Občanský kalendář

25. ledna 2014 /
foto: www.amnesty.cz

Na servisní dvoustraně Občanský kalendář vás informujeme o důležitých aktivitách, kterých se můžete v příštích týdnech zúčastnit, ať již jde o přednášky, exkurze, workshopy, festivaly či petice. A k tomu se nově dozvíte, jaké kampaně právě spustily neziskové organizace.

Akce

 • ·20. 2. Kam zmizely břehule? České Budějovice, galerie Měsíc ve dne, Nová 3. Ohlédnutí za soutěží Pták roku 2013 a přednáška o ohrožených ptácích či bezobratlých na lidmi vytvářených stanovištích. Provede vás RNDr. Petr Heneberg, Ph.D., z Karlovy univerzity.
 • 22.—23. 2. Ovocnářský kurz — zimní řez a výsadba ovocných stromů. Centrum Veronica Hostětín. Víkendový kurz vás seznámí se starými ovocnými odrůdami a naučí vás vysazovat a řezat ovocné stromy. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 22.—23. 2.Úvod do permakultury. Liberec, Ananda, Frýdlantská 12. Dvoudenní praktický kurz o zásadách permakultury a pochopení souvislostí, které potřebujeme znát při zakládání nebo úpravě trvale udržitelné zahrady. Pořádá Klub pro ekonomickou prosperitu.
 • 27. 2. Setkání veganských rodičů. Brno, Tukaloka café, Slovákova 8, od 16 hod. Další z komorních večerů určených pro sdílení informací o výchově a výživě veganských dětí. Tentokrát na téma Punková rodina. Pořádá NESEHNUTÍ.
 • 28. 2.—1. 3. Pestrovečer. Mikulčice, Kulturní dům. Již desátý ročník multižánrového festivalu, který nejen aktivizuje, ale též propojuje — hudební žánry, generace, zábavu a osvětu, moderní a tradiční, zelené a veřejnost. Mimo jiné vystoupí Poletíme?, The Rocket Dogz, Carpet Cabinet feat. Sisa Feherova, Antonín Huvar (Buranteatr), Pavel Klvač s přednáškou o venkově nebo Eva Čermáková na téma vztahu krajiny a člověka. Pořádá Hnutí Brontosaurus.
 • 28. 2.—2. 3.Konference Stavby z přírodních materiálů. Praha, Impact HUB, Drtinova 10. Konference o ekologických stavbách, jejich významu, potenciálu a technikách zhotovení. Pořádá o. s. Baobaby.
 • 3.—12. 3. Jeden svět. Praha. Další ročník festivalu dokumentárních filmů o lidských právech. Promítat se budou nejen filmy o soužití a (ne)snášenlivosti, ale i dokumenty o vlivu médií, fungování zdravotnictví nebo environmentálních problémech. Festival startuje v Praze a pokračuje v dalších městech České republiky. Pořádá Člověk v tísni.

 • 12. 3. Na tom našem dvoře. Praha, Toulcův Dvůr, Kubatova 32. První letošní setkání se zvířaty ekovýchovného statku, kde si můžete prohlédnout jejich příbytky a dozvědět se o jejich důležitých životních potřebách. Pořádá Středisko ekologické výchovy Toulcův dvůr.
 • 20. 3. Přírodní infrastruktura ÚSES: Nové poznatky o fungování biokoridorů. Brno, Dům ochránců přírody, Panská 9. Diskuse u kulatého stolu o tvorbě územních systémů ekologické stability a péči o přírodní infrastrukturu v kulturní krajině. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 10.—13. 4. Festival Evolution. Praha, Výstaviště Holešovice. Již desátý ročník festivalu umožní návštěvníkům seznámit se s novými produkty a službami, spadajícími pod pojmy zdravý životní styl, šetrnost k životnímu prostředí, energetická úspornost, alternativní myšlenkové směry a osobní rozvoj.
 • 12. 4.Jak na soběstačný dům? Praha, Tančírna Nebe na zemi, Jesenická 11. Seminář vám ukáže, jak postavit soběstačný dům nebo upravit své stávající obydlí a jak se stát méně závislými na vnějších vstupech. Pořádá o. s. Ekovesnice.
 • 12. 4. Sázení vánočních jedliček. Masarykův les, Křtiny, od 10 do 12 hod.Tradiční společná jarní výsadba vánočních jedliček v lese za Soběšicemi. Na místě naleznete prostor pro vysazení vaší jedličky i drobné občerstvení. Pořádá ČSOP Veronica.
 • 17. 4. Zelený čtvrtek. Brno, Lipová 20, od 9:30 do 14 hod. Přijďte s Lipkou přivítat Jaro. Připraveno bude několik dílen, ve kterých si upletete pomlázku, různými technikami nazdobíte kraslice a vytvoříte originální jarní dekorace. Pořádá Lipka — školské zařízení pro environmentální vzdělávání.

Petice

 • Pošlete žádost brazilské prezidentce Dilmě Rousseffové, ať poskytne azyl americkému whistleblowerovi Edwardu Snowdenovi (viz 7.G 5/2013), který tráví již několik měsíců na ruském letišti v Moskvě. Více na www.avaaz.org.
 • Vyzvěte českou pobočku Tesco, aby přijala stejná udržitelná pravidla ohledně ryb a mořských plodů, jaká uplatňuje ve Velké Británii, a pomohlo tak zachovat ohrožené populace ryb. Podrobnosti na tresco.greenpeace.cz.
 • Připojte podpis pod petici za osvobození indické učitelky a aktivistky Soni Sodi, indickou vládou křivě obviněné za údajné napomáhání maoistickým rebelům. Sodi se nyní nachází ve vězení, kde je údajně mučena, a trpí vážnými zdravotními potížemi. Více na www.3minutystaci.cz/soni-sodi.
 • Petici peruánským ministrům životního prostředí a výroby a prezidentu Ollantu Humalovi, ve které se požaduje zpřísnění zákonů zabraňujících lovu delfínů, naleznete na www.avaaz.org.

Nové (nejen) eko-kampaně

 • Amnesty International spouští kampaň Není to jen o sportu, která v rámci Zimních olympijských her v Soči upozorňuje na porušování základních lidských práv v Rusku. Na stránkách www.amnesty.cz/rusko můžete podepsat i výzvu prezidentu Putinovi k respektování ruské ústavy.
 • Čerstvý pražský komunitní bikesharing ReKola spustil testovací provoz, při němž si Pražané můžou na různých místech díky mobilní aplikaci snadno a rychle půjčit označené kolo a používat ho ke své přepravě. Více na www.rekola.cz.

 • Ochranářská organizace Česká krajina získala pět zubrů, které se v tomto roce pokusí vrátit zpátky do přírody. Jednoho samce a čtyři samice dostala od mezinárodní organizace European Bison Friends Society a pravděpodobně je umístí do jednoho z bývalých vojenských areálů.
 • Hnutí DUHA spustilo portál www.adresarfarmaru.cz, na kterém si můžete snadno a rychle zjistit, kde sídlí váš nejbližší farmář nebo bio-obchod, a nakupovat tak lokálně a férově.
 • Aliance Referendum 2014 zahájila sběr podpisů k vyvolání místního referenda v Brně o poloze hlavního nádraží. Chce tak konečně zastavit projekt odsunu brněnského nádraží mimo centrum. Návrh můžete podepsat každý den odpoledne přímo na hlavním nádraží, na vybraných místech, nebo si sami petiční arch vytisknout a poslat. Více informací najdete na www.referendum2014.cz.
 • Pomozte nám poslat naši redaktorku Zuzku Vlasatou do arktických vod, aby po boku ochranářů ze Sea Shepherd bránila velryby proti japonským velrybářům a přinášela nám zajímavé reportáže. Více na našem webu nebo www.hithit.cz zde.

Mezinárodní dny

21. 2. Mezinárodní den mateřského jazyka
2. 3. Mezinárodní den boje spisovatelů za mír
8. 3. Mezinárodní den žen
10. 3. Evropský den památky obětem terorismu
15. 3. Světový den spotřebitelských práv
21. 3. Mezinárodní den za odstranění rasové diskriminace
21. 3. Mezinárodní den lesů
22. 3. Světový den vody
24. 3. Světový den boje proti tuberkulóze
29. 3. Hodina Země
1. 4. Mezinárodní den ptactva
2. 4. Světový den zvýšení povědomí o autismu
4. 4. Mezinárodní den proti nášlapným minám
7. 4. Světový den zdraví
8. 4. Mezinárodní den Romů
11. 4. Mezinárodní den solidarity s politickými vězni
12. 4. Mezinárodní den boje proti hluku
18. 4. Mezinárodní den památek a sídel
20. 4. Mezinárodní den svobody tisku  
22. 4. Den Země

Připravila Barbora Bakošová. Aktualizace Občanského kalendáře můžete sledovat www.sedmagenerace.cz/kalendar.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.