Odvahu k informacím a hodně štěstí

4. října 2014 /
foto: Zelený kruh

V září jsem si oblékla nové tričko 7.G na konferenci Nadechnutí 2014. 

Co je u mě nového? Po sedmi letech jsem přesedlala z Hnutí DUHA do Deníku Referendum. V 7.G setrvávám. Taky jsem si koupila nové tričko. Temně modré, z biobavlny a se žlutooranžovým nápisem Odvaha k informacím.

Je to nové tričko 7.G a na konci září jsem si jej oblékla na konferenci Nadechnutí, pořádané zastřešující platformou ekologických organizací, Zeleným kruhem. Jak se můžeme dle názvu domnívat, Zelený kruh chtěl touto akcí — pětadvacet let po Listopadu — patrně pomoct ekologickému hnutí nabrat síly a nápady pro další práci.

Zda se povedlo, nezhodnotím. Co mě zaujalo? Možná budu znít předpojatě, ale z toho, co jsem měla možnost slyšet, mně nejvíce „sedl“ příspěvek zakladatele tohoto časopisu a mého nynějšího šéfredaktora v Deníku Referendum, Jakuba Patočky. Vystoupení stálo na v tu chvíli asi dva dny „staré“ knize respektované kanadské autorky Naomi Kleinové This Changes Everything (Tohle mění vše) s podtitulem Capitalism vs. Climate(Kapitalismus versus klima).

A teď zdánlivě odběhnu od tématu. Světové i české deníky citovaly na začátku října, jen pár dní po Nadechnutí, čerstvou studii Světového fondu na ochranu přírody (World Wildlife Fund, WWF), která došla ke zjištění, že mezi lety 1970 a 2010 — za pouhých čtyřicet let — vymřelo na Zemi padesát dva procent jedinců z pozorovaných druhů obratlovců (savců, plazů, ryb, obojživelníků a ptáků). Hlavní příčina tkví v životním stylu lidstva.

Tak strašlivou zprávu se mi ani nechtělo sdílet na sociálních sítích a rmoutit své přátele. Tady končí legrace. Britský zoolog a spisovatel George Monbiot k tomu v komentáři pro deník The Guardian napsal, že pokud nás ani tato informace nedonutí zamyslet se, co to sakra děláme, pak co už? „Kdo ještě věří, že sociální a ekonomický systém, který má toto na svědomí, je zdravý? Kdo, při uvážení tak děsivé ztráty, jej může nazvat pokrokovým?“

Zpět k Nadechnutí. Naomi Kleinová ve své nové knize jmenuje řadu argumentů, proč je ke zvládnutí klimatické krize — toho času nepopiratelně největší hrozby života na Zemi — potřeba demontovat globální kapitalismus. I ona klade zásadní výzvu ustanovení moderní civilizace.

Sedm let jsem se profesně zabývala komunikací ekologických témat a kauz a vždy jsem byla nabádána, abych pracovala opatrně. Abychom společnost až příliš nekritizovali v jejím základu a nedotýkali se jí, neboť by ji to mohlo od ekologických témat odradit.

Jenomže takhle to dál nejde. Přiznejme si, že jsme menšina. A proto, chceme-li být slyšet a mít vliv, musíme mluvit přesvědčivě o podstatných věcech. Dělat přesně to, co na nás nemají rádi třebas kritici z řad ODS.

Jestliže se na Nadechnutí mluvilo o knize Naomi Kleinové, doufám, že to znamená, že české ekologické hnutí sbírá sílu a odvahu k informacím a k nepříjemným pravdám.

Další díly Terrapie najdete tady

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.