Osm hor: o přátelství na vrcholcích Dolomit

24. června 2023 /
foto: csfd.cz. Z filmu Osm hor.
Je svobodné pobíhání venku dostatečným základem pro šťastný život?

Na přelomu roku se do českých kin dostal italský snímek Osm hor (v originále Le otto montagne) režiséra Felixe van Groeningena a režisérky Charlotte Vandermeersch. Film o celoživotním přátelství dvou chlapců byl natočený na motivy knižního bestselleru z roku 2016 spisovatele Paola Cognettiho, prozaika, který motiv hor využívá ve svých dílech velmi hojně (např. Divoký kluk, Nikdy nevystoupat na vrchol, Vlčí štěstí). Film i kniha nesou autobiografické prvky, sám Cognetti do hor uniká velmi často. 

Pietro a Bruno se potkávají jako kluci v italských horách. Zatímco jeden tu tráví každé léto s rodiči a po prázdninách se vrací do města, druhý tu žije na stálo a jeho každodenní život se odehrává hlavně na farmě u krav. Hory tu nehrají pouze jakousi kulisu či prostředí, stávají se v různých podobách základem pro další a další životní etapy obou dospívajících a posléze dospělých mužů. Od výletů s otcem přes poetické hledání smyslu života až po farmaření podle vzoru svých předků. Jejich přátelství postavené na vzájemné pomoci není bez trhlin, nicméně léty budovaný vztah je nakonec vždy přivede zpátky k sobě do italských Dolomit.

Z filmu Osm hor, zdroj: kviff.tv.

Díky jedinečnému audiovizuálnímu zážitku získal film cenu poroty na festivalu v Cannes, i když mnohými kritiky je mu vyčítán formát 4 : 3 a také kýčovitost příběhu. Přece jen hledání smyslu života při putování v Himálajích nebo při dlouhodobém zklidňujícím pobytu v Alpách je trochu ohraný motiv. Navíc kritikům vadí i předvídatelnost příběhu. Potěšit ale může milovníky majestátních vrcholů a všechny ty, co si myslí, že děti by měly trávit čas pobíháním venku, a ne u počítače. Přesně tento romantický obraz dětství v zapadlé horské vesničce v něm totiž najdou. Italská vesnice přináší ale také očekávání příbuzných o budoucím životě dětí, včetně sporů o důležitost vzdělání. Jestli je svobodné pobíhání venku dostatečný základ pro šťastný život, to už nechám na divácích a divačkách.

Osm hor (Le otto montagne). Režie Felix van Groeningen, Charlotte Vandermeersch. Itálie, Belgie, Francie, 2022, 147 minut. 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.