Pěnice na tahu, Zeman po tahu

4. prosince 2013 /
foto: Wikimedia Commons

Zatímco my všichni ekologií dobrovolně povinní teď v adventním čase blížící se pohádkové smršti čekáme, zda se novým ministrem životního prostředí stane létající švec (Vladimír Špidla),nebo opět někdo z černokněžníků a zlých králů (jaderný „jihočeský taťka“ Jiří Tyc, vyslanec Lovochemie a vysoký Babišův manažer Richard Brabec, případně?), svět má i jiné starosti a radosti.

Norsko je bohatá země ― bohatá na ropu. A Lofoty ― tamní přenádherná severní oblast plná fjordů a ostrých skalisek, domov největší světové populace tresek a mnoha mořských ptáků, mezi nimi i roztodivných papuchalků ― platí dlouhodobě za zlatý ropný důl. A právě tento důl a pro mnohé i jeden z opravdových rájů na Zemi zůstává přinejmenším pro další čtyři roky uchráněn před ropnými průzkumy. Potlesk nejen pro neúnavné norské aktivistky a aktivisty z organizace Přátelé Země.

Belgie sice není ropným královstvím, zato vyrábí chutné čokoládové pralinky a právě zakázala cirkusovou drezúru divokých zvířat, jako jsou lvi, tygři či sloni. Zvláštní vládní komise totiž shledala, že maringotky a šapitó nejsou s to zajistit těmto zvířatům dostatečně velké klece nebo bazény, a tedy přiměřené pohodlí smutného života v zajetí. Lvům, tygrům a slonům však na rozloučenou přes mříže zamávají velbloudi, lamy, psi, koně, poníci, papoušci či kozy. Těch se totiž nové nařízení netýká, a tak budou muset k potěšení diváků tajtrlíkovat dál.

Máte-li někdy po krk všech politických tahanic, válečných konfliktů, rozkrádaček a jiných společenských pikošek, možná vám udělá radost i ujištění, že tady na Zemi nežijeme jenom s lidmi. Červená kniha kriticky ohrožené fauny a flóry se sice neztenčuje, ale vědci ještě stále objevují nové druhy. Po čtyřech letech expedice v amazonském pralese položili na stůl seznam 441 různých dosud nepopsaných živočichů a rostlin. Mezi nimi i jednoho savce, a sice opičku, jejíž mláďata předou po kočičím způsobu. Spolu s ní víme o dalších nových 258 rostlinách, 84 rybách (ano, i o piraně vegetariánce), 58 obojživelnících, 22 plazech a 18 ptácích. Ovšem nejen Amazonie nám odhaluje dosud nepoznané. V sobotu 16. listopadu objevil ornitolog Libor Doupal v křoví u rybníka na Přerovsku u nás dosud nevídanou pěnici malou. Ještě před ní naši experti na ptactvo zdokumentovali první oficiální delegaci sedmihláska malého a budníčka temného. Pěnice malá se do Česka nejspíš zatoulala během svého podzimního tahu. Doufejme, že se z toho vzpamatuje, protože probudit se po tahu úplně jinde, než jste zamýšleli,obvykle nepotěší.

No a zatímco popularita Miloše Zemana klesla po pár měsících hradní kariéry ještě hlouběji, než se to kdy přihodilo Václavu Havlovi, ba dokonce i Václavu Klausovi, někdejší americký viceprezident Al Gore následoval někdejšího amerického prezidenta Billa Clintona a stal se veganem. Voilà.

Další díly Terrapie najdete tady.

Jeden komentář: “Pěnice na tahu, Zeman po tahu”

  1. pipin kratky, Otrokovice napsal:

    Ještě k tomu Zemanovi-nejvíce prospěl morální očistě českého puiblika editor ČT,který pustil v rámci práva občana na informace a svobody názoru,záběr vrávorajícího prezidenta republiky ve zpravodajství celkem 8krát.Díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 3/2024 vychází v 2. polovině června.