií FSS MU a Centrum pro otázky životního prostředí UK ve spolupráci s Trastem pro ekonomiku a společnost.
 • 29. 1.—2. 2. Otevřený prostor 2014: Komunitní modely financování. Brno, EC Jezírko, Soběšice. Diskusní seminář rozebere možnosti svépomocného finančnictví. Mimo jiné se dozvíte, jak se vzájemně financovat, jak bezpečně zajistit úvěr pro dobrou věc, případně jak založit družstevní či komunitní nebankovní subjekt. Organizují Trast pro ekonomiku a společnost, Katedra environmentálních studií FSS MU a Centrum pro otázky životního prostředí Karlovy univerzity.
 • 5. 2. Šitá krajka. Brno, Lipová 20. S pomocí jehly a různých druhů nití se naučíte vyrábět ozdobnou krajku, využitelnou na oděvech, taškách či prostěradlech nebo jako samostatný šperk. Pořádá Lipka — školní zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 18. 2. Domácí výroba sýrů a tvarohu. Brno, Kamenná 20. Na tomto workshopu si vyzkoušíte, jak vyrobit pravý domácí tvaroh z mléka a jak připravit a ochutit sýry. Pořádá Lipka ―školní zařízení pro environmentální vzdělávání.
 • 14. 2.—16. 2. Přírodní stavitelství. Senec u Bratislavy, Kopule.Na semináři se dozvíte něco o hliněných omítkách, jurtách, mobilních domech nebo zdravých domovech. Pořádá o. s. Ekovesnice.
 • 17. 2. Sovy. Praha, Toulcův Dvůr, Kubatova 32. Za doprovodu ornitologů se můžete jít podívat za sovami do Satilické obory. Pořádá Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.

Významné dny

20.12. Mezinárodní den lidské solidarity
29. 12. Mezinárodní den biologické rozmanitosti
1. 1. Světový den míru
10. 1. Mezinárodní den tuleňů, lachtanů a velryb
27. 1. Mezinárodní den památky obětí holocaustu
28. 1. Mezinárodní den mobilizace proti jaderné válce
31. 1. Světový den pomoci malomocným
2. 2. Světový den mokřadů
4. 2. Světový den boje proti rakovině
6. 2. Mezinárodní den nulové tolerance ženské obřízky
11. 2. Světový den nemocných
20. 2. Světový den sociální spravedlnosti
 

Nové eko-kampaně

 • Hnutí DUHA vybízí ke korespondenci s novou vládou. Napište krátký dopis vybraným zástupcům a zástupkyním vládních stran a požadujte zařazení klíčových ekologických úkolů do nové koaliční smlouvy. Více na hnutiduha.cz/aktualni-temata/zadejte-ukol-nove-vlade.
 •  Ekologický institut Veronica spustil nový web, který vám pomůže zorientovat se v nepřeberném množství zboží a vybrat si ekologicky šetrnější varianty. Sledujte www.umenivybirat.cz.

 • Organizace NaZemi zprovoznila internetovou stránku pribehzbozi.nazemi.cz. Po zadání čísel čárového kódu zakoupeného fairtradového produktu se dozvíte zajímavé informace o plodinách, z nichž je vyroben. Kromě toho se můžete podívat na videa o jejich pěstování.
 • Nadace Partnerství spustila projekt REpublicBRNO, v němž se usiluje o propojení expertů, iniciativ, neziskových organizací i občanů Brna zaměřených na veřejný prostor. Viz www.prostranstvi.cz/REpublicBRNO.aspx.
 • ČSOP Zvoneček úspěšně zrevitalizoval naučnou stezku Svatojánské proudy, kdysi vyhledávanou a v posledních letech značně chátrající turistickou trasu nad řekou Vltavou nedaleko Prahy.

Petice

 • O osvobození třicetičlenné posádky lodi Arctic Sunrise organizace Greenpeace, stíhané ruskou vládou po nenásilném protestu proti těžbě ropy v Arktidě, se můžete zasadit na www.greenpeace.org/czech/cz.

 • Podpis můžete připojit též k celoevropské petici požadující vyplácení důstojné mzdy všem lidem pracujícím v oděvním průmyslu. Naleznete ji na www.cleanclothes.org/livingwage/sign.

 • K iniciativě za propuštění jedenáctiletého chlapce a jeho matky, příbuzné čínského lidskoprávního aktivisty, kteří se pravděpodobně nacházejí v koncentračním táboře Jobok, se můžete připojit na www.3minutystaci.cz.
 • Nesouhlas s postupem české policie proti obchodům s pěstitelským vybavením (takzvaným growshopům) můžete vyjádřit na www.cannabis.info.
 • K výzvě filipínského klimatického zmocněnce Yeba Sana, požadujícího urgentní řešení klimatických změn, přinášejících ničivé tajfuny a stále větší výkyvy počasí, se můžete připojit na www.avaaz.org.

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizace Občanského kalendáře můžete sledovat na našich internetových stránkách www.sedmagenerace.cz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.