Pořádek v pokoji, pokoj v duši

17. prosince 2020 /
foto: PxHere.com
Gretchen Rubin je autorkou několika bestsellerů, často bývá citována jako expertka na štěstí. V době, kdy letí „debordelizace“ všeho možného (domácnosti, hlavy, vztahů), a to zvlášť v době nuceně volného času a domácí karantény, už nemáme důvod úklid odkládat. Nakladatelství Portál nám to ulehčilo tím, že letos připravilo české vydání knihy Pořádek v pokoji, pokoj v duši.

 

Dovolte mi na chvíli odbočit. Možná si říkáte, proč zase číst nějakou self-help knihu. Já jich v době hledání sebe, štěstí a něčeho vyššího přečetla pravděpodobně desítky. Většinou jsou skvělé, namotivují vás se změnit (nebo naopak se akceptovat), nabízejí úžasná řešení jako odjezd do ášramu v Indii, vnímání přítomného okamžiku nebo napojení se na své opravdové já. Nic z toho nezavrhuji, ale obávám se, že tyto postupy mají často krátkodobé výsledky nebo jsou nerealizovatelné pro většinu obyčejných smrtelníků včetně mě.

Proto miluji práci Gretchen Rubin, a to ze tří hlavních důvodů. Je realistická, a když něco nejde podle plánu, bere to s humorem. Nabízí řešení, která nejsou drastická a nemusíme kvůli nim od základů měnit svůj život. A hlavně nám nic nevnucuje, uvědomuje si, že pro každého funguje něco jiného a cesty ke štěstí má každý odlišné.

Víc místa pro štěstí

Rubin je známá zejména díky knihám Čtyři tendence nebo Projekt štěstí, které rozhodně doporučuji. Čtou se totiž lehce jako romány, a navíc jsou psány s humorem a nadhledem. Pořádek v pokoji, pokoj v duši má ale poněkud jiný formát. Jedná se spíše o seznam tipů, jak si uspořádat své okolí a samu sebe (a tím si udělat více místa pro štěstí).

Proč se vlastně zabývat něčím tak triviálním, jako je uklizený pracovní stůl, roztříděné rodinné fotografie nebo uspořádané trvanlivé jídlo ve spíži? Rubin se touto otázkou zabývá v úvodu knihy a ukazuje, že ona sama i většina dalších lidí se prostě cítí lépe, když mají kolem sebe pořádek, a výsledek úklidu je často nabije energií. Radost z odvedeného úkolu a pořádku tak ovlivňuje naši vnitřní spokojenost a pohodu. Rubin radí položit si tři otázky, které nám pomohou se rozhodnout, zda si něco nechat, nebo to vyhodit. Používám to? Potřebuji to? Miluji to? Tyto otázky se vztahují nejen na nákup nových věcí, ale třeba i na přijímání darů nebo věcí zdarma. Pokud na tyto otázky odpovíte záporně, je na čase se věci zbavit (a pokud vám trhá srdce věci vyhodit, můžete je darovat někomu, kdo by odpověděl kladně. Ale pozor, pokuste se nezatěžovat ostatní zbytečnými věcmi jen proto, abyste se sami cítili líp, že jste je nevyhodili). Zde se mi nabízí srovnání s recyklační svatou RRR trojicí: reduce-reuse-recycle a oceňuji environmentální aspekt knihy, a to i přesto, že o něm Rubin přímo nemluví. Proč mít doma něco, co nepotřebuji, nepoužívám nebo nemiluji?

Jak si ulehčit vytváření pořádku

Pořádek v pokoji, pokoj v duši má pět částí. Rozhodnutí, Tvorba řádu, Poznáváme sebe, Tvorba užitečných zvyků a Dodání krásy. Každá část nabízí tipy, které nám mají cestu reorganizace a vytváření pořádku ulehčit. Rubin začíná u samotného rozhodování, co si nechat a co vyhodit. Poté, už v nově organizovaném prostoru, pak radí, jak tento pořádek udržet a nesklouznout zpátky do nepořádku. Ve třetím kroku pak přecházíme k pokoji v duši — jak si uspořádat věci v sobě. V okamžiku, kdy máme pořádek v pokoji a pokoj v duši, se můžeme soustředit na vytváření užitečných zvyků. A nakonec přichází krása a tipy, jak si to vše zpříjemnit.

Gretchen Rubin, foto: Dell Inc., Wikimedia Commons.

Jak jsem již zmiňovala, Rubin do ničeho nenutí a neočekává, že budete následovat všechny její rady. Myslím, že kniha splní svůj účel, když nás několika tipy inspiruje nebo motivuje k tomu, abychom si stanovili svá vlastní pravidla na vytváření a udržování pořádku, ať už doma, v kanceláři, v počítači, v mysli nebo ve vztahu.

Co jsem si odnesla já? Pravidlo jedné minuty: co zabere méně než šedesát sekund, udělej okamžitě. Vyhni se pasti „jednou to určitě někdo použije“. Pokud tě třikrát napadne, že to chceš vyhodit, vyhoď to. Neber si reklamní věci zdarma. Vše vypadá lépe, když to dáš do pěkného košíku nebo na pěkný tác. Vezmi svetr ze sedačky, když jdeš do ložnice, a dej ho na místo. Měj určité místo na oblečení, které není ani čisté, ani špinavé. Když to chci udělat, musí to být možné udělat jednoduše. Dokonalé je nepřítelem udělaného. Ukliď si kabelku, když čekáš na letišti. Poslouchej u uklízení podcasty nebo se dívej na seriál.

Co vy na to?

Gretchen Rubin: Pořádek v pokoji, pokoj v duši. Portál, 2020, 224 stran.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Pravidla pro komentáře: Redakce Sedmé generace si vyhrazuje právo smazat příspěvek, který nemá nic společného s tématem, obsahuje vulgarismy, rasistické a xenofobní vyjadřování či jiné urážky ostatních, obsahuje spam a komerční reklamu nebo je jinak nevhodný. Porušení pravidel může mít pro uživatele za následek dočasné nebo trvalé znemožnění vkládání dalších komentářů.

Upozornění: Publikovat články nebo jejich části, jakož i zveřejňovat fotografie a kresby z časopisu Sedmá generace nebo z jeho internetových stránek je možné pouze se souhlasem redakce.

Sedmá generace 2/2024 vychází v 2. polovině dubna.